Policie vyšetřuje kauzu týrání dětí v Berouně. Máme pro vás vyjádření Hany Gabrielové, ředitelky dětského domova, do kterého byly děti převezeny.

Dvě děti, dvouletý chlapeček a šestiletá holčička, měly být údajně svazovány, poutány obojkem a vodítkem na psa a natáčeny na video. Ponižování si všimli sousedé, kteří slyšeli z bytu častý pláč. Policie už obvinila matku dětí z týrání. Žena, které nyní hrozí až 3 roky ve vězení, se už včera zhroutila a skončila na psychiatrii, její druh je neznámo kde.

Oslovili jsme Hanu Gabrielovou, ředitelku dětského domova, do kterého byly děti převezeny, a zeptali se jí na několik otázek...

Převezli k vám děti z Berouna, z vašeho profesního hlediska, myslíte, že byly děti týrány, nebo ne?
To musí posoudit odborníci, je to záležitost týmové práce a Policie České republiky. Sama jsem nebyla při zásahu. Může se to potvrdit i vyvrátit.

Všimla jste si nějakých poranění, a jakých?
Modřinky měly. Víc vám bohužel neřeknu, protože policie případ ještě šetří a já nejsem kompetentní sdělovat tyto informace.

Jak jsou na tom děti psychicky?
Děti se adaptovaly mezi ostatní vrstevníky naprosto bez problémů, komunikují, hrají si. Ale jaké budou psychické následky, to ukáže čas a odborná vyšetření.

Co bude s dětmi dál?
Až usoudíme, že se děti dostatečně adaptovaly v našem zařízení, budeme je pomalu diagnostikovat, pokud možno pro ně co nejméně nápadně. Současně samozřejmě probíhá šetření police. Doufám, že skončíme svá šetření současně a poradíme se, co dál. Je to ale záležitost širší pracovní skupiny.

Jak dlouho to potrvá?
Nemám tušení, soud může prodlužovat předběžné opatření maximálně po dobu šesti měsíců, potom musí vydat nové rozhodnutí. Záleží na policii. Já doufám, že se to do té doby vyřeší. Mohou nastat různé scénáře, například když se přihlásí příbuzní.

Setkala jste se ve své praxi již podobnými případem?
Bohužel setkala, a to i s brutálnějšími případy, páchanými na podstatně menších dětech.

Máte pocit, že počet těchto případů u nás narůstá?
Přicházejí ve vlnách, vždycky to řeší policie a dokazování je velice dlouhé a složité.

Co si myslíte o této kauze vy?

Reklama