Před některými kombinacemi jídel s léky bychom se měli mít na pozoru. Některé totiž mohou vyvolat opravdu nepříjemné tělesné reakce. Věděli jste například, že:

coffee

Šťáva z grapefruitu

...obsahuje chemikálie, které blokují trávicí enzymy a zatěžují metabolismus jater. To znesnadňuje vstřebávání léků. Pokud tedy užíváte různé druhy uklidňujících přípravků, prášků na spaní a antidepresiva, jejich vedlejší účinky mohou značně nabrat na síle. Platí to zejména o nevolnosti a zvracení, pocitu dezorientace či průjmech. Některá z těchto nepříjemných reakcí vás po požití grapefruitové šťávy a léků může opravdu velmi potrápit. Jediné, co pak můžete dělat, je počkat, než organismus látku zcela vstřebá.

Káva + energetické drinky

Možná si myslíte, že vás tato kombinace dokonale nabudí a udrží v bdělém stavu, když potřebujete zůstat vzhůru dlouho do noci. Dejte si ale pozor na to, aby přestávka mezi kávou a energetickým drinkem nebyla kratší než tři hodiny. V opačném případě můžete zažít pravý a nefalšovaný třes rukou, zrychlené bušení srdce a nevolnost od žaludku, která často vrcholí zvracením.
Pokud se vám tato kombinace podaří, snažte se vypít co největší množství vody a zakousnout třeba celozrnné pečivo nebo sníst potraviny bohaté na proteiny. Za hodinku by vás to mělo pomalu vrátit do normálu.

Alkohol + léky na nachlazení

Mnoho lidí má pocit, že pokud to nejsou přímo antibiotika, mohou si v klidu dát skleničku alkoholu. To je ale omyl. Také léky, které jsou volně prodejné v lékárnách bez předpisu a vypadají celkem neškodně, mohou mít nebezpečné účinky. Přípravky na nachlazení jako je například Coldrex, Ataralgim, Panadol nebo Paralen totiž obsahují látku acetaminofen, která je v kombinaci s alkoholem velmi nebezpečná. Její riziko tkví především v poškození jater, což může způsobit i malé pravidelné množství. Obliba těchto dostupných léků je bohužel tak velká, že se o jejich nebezpečných účincích téměř nemluví. 

Antibiotika a nechtěné těhotenství

Užíváte-li pravidelně hormonální antikoncepci a lékař vám nasadí antibiotika, měl by vás také upozornit, že během jejich užívání může být účinnost antikoncepce snížena. Doktor může druh léčby samozřejmě přizpůsobit, přesto byste raději v době nemoci léčené antibiotiky měla kromě hormonálních pilulek používat také jiný druh antikoncepce. Nemálo překvapivých těhotenství už totiž vzniklo právě díky této kombinaci.

 

Reklama