Mateřídoušku, dříve velmi častou na pastvinách a polosuchých chudších půdách, můžeme v našem státě už jen pouze obdivovat, protože je chráněná a vzhledem k náročnosti na čistotu prostředí už docela vzácná, a proto nám Bůh nadělil náhradu.
A abychom přeci jen nepodlehli pokušení mateřídoušku sbírat, tak tato náhradní kytka má nejen stejné složení, ale účinných látek má několikanásobně více a dobře snáší pobyt na našich i zanedbávaných zahrádkách. Ano, jste velmi bystří, uhádli jste - ta náhrada se jmenuje tymián.
Mám-li být upřímný, čichem lze obě drogy odlišit a jednoznačně zvítězí nos zastrčený mezi hmyz do přirozeně kvetoucí mateřídoušky.
Tedy, jsou-li tyto buňky v dobré kondici. Hlen pak účelně chrání sliznice žaludku a střev před jejich sežráním vlastními trávicími šťávami. Z mikroba jsou recyklovány bílkoviny; ostatně z hlenu také.
Špatná kondice řasinkových buněk nastává, když se přiskřípne u páteře nerv odstupující od míchy a nedostatek impulzů do kruhové svaloviny průdušek vede k jejich povolení, a to k rozšíření průsvitu a ten k oddálení řasinkových buněk od sebe a ty jsou v úklidu neúčinné jako vypelichané koště. Může být ale i hlen s mikroby a prachem tak zahoustlý, že se na buňky lepí a potom v průvanu dechu plandá jak prádlo ve větru, což zase stimuluje receptory kašle. Ten hlen nárazem prudkého očistného větru z buněk odtrhne a máte kašel s vykašláváním. Když je hlen dobře přilepen, můžete si vyzkoušet suchý kašel značky – trhač plic. Poznamenávám, že kuřák si dýmem řasinkové buňky popálí a slepí dehtem a ony také nefungují podobně jako koště, se kterým jste zametali rozžhavený asfalt.
Předávkování thymolem není žádoucí pro člověka, ale pro mikropotvory ano. Na ně ho naštěstí stačí mnohem méně než na nás. V obvyklých čajových směsích proti kašli, parazitům, houbám, křečím ve střevech a pro tvorbu trávicích šťáv a pro lepší chuť k jídlu je neškodný i pro starce a děti.
Zajímavé pokusy s thymolem se dějí ve světě i u nás. Včelaři ve svém boji s varoázou zkoušejí do příkrmového medocukrového těsta na zimu dát asi 1 promile thymolu (v roztoku kvůli homogenitě) a roztočoví Jacobsoniho upíři včel mají po chuti, protože ve včelí krvi je po zbaštění ošetřené medocukrové krmě pro roztoče už likvidní množství thymolu. Když to takový roztoč s thymolovanou včelí krví pořádně roztočí, tak se vytočí, a když se honem transfuzí čisté krve neuklidní, tak se stane záhy smetím na dně úlu.
Známá finta na dásňové, parodontální, pozubní a okolozubní mikrobátka je opět v thymolinu (thymolu) v zubní pastě. Ta je potom ideální na potlačení kazivosti přítomných zdravých zubů. U
Náhradníci až kaskadéři absentujících zubů odpočívající přes noc ve skleničce také velice uvítají účinné látky tymiánu v podobě různých ústních a dezinfekčních vod na zubní protézy.
Tymián se suší ve svazečcích zavěšen kdes u stropu při normální teplotě, aby nám silice nevyprchala. Při vyšší teplotě je v sušárně moc voňavé prostředí, což ocení například astmatici, ale do čaje už jich (ne astmatiků, nejsme lidožrouti, ale silic…) zbyde jen málo. Ukládejte proto tymián po nasušení do skleněných a podobných nádob, aby nevoněl zbytečně z prodyšného pytlíku do prostoru. To má význam tak akorát pro spaní - obvykle jako náplň speciálního polštářku, kdy teplo vaší tváře uvolňuje silici, kterou vzápětí vdechujete za účelem sladkých snů. Ostatně několikaminutový zápar z tymiánu se na spaní také osvědčuje jako ideální nápoj, protože zlepšuje mysl, plíce a imunitu.
Čaj se z tymiánu nevaří, jen se spařuje asi 1/2-1 lžíce řezané drogy nebo lístků na zhruba 1/2 litru vody 10 minut. Déle ne, protože by se vyloužily i třísloviny a nebylo by to k pití, ale k omývání vředů, bércáků, proleženin, zánětlivé pleti, hnisavých ran, bakteriálních a houbových onemocnění pokožky nebo i sliznic, ku kloktání v ústech, výplachu pochvy, ucha, konečníku a tak vůbec, třeba do koupelí pro ten správný pocit opravdové svěžesti (to mě zblbla asi nějaká reklama...).
Ona taková opravdu silná svěžest se dá navodit i jinak. Když si uděláte protiparazitickou směs například z tymiánu, máty, pelyňku a šalvěje a po vypití tohoto čaje podezřelé až strašlivé chuti na lačno si po hodině vezmete projímadlo, tak po další půlhodince již svěže a po několika minutách již velmi svěže až nejsvěže bušíte do dveří obsazeného záchodu vaším v tu chvíli málo náviděným bližním. Nyní určitě správně neoceníte případný uvolňující efekt na spazmy průdušek s následným důležitým plíce čistícím odkašláním. Při kašlání ale někdy neudrží svěrač silné tlaky... Obávám se totiž, že potom už budete kašlat nejen na vytříbenost spisovné češtiny, ale úplně na všechno. Na úklid a praní po parazitech si ovšem vezměte den dovolené.
Nový Břetislav, dědek kořenář, www.dedekkorenar.cz
Nový komentář
Komentáře
tymián v kuchyni používám
Mateřídouška je opravdu chráněná? Já ji loni sbírala a netušila, že se dopouštím přestupku
Tymián používám docela často.
Jako oslí můstek to bylo fakt nesmyslný...
Nešlo by vynechat tu rádoby vtipnost...?
A mateřídoušky je všude hafo...
Ja piju tymianovy caj pri nachlazeni
Teda informací o tymiánu spousta, ale těch keců kolem.
Dala bych přednost přehledné tabulce, kolik, jak dlouho, na co...
A co je to tymiánová směs TK?
musím přiznat,že na chuť tymiánu jsem přišla teprve loni,kdy jsme si ho na zahrádce vypěstovali,usušili...ale i čerstvej na masíčko na grilování,páni,to vám je chuť,teď ho už přidáváme automaticky do spousty jídel,ale opravdu jen trošku,má velice silné aroma..můžu vřele doporučit