ss.jpg
Foto: Shutterstock

3 pravidla správné péče o stříbrné šperky


Stříbro je přírodní materiál, který přirozeně podléhá oxidaci. To znamená, že postupně lehce zmatňuje a černá. Celý proces oxidace urychlují různé vnější faktory, jako například vlhkost, pot, používání parfémů či tělových krémů nebo kontakt s čisticími prostředky. To vše se podílí na vytvoření tenké tmavé vrstvičky na povrchu stříbrného šperku, jež má za následek ztrátu lesku a svého pěkného vzhledu. Nejedná se tedy o známku nekvalitního stříbrného materiálu.

Správnou péčí však můžete oxidaci stříbra předejít. Stačí dodržovat několik základních pravidel:

  • Stříbrné šperky vždy odkládejte na suché, temné místo, a to tak, aby jednotlivé šperky byly uloženy v přihrádkách a vzájemně se co nejméně dotýkaly. Ideálním místem pro uložení šperků jsou šperkovnice.
  • Vyhněte se nošení šperků do sauny, při úklidu nebo při sportu. Pot, chemické prostředky a extrémní teplotní podmínky stříbru neprospívají. Navíc riskujete mechanické poškození šperku.
  • Zabraňte přímému styku stříbrných šperků, obzvlášť pak těch zdobené drahými kameny, s kosmetikou, parfémem či lakem na vlasy. Zdánlivě neškodná zkrášlující kosmetika, bohužel způsobuje ztrátu lesku drahých kamenů a může dokonce působit i na tmel, díky kterému kamínek drží pevně na místě. 

spe.jpg
Foto se souhlasem: Chlebové náušnice - Stříbrné placičky, Eliška Lhotská, 1450 Kč, Stříbrné náušnice Yoko silver z mosazi, PDPAOLA, Ornamenti, 1 299 Kč, Stříbrný prstýnek Pristine silver, ALEYOLÉ, Ornamenti, 580 Kč, OMG Crush Bracelet, MOOYYY, 2 300 Kč, Little Crush Hoops, MOOYYY, 1 500 Kč.

Jak vyčistit stříbro s kamínky či bez nich

Pro domácí péči o stříbrné šperky s drahými kameny, které jsou složitě zdobené, jsou nejvhodnější speciální hadříky nebo vaty na čištění stříbra. Pomocí těchto pomůcek je čištění stříbrných šperků jednoduché a hlavně bezpečné. Další možností je použít teplou mýdlovou vodu nebo vodu se saponátem, do níž krátce šperk namočíte, poté jej očistěte měkkým kartáčkem na zuby. Následně šperk opláchněte čistou vodou a otřete hebkým hadříkem. Silně znečištěné šperky raději odneste do klenotnictví, kde vám je profesionálně vyčistí.

obrazek.pngFoto: Utěrky na čištění stříbrných šperků Apart, 60 Kč
AURON vata na čištění zlata/stříbra, 29 Kč, Čisticí roztok JK BOX US-1015/AG, 139 Kč.

Šperky jsou však pro každodenní nošení a není třeba je skrývat v trezoru nebo šperkovnici. Možná přijdou k nějakým těm oděrkám, škrábancům a ztratí kousek lesku, ale to je v pořádku. Ukazuje to, že s vámi vaše klenoty žijí váš život. Většina šperků vyžaduje jen velmi málo péče. Prostě je noste a užívejte si je.

Foto se souhlasem firem: MOOYYY, APART, Ornamenti, Eliška Lhotská, Hitgo, Teta Drogerie
Zdroje: Wikipedia, Ornamenti, eppi

Reklama