Ke každému ročnímu období patří typické rostliny a barvy. Když se řekne podzim, hned se mi vybaví barevné listí a také červené jeřabiny. Líbí se vám?

Jeřabina je krásný strom, její pravidelná koruna a červené trsy malých kuliček zdobí venkovní prostory, a to i když je planá. Otrhané plody mohou zase sloužit jako pěkná dekorace nebo ozdoba do bytu. Jeřabiny se nejčastěji používají do podzimních věnců či suchých vazeb, ať už se jedná o truhlíky, košíčky nebo jiné nádoby.

jer

Jeřabiny jsou plodem jeřábu. Jeden jeho druh je jedlý a chutný, dá se z něj uvařit čaj nebo udělat kompot, mošt, víno či marmeláda a také pálenka. Červené kuličky jsou sladké a obsahují vitamíny C, A a karoten, třísloviny a vlákninu. Plody mají močopudné účinky a využívají se také při plicních nemocech.

jerPodle starých legend byly jeřabiny zasvěceny bohu hromu a dávají se do souvislosti také se svatým Bartolomějem, který byl pronásledován. Na jeho památku se prý jeřabiny pokládaly do všech oken, a pronásledovatelé pak Bartoloměje v jeřabinou označeném domě nenašli. Domy, které měly v okně jeřabinu, pak získaly kouzelnou moc, a pokud se červené plody daly dobytku, ten dobře žral.

Mimochodem v květomluvě znamená jeřáb toto: Jsi příliš domýšlivý/á! Myslíš, že jsi mě okouzlil/a, ale mýlíš se. Nic moc, že? Tak se radši pojďte podívat na dekorace s jeřabinami. Tady je pár obrázků pro inspiraci ve FOTOGALERII (celkem 26 snímků):

Další fotky uvidíte, když kliknete na některý z obrázků!

Zdroj: www.fler.cz

Další zajímavé články:

Reklama