Další přispěvatelkou k dnešnímu tématu je čtenářka Ula. Z jakého důvodu je jejím nejoblíbenějším literárním hrdinou Krteček, to se dozvíte, pokud otevřete tuto novinku...

Téma dne zní: Oblíbení literární hrdinové. Následující příspěvek zaslala čtenářka Ula.

Máte také rády Krtečka, milé čtenářky?

Krteček hrdina

Milá redakce,
možná se Vám bude zdát můj typ na literárního hrdinu trochu infantilní, ale u mě vyhrává jednoznačně Krteček. Tuto postavičku už od malička velice miluji a vždy mi vyloudí úsměv na tváři. Je to totiž velký sympaťák!
Jeho tvůrce - český režisér a výtvarník animovaných filmů pro děti - Zdeněk Miler - nar. 1921 při jeho vymýšlení snad ani netušil, jakou bude mít oblibu nejen mezi českými dětmi. Filmových pohádek je natočeno padesát, pouze první díl - Jak krteček ke kalhotkám přišel, je mluvený. V ostatních vydávají zvířátka jenom zvuky. Nedávno jsem viděla i díl o tom, jak maminka zaječice porodila malé potomky, tak to je dobrý výuková ukázka pro moje děti. To zase bude vysvětlování.

Už od malička jsem milovala knížky s Krtečkem, prohlížela jsem si stále leporela a toužila mít i plyšáka... toho jsem však nikdy nedostala. Udělala jsem teď radost svým dětem a jednoho „drahého" koupila. Nevydržel s námi však dlouho, protože na jedné ranní pochůzce ho syn zřejmě nevědomky vyhodil z kočárku. Odpoledne jsem pak museli dělat tu samou procházku po místech, kde jsme byli ráno a milého krtečka jsme hledali. Bohužel nenašli.

Perlička na závěr: Krtečkovy kalhotky se mi vždy moc líbily. Jednou mi je maminka ušila a já byla nejšťastnější na světě, protože měly i velkou kapsu na prsou... To však netušila, na co jí jednou použiji... Ve školní jídelně jsme musely jako děti vše dojídat a např. dršťkovou polévku jsem nenáviděla - a že ty dršťky teda byly... Tak jsme je házela pod stůl a některé i do té kapsy, když to vychovatelka neviděla. Domů jsem došla celá promočená. No jo, dítě. Ale vzpomínky to jsou veselé.

Ula

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne: Vaše oblíbená literární postava

Jaká je vaše oblíbená literární postava a proč?

Každý máme nějakou literární postavu, kterou jsme si oblíbili. Jsou nám sympatické z různých důvodů a zažíváme s nimi různé věci. Někteří z nás se například snaží se svou oblíbenou literární postavou ztotožnit, jiní se ji snaží překonat... Napište mi o své oblíbené literární postavě a přidejte k tomu i nějaký přkný zážitek, který se vám díky ní stal. Vyhrát můžete krásnou literární cenu: knížku Pandořina dcera od Iris Johansenové, kterou vydalo nakladatelství Columbus. Chcete-li však mít šanci na výhru, nechť je váš příspěvek dlouhý alespoň jako tento odstavec textu. Příspěvek zašlete na redakční e-mail.

pd

Reklama