linecke_11.jpg (72 KB)

Pro přípravu lineckého cukroví si zapamatujte jednoduchý poměr 3:2:1. Tři díly mouky, dva díly tuku a jeden díl cukru. Množství mouky může být pokaždé malinko jiné, v závislosti na použitém tuku a velikosti vejce.

Pak přidáte jen 1 vejce na 250 g tuku, špetku soli a nezbytnou citronovou kůru. Vše ostatní je zbytečné. Jen s těmito základními surovinami vykouzlíte to nejlepší linecké.

Když chcete malou obměnu a více druhů cukroví z jednoho základního receptu, můžete nahradit část mouky jinou surovinou. A vzniknou další skvělé vánoční kousky.

370 g  mouky + 30 g kvalitního práškového kakaa

Z tohoto těsta můžete vykrojit kolečka, která namažete oblíbenou Nutellou a namočíte z poloviny v bílé nebo mléčné čokoláda. Ozdobte oříškem.

Ještě lepší jsou však kakaové pásky. Z těsta ručně nebo za pomoci strojku na cukroví vykrojte pásky. Ty slepujte máslovým kakaovým nebo čokoládovým krémem, kdo chce tak také marmeládou. Oba dva konce lehce namočte v čokoládě.

350 g mouky + 50 g velice jemně mletých mandlí

Vykrajujte srdíčka, která naplňte vanilkovém krémem nebo krémem s vaječným likérem.

Košíčky

Linecké těsto je dokonalý základ na mnoho druhů plněných košíčků. Inspiraci najdete na konci článku.

Suroviny

  • 400 g hladké mouky
  • 250 g dobře vychlazeného másla
  • 125 g cukru moučka
  • 1 dobře vychlazené vejce
  • špetka vanilkového prášku
  • kůra z 1 chemicky neošetřeného citronu
  • Postup

Všechny suroviny velice rychle zpracujte. Ideálně v robotu, aby se příliš neohřály. Dejte minimálně na dvě hodiny, ideálně do druhého dne, odpočinou v potravinové fólii do lednice.

Před zpracováním nechejte těsto trochu změknout. Vyválejte na lehce pomoučeném válu, na šířku asi 5 mm. Vykrajujte tvary a pečte v troubě vyhřáté na 170 °C dozlatova. Bude to trvat asi 10 – 13 minut, podle tloušťky těsta a také podle toho, jestli pečete zrovna tvary plné nebo s dírou uprostřed.
Nechejte vychladnout a slepujte oblíbenou marmeládou. Ideální je nějaká výrazná, snad nejoblíbenější je rybízová.

Krásné vánoční svátky přeje Elly.

Další linecké inspirace

Linecké cukroví s pistáciemi

linecke4.jpg (139 KB)

Košíčky s karamelovým krémem

tartaletky.jpg (146 KB)

zdroj fotografií: Alena Kolaříková

Reklama