Co třeba v nedotčené horské přírodě s vybranými gastronomickými zážitky… Takovou nabízí vyhlášená chata Kreuzwiesenalm na vysokohorské pastvině Lüsner Alm blízko Brixenu v Jižním Tyrolsku, nejsevernější oblasti Itálie.

6304a47cc8ef3obrazek.png

Kdo ji někdy navštívil, považuje ji za krajinářské dílo. Výhledy na okolní svahy Dolomit, Plose, Sarntalu i Stubaiských Alp jsou zcela výjimečné. Nostalgii a romantiku dávno zašlých časů probouzí sama historie stavení. Dědeček současného majitele Johann Hinteregger nalezl jedinečnou polohu na přechodu z Lüsenu do Pusteru ve výšce 1924 metrů nad mořem s až patnácti hodinami slunečního svitu denně a vystavěl zde dům v letech 1932-33. Hospodařil zde a zároveň provozoval pohostinství.

O využití brzy projevil zájem lyžařský cech Jižního Tyrolska a začal si zde pronajímat pokoje pro výpravy lyžařů, předchůdců dnešních skialpinistů. Od nepaměti je chata také oblíbeným místem setkávání hudebníků, muzikální vlohy mají Manuel a Michael Hintereggerovi, posoudíte sami, rádi vám zahrají. V roce 2005 byla celá přestavěna v harmonii přírodního kamene a voňavého modřínového dřeva, rozmazluje své návštěvníky i saunou a bowlingem.

6304a4c30a8bcobrazek.png

Především ale vyhlášenou gurmánskou kuchyní a zdejšími jiskřivými víny, která vám nabídne vládkyně kuchyně a vlastně celého domu Martha Hintereggerová. Každé jídlo se tu připravuje podle tradičních receptů z místních produktů a s láskou. „Na vrcholu seznamu ingrediencí je místní sýr, k němu se přidává maso ze zdejšího chovu i zelenina z okolní země – pórek, kedlubna, cuketa, savojské zelí, modré zelí nebo červená řepa. K tomu samozřejmě speciální jihotyrolské knedlíky, středomořské těstoviny a lahodné dezerty,“ vypočítává s úsměvem.

Starší syn Johannes Hinteregger tu vyrábí sýry a mléčné produkty. Kdo okusil, posouvá si kompozicí z děl tohoto certifikovaného sýrového sommeliéra chuťové vjemy do jiné dimenze. Sýry připravuje podle tradičních metod s moderními hygienickými standardy. Ať už ten měkký plátkový, typický graukas, nebo Ziggolan.

6304a4f7f3f62obrazek.png
 
„Z čistého plevelného mléka bez siláže, přidáváme do něj horské bylinky. Při chovu krav dbáme především na kvalitu bez čísel dojivosti za každou cenu,“ říká. Mléko zdejšího hnědého skotu obsahuje zdravé omega-3 kyseliny a je lépe stravitelné než jinde. Dále používá přírodní syřidla a horskou pramenitou vodu, bochníky dozrávají na masivních horských smrkových fošnách v chladném sklepě bez klimatizace. Johannes vás sám hrdě provede svým královstvím.

Nemusíte se tu ale oddávat jen bakchanáliím, ale také aktivnímu pohybu. Na pěší túry vyrážíte z místa, kam se ostatní musejí vracet. Otevřeno mají až do konce října. Přijedete vždy přes Brixen a z dostupných parkovišť počítejte vždy nejméně s hodinovým výšlapem po svých. Odměna však čeká zaručená…

  • Více informací o chatě najdete zde.
  • Více o celém Lüsenském údolí tady.
     
    Foto: Kreuzwiesenalm/Hannes Niederkofler

6304a50e3409eobrazek.png

Reklama