Karwendel

Mám ráda akční dovolené. Vždy jsem si v rakouských Alpách říkala, jak tady musí být krásně v létě. Vždy mne dostávaly fotky rozlehlých pastvin a rozkvetlých luk, jež lemují vysoké štíty vysokých hor, na kterých se na vršcích bělají v letním slunci zbytky sněhu. Letos se mi tento sen splnil. Konečně jsem do Alp vyrazila v létě. A hned na skvělý třídenní trek, kdy jsem prošla hlubokými údolími, vyšlápla jsem si do výšky dvou tisíc, obdivovala horské řeky a kochala se neskutečnými výhledy. Navíc mi přálo štěstí – po celou dobu bylo nádherné slunečné počasí.

Karwendel

Náš výlet spojeným s třídenním trekem směroval do Tyrolska, do pohoří Karwendel, které je ohraničeno řekami Inn (na jihu), západ odděluje potok Drahn Bach od pohoří Wetterstein. Severní hranicí je údolí řeky Isar ležící na německém území. Západní masiv Karwendelu tvoří hranici údolím Achental s jezerem Achensee. (Popis krásného jezera najdete na www.tyrolsko.cz.)

 

KarwendelNáš trek jsme naplánovali na tři dny, začínal v městečku Scharmitz, během tří dnů jsme přešli několika údolími a nastoupali do výšek k horským sedlům a chalupám, kde jsme přespali. Je to opravdu úžasný pocit jít v únavě na sklonku dne a čekat, kdy se na horizontu objeví horská chata, která se bude postupně přibližovat. A v té chatě je cíl toho dne, teplá večeře a postel ve skromném pokoji obloženým dřevěnými prkny s vůní horského vzduchu. Třetí den jsme sešli to městečka Stans, kde jsme sedli na vlak a dojeli zpátky k zaparkovanému autu do Scharmitz. Celkem jsme ušli 65 km náročným terénem, ale ta krása! Opravdu jsme si to užili. A krásné počasí plné slunce a modré oblohy dalo tomuto zážitku ten největší rozměr.

Karwendel

Pokud by vás naše cesta inspirovala, sepíšu ve třech článcích jednotlivé etapy naší cesty včetně fotodokumetace. Nejsme žádní profíci, jen nadšení milovníci horských túr, takže jestli to máte stejně jako my, může se vám náš výlet líbit. Já jsem nikdy před tím o oblasti Karwendel neslyšela a nyní je mou srdeční záležitostí.  

Karwendel

1. část: Scharmitz – Karwendel Haus

2. část: Karwendel Haus – Lamsenjochhütte

3. část: Lamsenjochhütte – Stans, vlakové nádraží

www.tirol.at - popis našeho treku

 

Nejvyšším vrcholem oblasti Karwendel je hora Birkkarspitze (2 749 m.). Pohoří je tvořeno vápencem, který zde vymodeloval spoustu charakteristických útvarů, jako jsou věže, skalní brány, rozervané hřebeny a strmé stěny. Převyšuje údolí Innu o dva kilometry a budí tak dojem obrovské vápencové masy. Na jeho jižním okraji leží Innsbruck, hlavní město Tyrolska, kterému Karwendel tvoří působivou kulisu.

Alpský park Karwendel je nejen největší chráněná oblast Tyrolska, je to také největší přírodní park Rakouska. Celková plocha činí více než 727 čtverečních kilometrů a zaujímá skoro celé pohoří Karwendel.

Karwendel

Co je důležité vědět

 • Alpský park Karwendel je jedna z nejstarších chráněných oblastí východních Alp a od roku 2009 oficiální přírodní park. Ve stejném roce byl také otevřen přírodní park Hinterriß uprostřed fascinujícího světa hor Alpského parku Karwendel.
 • Díky svým klimatickým a topografickým vlastnostem se oblast Karwendel vyznačuje nadprůměrně vysokým podílem přirozeného životního prostředí: více než 1300 druhů rostlin a 3000 druhů zvířat má svůj domov v Alpském parku Karwendel.
 • Objevte tento ohromný alpský svět během putování pohořím Karwendel přes neobyčejné soutěsky s okolními až 1000 metrů vysokými vápencovými a dolomitovými skálami.
 • Alpský park Karwendel se vyznačuje také nejhustším osídlením skalních orlů v Alpách a je domovem 14 orlích párů. S trochou štěstí se vám podaří zahlédnout krále vzduchu.
 • Přírodní kulisa ve výšce 1200 metrů nad mořem: velký javorový ráj v zadní části údolí Rißtal je jedním z nejhezčích míst Alp. Tento rovinný terén s více než 2.000 javory je orámován mocnými vápencovými skálami pohoří Karwendel.
 • Více na www.tyrolsko.cz

Karwendel

 

Inspirace z oblasti Karwendel v létě

 • Více než 400 kilometrů turistických stezek dělají z regionu Silberregion Karwendel jednu z nejoblíbenějších turistických oblastí Tyrolska.
 • Různé tematické stezky jako např. stezka planet, cesta smyslů, cesta bible či cesta podnebí nebo návštěva soutězky Wolfsklamm pobaví i děti.
 • Tip pro horská kola - více než 42 označených tras rozdělených na 1000 kilometrů potěší jak začátečníky, tak profíky.
 • Zážitek jak pro dospělé tak i pro děti je návštěva zámku Tratzberg, stříbrných dolů Silberbergwerk Schwaz a nebo jízda nostalgickou mašinkou do Zillertalu či k jezeru Achensee. 
 • Talisman Karwendolin provede vaše děti bezplatným programem volného času.
 • V místě St. Georgenberg na asi 100 metrů vysokém skalním kuželu najdete nejstarší poutní místo Tyrolska. Pro sportovní povahy a rodiny se vyplatí přístup přes soutězku Wolfsklamm.
 • Více na www.tyrolsko.cz

 

Jaké mobilní aplikace pro cestu v horách se vám budou hodit? www.tyrolsko.cz

Můj tip: Na chatách se vám kvůli slevám na ubytování bude hodit kartička cestovního pojištění Alpenverein, v pohoří Karwendel je 21 horských chat. Z toho 18 patří spolku Alpenverein německé či rakouské sekce. 

tirol

Reklama