Víte, jak týrat dítě? Nevíte? Musíte na to jít od lesa, pěkně to zamaskujte – třeba vírou v Boha. K tématu týraných dětí se nám vyjádřila Ditta Pokorná, šéfka brněnského Klokánku.

Stanislav Velický – tyran nebo Kristus? Otec dvou dívek, jedenáctileté Kristýnky a osmileté Abigail, vymohl na krajském soudu rozhodnutí, že se jeho dcerky musí vrátit domů k rodičům. A to po více než roce, stráveném v Klokánku. Přitom jeho výchova, zdá se, hraničí spíše s chováním Heroda než Krista, kterým se sám nazývá. Děti totiž byly rodině odebrány na základě podezření z fyzického i psychického týrání. Matka prý hrála jen malou roli, zato otec se zdá být hlavním strůjcem dětského bezpráví.

Velický sám tvrdí, že byl možná ve výchově trochu přísný, ale rozhodně děti netýral.

Smutná statistika? Týraných dětí stále přibývá, vzpomeňme jen sourozence Mauerovy z Kuřimi. A to není jediný případ, například kojenec Marek z Brandýsa nad Labem byl před nedávnem utýrán k smrti... Podle statistik je u nás nějakým způsobem týráno asi 20 000 dětí.

Mgr. Ditta Pokorná, vedoucí dětského centra Klokánek Brno

Když se podíváte do minulosti, zvyšuje se nebo snižuje počet týraných dětí?
Musíme vzít v potaz nejen týrání, ale i těžké zanedbávání. Například matky, které mají problém s drogami, nezvládají základní péči. Hromadí se i případy, kdy matka přijde o bydlení, nahromadily se jí půjčky, které nezvládá splácet, rodině hrozí vystěhování. Děti jsou vlastně v permanentní nejistotě. Takových případů je rozhodně více než před rokem.

Existuje nějaká šance, aby se Kristýnka a Abigail nemusely vrátit k rodičům?
V současné době proti tomu není dovolání – my už jen čekáme na to, až pošta přinese rozhodnutí krajského soudu. Co bude potom? Víte, ty děti si nepřejí jít domů, mají nepublikovatelné zážitky. Chování jejich rodičů hraničí s patologickými stavy. Ne, my dívky nepošleme domů, nevystrčíme je ven. Zavoláme soudního vykonavatele a doufáme, že to lidsky nezvládne a napíše zprávu, že nemohl dívky navrátit rodičům, protože se tomu bránily. Doufáme, že bude vydáno nové předběžné opatření. Ale rozhodně to bude muset proběhnout, což bude mít další negativní následky na psychiku Kristýnky i Abigail...


Stal se ve vašem okolí nějaký případ týrání dětí? Jak to celé dopadlo?
Reklama