Barvy mají v životě mnohdy nedoceněný význam. Mohou ovlivnit náladu, míru bdělosti, v jistém smyslu také zdraví nebo chuť k jídlu. Jinak se budete cítit v zeleně vymalovaném pokoji, odlišně na vás bude působit místnost s oranžovými stěnami. Červená halenka vám dodá sebevědomí, v šedivém svetru se „uklidíte“. A sladkého dezertu sníte z růžového talíře víc než z modrého.  
6034c8194b6b5obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Oblíbená barva vypovídá mnohé také o vaší povaze. Jiný charakter bude mít člověk mající zalíbení ve fialové, odlišně bude reagovat ten, jehož favoritem je bílá. Podobně, jako se časem mění vaše osobnost, může se měnit i žebříček oblíbenosti jednotlivých barev. Jak jste na tom aktuálně vy? Kterou barvu upřednostňujete zrovna v tomto období?

Věděli jste, že...
Svět okolo nás je svou podstatou nebarevný, a to i přesto, že se s barvami dnes a denně setkáváme. Barva jako taková je pouhou vlastností látky (objektu), z níž světlo vychází. Jednotlivé barvy jsou tedy různými variacemi bílého světla, které v sobě obsahuje všechny barvy duhy. Konkrétní barvy následně vnímáme podle toho, jaké světelné spektrum je předmět schopen pohltit, a jaké naopak odráží.

6034cadf85e72obrazek.jpgBÍLÁ

Bílá je tradičně symbolem čistoty, sjednocení a nevinnosti. Obvykle ji vnímáme jako barvu znovuzrození a počátku. V evropském vnímání jde o barvu prosvětlující temnotu, která ukazuje novou naději, osvěžuje psychiku a pomáhá na cestě změny. Existují však kultury (například země Dálného východu), které bílou naopak považují za symbol smutku a nevyhnutelného konce.

Je-li vaší oblíbenou barvou bílá, vynikáte pravděpodobně vysokou mírou intuice. Patříte k moudrým jedincům, a to nezávisle na věku. Svou podstatou jste humanista, idealismus a víra v dobré konce k vám neodmyslitelně patří. Častěji než jiní jste ochotni podat pomocnou ruku, máte dostatek pochopení pro druhé a mimořádnou míru empatie. Lidé vás často +vyhledávají, aby se svěřili, odešli s dobrým pocitem a moudrou radou.

6034c954c9cefobrazek.jpgŽLUTÁ

Žlutá je barvou radosti a optimismu. Jde o nejsvětlejší barvu pestrých odstínů, která nabíjí, povzbuzuje a zahřívá vně i uvnitř. Její vibrace zvyšují pracovní nasazení, zvyšují studijní potenciál a zlepšují náladu. Žlutá podporuje komunikaci a kreativitu, inspiruje a pomáhá řešit věci nekonvenčním způsobem. Mírní splíny, podporuje sebeovládání a tříbí mysl.

Je-li žlutá vaším favoritem, jste nejspíš společensky založenými jedinci. Ostatní si vás cení pro vaši otevřenost, vstřícnost a přátelskou povahu. Vynikáte uměleckým nadáním, jste tvořiví a hledáte netradiční cesty řešení problémů. Reagujete spontánně, nechybí vám empatie a nadšení. Cílíte na budoucnost a k minulosti se příliš nevážete. Stinnou stránkou vaší povahy je ovšem sklon k nezodpovědnému jednání a často i nedostatek motivace dokončit započaté.

6034c96074cabobrazek.jpgORANŽOVÁ

Oranžová barva platí za jednu z nejšťastnějších barev. Podobně jako předchozí žlutá, také ona evokuje optimismus, dodává energii a podporuje otevřenost vůči druhým lidem. Napomáhá zlepšovat mezilidské vztahy a podněcuje komunikaci a navazování nových přátelství. Odstraňuje chmury, mírní deprese a celkově navozuje pocit štěstí a radostný způsob myšlení.

Preferujete-li oranžovou, pak zřejmě platíte za rozené diplomaty. Nechybí vám takt a z jakékoli situace se dokážete šikovně „vymluvit“. Máte šťastnou povahu, jste veselí a plní naděje. Vůči druhým lidem jste ohleduplní a dokážete se vcítit do jejich situace a nálady. Navíc ovládáte umění smířit rozhádané protistrany a znovu stmelit kolektiv.  Poněkud stinnou stránkou vaší povahy je až příliš velká citlivost a z ní pramenící zranitelnost.

6034c972e2aa9obrazek.jpgČERVENÁ

Možná vás překvapí fakt, že až do 20. let minulého století byla červená považována za mužskou barvu. Obecně jde o barvu lásky, sexuality, vášně a smyslnosti. Je plná nadšení a nespoutané energie, podněcuje však i vztek a bojovnost. Má silně stimulující účinek, a to na více rovinách. Snižuje pocit únavy a mimo jiné se využívá při léčbě depresí. Pro obchodníky jde o barvu, která pomáhá prodávat; červený obal láká více zákazníků ke koupi zboží.  

Pokud je vaší nejoblíbenější barvou červená, patříte nejspíš k silným osobnostem s dostatkem sebevědomí. Často vítězíte, anebo o vítězství usilujete. Chcete se prosadit a být vidět.  Nesnesete kompromis, průměrnost a do všeho se vrháte naplno. Jste pozorní, vnímaví, s neustálou potřebou růstu a zdokonalování. Hledáte nové výzvy, toužíte po dobrodružství. Jste autentičtí, a ne každý vaši osobitost snese.

