Okresní soud ve Vyškově začal projednávat případ manželů a pěstounů Rosnerových ze Slavkova u Brna, kteří jsou obviněni z týrání svěřených dětí. Rosnerovým hrozí v případě prokázání viny mnohaleté tresty, soudní líčení je naplánováno rovněž na čtvrtek.

Soud míní vyslechnout několik desítek svědků a znalecké posudky na devět svěřených dětí. Rosnerovi, kteří se k soudu dostavili, jakoukoliv vinu popírají a udání připisují pomstě jednoho z jim svěřených dětí, tehdy patnáctiletého chlapce za to, že mu zakazovali večerní vycházky. Ten má údajně na mobilním telefonu natočeno pohlavkování, kterému byl vystaven. Ke stížnosti se pak přidal ještě jeden svěřenec.

Podle státní žalobkyně Martiny Klvačové Rosnerovi od roku 2001 do srpna 2006 nakládali se svěřenými dětmi zle a bezcitně, a to jak po stránce psychické, tak i fyzické. "Pokud je soud uzná vinnými, hrozí jim trest odnětí svobody ve výši dvou až osm let," uvedl mluvčí krajského státního zastupitelství Hynek Olma.

Blažena a Lubomír Rosnerovi strávili minulý rok pět týdnů ve vazbě v brněnské věznici, odkud byli poté propuštěni a vrátili se domů. Do vazby byli pěstouni umístěni na příkaz soudce vyškovského okresního soudu Petra Ševčíka pro podezření z týrání svěřených dětí a z obavy před ovlivňováním svědků.

Po uvalení vazby bylo devět dětí svěřených Rosnerovým umístěno do brněnského krizového zařízení. Pět z dětí se k nim postupně po sérii soudních rozhodnutí ke konci září vrátilo. Avšak dva chlapci, kteří údajně týrání oznámili, již zůstali v dětském domově.

Manželé se ve své letité pěstounské praxi starali o třináct tělesně a duševně postižených dětí. Byli za to dokonce v roce 2005 vyznamenáni prezidentem Václavem Klausem.

Mezi sousedy a známými Rosnerových vznikla v létě minulého roku na jejich podporu petice, kterou podepsalo přes tisíc lidí.

Reklama