Další zajímavý příspěvek na dnešní téma. Jak si to doma zařídila čtenářka s nickem hannah58, se dočtete v další čtenářské novince. Možná byste se, milé ženy-in, mohly inspirovat.

Hezký den s kompoty a zavařeninami! Je léto roku 1962. Drandím na tříkolce před domem a ledabyle poslouchám řeči babičky, tetičky a náhodných kolemjdoucích ženských v šátku a s nákupní taškou: „Stav se, Fančo, na toulačku.“ „Nemůžu, zavařujem!“ „Šak koukám, máte krásný chrupky...“ (Chrupky jsou třešně).
„Jo, taky budem, až přijede mladá z rachoty. Řekni, Máňo, chase, ať se nevopovažujou pít na ty třešně vodu nebo mlíko.“

Kolorit doby. Stejně, jako dračky peří bývaly typické pro zimu, tak k létu patřilo zavařování - třešně, hrušky, švestky. Jakmile se objevily ve větvích listnáčů sladké plody, celé rodiny hnedle hrrr do korun stromů. Nic nevadilo, že žebříky mívaly rozviklaná šprynclata a na alergickou reakci po bodnutí hmyzem nikdo ani nepomyslel. Kdo se v létě přičinil, měl na zimu vystaráno. To potom v rodinách s více dětmi bývaly boje hlavně o kompoty hruškové.
Vesele se zavařovalo a u toho se stejně vesele kouzlilo. Dělalo se něco z ničeho. Pamatuju, že jsme doma neměli hlavu na víčka pro zavařovací sklenice, tak jsme si pomohli následovně: Místo dnes běžně dostupných víček se ustřihl přiměřený kus celofánu, natáhl se přes hrdlo sklenice, naplněné ovocem a nálevem, a pevně se stáhnul provázkem. My za tímto účelem používali silné látačky. Vzpomínám, že se sklenice poskládaly do trouby a tak se zavařovalo.

Následovalo období rozlítaného mládí, kdy jsem nezavařovala.

Pak jsem se provdala za šikovného muže, který se v kuchyni otáčí jako na obrtlíku. Tímto mým zjištěním si totálně zavařil - dodneška zavařuje on a já jsem mu k ruce jako pomocná síla tím, že myju sklenice a rovnám do nich ovoce. Ale nemyslete si - vedoucí postavení mám při zamrazování ovoce a při jeho sušení v sušičce.

Je léto roku 2012 a my, stejně jako tenkrát, hrr do korun stromů. Žebřík pěkně stabilně drží a v lékárničce máme pro jistotu připravený Dithiaden. Třešně jsme už zvládli, na hrušky a švestky se teprve těšíme. Stejně jako před padesáti lety

hannah58

Milá hannah58, díky za krásnou vzpomínku na dětsví, úplně to vidím a slyším. A pozdravujte šikovného muže. Omlouvám se za fotky, ale jak možná víte z minulých příspěvků, nějak se mi nedaří je zveřejnit.

Jak jste na tom se zavařováním vy, milé ženy-in také zapojujete své muže, nebo všechno zvládáte samy?Co nejraději zavařujete? Máte svůj oblíbený recept? Po kom jste ho zdědila? Napište nám na dnešní téma.

Na vaše příspěvky, příhody, recepty a zkušenosti se moc těšíme na adrese: redakce@zena-in.cz

Reklama