6034c97f10319obrazek.jpgMODRÁ

Modrá je barvou harmonie a klidu. Navozuje pocit uvolnění, konejší a pomáhá lidem trpícím nespavostí. Dobře působí na oči, ochlazuje a mírní záněty v těle. Jste-li často nervózní, oblékejte se do modré, pomůže vám s uklidněním. Na své okolí navíc v této barvě dobře zapůsobíte; vzbudíte dojem klidné a důvěryhodné osoby.

Upřednostňujete-li modrou před ostatními barvami, patříte nejspíš k citlivým a empatickým jedincům. O věcech rádi přemýšlíte a s rozhodnutím nespěcháte. Máte rádi klid, pomáhá vám utřídit si myšlenky. Dokážete pracovat s emocemi, jste rozvážní a cesta k vnitřní harmonii je váš cíl. Je na vás dobré spolehnutí a jste vždy ochotni nezištně podat pomocnou ruku.  Umíte naslouchat, jste pracovití a loajální.

6034c98ff08f4obrazek.jpgZELENÁ

Zelená je barvou přírody, mládí a růstu. Symbolizuje nadhled, rozum a rovnováhu těla i ducha. Má povzbuzující účinky, obnovuje ztracenou energii a skvěle působí na oči. Mírní bolesti hlavy a celkově platí za uzdravující barvu. Obléknete-li se do zelené, máte vyšší potenciál zůstat v klidu. Na ostatní budete působit vyrovnaným a laskavým dojmem, což usnadní komunikaci a zvýší možnost seznámení.

Je-li zelená vaší preferovanou barvou, budete zřejmě trpělivá a houževnatá osobnost. Potřebujete pevnou půdu pod nohama a nemusíte překvapení. Upřednostňujete klid a jistotu před rizikem a dobrodružstvím. Ke druhým jste zdvořilí a nijak se nehrnete vpřed. Svou podstatou jste spíše plašší povahy. Úskalím může být vyšší důvěřivost – častěji než jiní se tak můžete stát terčem podvodníků a žvanilů.

Mohl by se vám líbit také článek: Pětka je nezávislá a dvojka touží po životě ve dvou: Jaká je vaše povaha podle životního čísla

6034c9f3034c6obrazek.jpgRŮŽOVÁ

Růžová je považována za barvu něhy a lásky. Nese v sobě odstíny červené, žluté, modré a fialové, a právě ony vyzařují nezanedbatelné množství pozitivní energie. Růžová barva pomáhá na cestě k vnitřnímu klidu, navozuje pocit jistoty, usnadňuje pochopit sebe i ostatní a probouzí jemnou vášeň. Pomáhá rozvíjet spolupráci a sdílení pocitů s druhými lidmi. Mírní zlost, prosvětluje myšlenky a stabilizuje životní postoje.  

Patříte k milovnicím růžové barvy navzdory věku a módním trendům? Pak budete svým založení pravděpodobně romantická duše, která touží po lásce, ochraně a bezpečí. Máte ráda velká gesta, pevnou náruč a květiny. Své ženství si užíváte a feminismus vám nic neříká. To ovšem neznamená, že jste slabé a neschopné samostatného života! Jen máte zranitelnou duši, jste opatrná a občas trochu váhavá.

6034ca2157876obrazek.jpgFIALOVÁ

Fialová je barvou tajemna a inspirace. Působí na nevědomí, usnadňuje vnitřní cestu a vede k objevování vyšší pravdy. Podněcuje intuici a posiluje meditaci. Harmonizuje, dokáže mírnit deprese a navozuje vnitřní pohodu. Jde o barvu velmi jemných vibrací barevného spektra, se kterou je všeobecně spojováno duchovno.

Pokud právě fialová je vaší nejoblíbenější barvou, jste nejspíš osobou s vysokou mírou intuice. Kráčíte duchovní cestou, jste vysoce senzitivní a věříte na věci mezi nebem a zemí. Jste přesvědčeni, že nic není náhoda a vše se děje podle spravedlivého vesmírného řádu. Chápete mnohé souvislosti, které ostatním zůstávají skryty. V ojedinělých případech ale může obliba fialové ukazovat na emocionální nevyzrálost a psychickou labilitu.  

6034ca331acc6obrazek.jpgČERNÁ

Černá bývá častokrát považována za barvu smutku, strachu, úzkosti a temnoty. Je s ní spojována vážnost, někdy i zlé síly, těžké energie a smrt. Ve východních zemích je však černá naopak pojena s plodností a úrodnou zemí, protože tma je tu vnímána jako blahodárný prostor pro vznik nového života (klíčení). Kabala, mystické učení, zase považuje černou barvu za symbol moci a pochopení vyšších souvislostí.

Máte-li nejraději černou barvu, budete nejspíš patřit k rezervovanějším jedincům. Do svých věcí si od druhých necháte jen sotva mluvit a málokomu jste ochotní se svěřit. Kontakt s druhými lidmi navazujete spíše výjimečně a trvá dlouho, než někdo získá vaši důvěru. Raději se držíte stranou, netoužíte být středem pozornosti. Potřebujete svůj klid a samotu vyhledáváte častěji než druzí. Obliba černé bývá často také výrazem protestu a negace současného dění (například u příznivců subkultur Emo a Gothic).