di.jpg
Foto: Shutterstock

V první řadě je třeba si určit, které věci do myčky patří. Tak nějak víme, že teflonové pánve, zdobenou křehkou keramiku a některé druhy skla do myčky nedáváme. Ale co takové nože, struhadla a škrabky? Málokdo to ví, ale ani takoví kuchyňští pomocníci nemají v myčce co dělat. Myčka na nádobí totiž pracuje s velkým množstvím vody, která zmíněné kuchyňské nástroje otupuje, a tím zkracuje jejich životnost. U materiálů náchylných k poškrábání, jako je např. právě teflon, se doporučuje vždy pánev odmočit a umýt vhodnou houbičkou na nádobí (např. Spontex). Pokud chcete v domácnosti ušetřit, věnujte těmto vybraným, obvykle dražším kuchyňským nástrojům detailnější péči a mohou vám vydržet roky.
 
Odolné nádobí, které můžete dát bez obav do myčky, pak zbytečně neumývejte předem, pouze odstraňte velké zbytky a vždy ji pouštějte až když se zcela naplní. V ideálním případě vždy volte program ECO, který nabízí ideální poměr spotřeby vody a elektřiny, popřípadě AUTO program. Ten si délku mytí, teplotu a spotřebu vody nastaví automaticky podle množství a znečištění nádobí. Pamatujte, že zkrácené programy se nehodí na každodenní používání. Chybějící čas totiž myčka nahrazuje větším množstvím vody a vyšší teplotou, což je ve výsledku velmi nákladné. Nakonec nezapomeňte na pravidelné čištění, díky kterému myčka vydrží maximálně dlouhou dobu. Čištění však spousta lidí podceňuje, přitom není třeba kupovat drahé čisticí prostředky, vystačíte si s octem, sodou nebo kyselinou citronovou.
 
Tip: Nalijte hrnek octa na dno myčky a současně do nádržky na mycí prášek a následně zapněte program na nejvyšší možnou teplotu. V případě sody postup opakujte, program však bude stačit jen oplachový. Máte-li doma kyselinu citronovou, vsypte na dno myčky tři šálky a do nádržky dejte tolik prášku, kolik se tam vejde a poté zapněte nejvyšší možný prací cyklus. Kyselina mimo jiné dokáže vyčistit i vodní kámen.

Zdroj informací: tiskové materiály, Spontex

Reklama