Ve španělském městě Pamplona odstartovaly tradiční běhy s býky, kteří jsou každoročně vpouštěni do ulic v rámci tradičních oslav svátku svatého Fermína. V místních nemocnicích skončili čtyři poranění muži...
Několik tisíc běžců se vydalo do úzkých ulic severošpanělského centra autonomní oblasti Navarra. S hlasitým křikem většina z nich mohutným zvířatům úspěšně unikala, v jedné z ulic se však po útoku turů ocitlo na zemi hned několik mužů.
Býčí běhy jsou součástí svatofermínských oslav, jejichž tradice sahá do 16. století a rozvinula se z původně obyčejného přesouvání býků do arén před konáním večerní koridy. Od roku 1911, kdy se začaly vést oficiální záznamy, přišlo při riskantních bězích ulicemi Pamplony 15 lidí o život.
Po závodě zamířili býci do místní arény, kde je večer v souladu s tradicí sprovodili ze světa toreadoři.
Proti tradičnímu běhu protestují ochránci zvířat i veřejnost, zatím ovšem neúspěšně. Hrdí obyvatelé Pamplony, hlavního města španělského autonomního společenství Navarra, se svého tradičního běhu nechtějí v žádném případě vzdát.
Zdroj foto: http://en.wikipedia.org/wiki/Running_of_the_Bulls
Jaký pohled na běhy s býky máte vy? Jedná se o pouhé týrání nebohých zvířat, či dodržování tradice, na kterou mají tamní obyvatelé jednou za rok právo?
Nový komentář
Komentáře
Alka1 — #22 Já ho četla, ale ty jsi sem vypustila slovo obřízka o ní v tom článku není ani slovo, tak proč se nervuješ?
Zuza70 — #21 Možná by bylo vhodné si nejdřív pozorně přečíst článek...
Alka1 — #10 Poučovat mě nemusíš, vím co je to obřízka. Ale zřejmě ty si pleteš slovo tradice s koridou. Jsou to 2 různé disciplíny.
omlouvám se, dvakrát to být nemuselo
Každá lumpárna se dá omlouvat tradicí, ale to ji nezmenší. Na Korsice prý chybí zpěvné ptactvo, protože ho pochytali a sežrali. Taky tradice. Ostatně, i Francouzi žerou ptáčky, mají to i v lidové písni o slavíčkovi. A to si říkají kulturní národy, evropské, fuj.
Každá lumpárna se dá omlouvat tradicí, ale to ji nezmenší. Na Korsice prý chybí zpěvné ptactvo, protože ho pochytali a sežrali. Taky tradice. Ostatně, i Francouzi žerou ptáčky, mají to i v lidové písni o slavíčkovi. A to si říkají kulturní národy, evropské, fuj.
Tradice-a to má být v 21. století jako omluva?
gerda — #15 Kde by končili, přece na koridě...
Alka1 — #10 je to přece kapánek rozdíl. Na koridě nemají býci už vůbec žádnou šanci, zapichují do nich mulety a největší hrdinství je, když uštvané krvácející zvíře toreador za ovací publika zapíchne docela. Tady utíkají býci a před nimi dav "statečných", takže je to vlastně opačně. Jen nevím, jak ti býci končí. Iluze si nedělám. Korida jsou jatka v národním kroji, Pamplona běžecký závod s vyděšenými a naštvanými býky v zádech. Oboje mi připadá nepochopitelné, však proti býkům v aréně protestují i osvícení Španělé. Někteří.
kobližka — #13 Pravda,trochu to mladým býčkům klouže po kočičích hlavách,ale týráním bych to nenazvala
Rampepurda — #12 Ale zvířata při tom trpí,to nepopřeš!
BASKOVÉ jsou především velmi hrdí lidé a o tento svátek, i tradice s ním spojené, se určitě nenechají připravit
A s týráním zvířat to nemá nic společného.
Zuza70 — #8 Seš docela otrlá
Zuza70 — #8 Tradice je i ženská obřízka, což je radikální primitivní amputace ženských pohlavních orgánů, kterou podstupují nezletilé dívky z donucení. Stejně barbarská jako třeba korida, ale u Tebe by možná našla pochopení...
Podle me je to rozhodne tyrani a jak rika jedna ctenarka, tak je dobre, ze obcas ten byk nekoho nabere na rohy. At si aspon i jeden z tech blbcu zkusi, jake to je!
Tradice je tradice, já bych v tom zase až tak týrání neviděla.
Milá děvčata, může se nám to nelíbit, můžeme s tím nesouhlasit, ale Španělům je náš názor docela ukradený.
Vůbec se mi to nelíbí, je to týrání zvířat, v kterém, že to žijeme století.
mě se to nelíbí....ikdyž je to tradice
Rozhodně to je týrání, nechápu lidi, co dokáží ublížit němému tvorovi.