Týden plný bezesných nocí a obav o synovo zdraví uplynul, ale knoflík, který Adámek spolkl, se zatím neobjevil. Včera jsme tedy jeli na dětskou chirurgii a doufali, že nám dají čas a nepošlou ho hned na operaci. Nejvíc se totiž bojíme celkové anestezie, ve které se tyto zákroky provádí.

zeli4

Před týdnem můj devítiměsíční syn spolkl kvůli mé nepozornosti velký kovový knoflík, a od té doby se děsím, aby byl v pořádku a nemusel na operaci. Více čtěte zde. Na pohotovosti nám před týdnem řekli, že máme počkat, a pokud knoflík nevyjde přirozenou cestou, přijít na dětskou chirurgii, kde se bude celá věc dále řešit. Čeká nás prý pravděpodobně endoskopická operace v celkové narkóze.

Celý týden jsem se tedy snažila dávat synovi stravu bohatou na vlákninu, kterou nám všichni radili, a hodně tekutin, aby knoflík v pořádku prošel. Vařila jsem ovesné a jiné kaše, dávala hodně ovoce a zeleniny. Do syna se mi dokonce podařilo dostat i zelí, které prý pomáhá nejvíc.

zelicko

Synek je naštěstí docela jedlík, a když jsem mu zelí nenápadně přimíchala do jeho oblíbeného maso-zeleninového příkrmu, slupl to, ani nemrknul. Ovesné vločky ani zelná dieta ale bohužel nezabraly. Uplynul týden a „pátrání“ po knoflíku je zatím bezúspěšné. Naštěstí se ale alespoň nedostavily ani žádné komplikace, před kterými nás na pohotovosti varovali. Adámek vypadá stále vesele, jako by ani žádný knoflík v bříšku neměl.

Na dětské chirurgii, kam jsme se dostavili přesně v určenou dobu, jsme čekali asi hodinu, a pak si nás pozvala paní doktorka, která už od pohledu měla víc zkušeností a pochopení než ta před týdnem na pohotovosti. „Tak tady je ten polykač knoflíků,“ přivítala nás s úsměvem. „A před jakou dobou se to stalo? Před necelým týdnem?“ Podivuje se. „To je ještě brzy, většinou tomu dáváme minimálně 14 dní. Ono to trvá, než si s tím organismus poradí. Ale většinou poradí, nebojte,“ uklidňuje nás. „Ono je to tak v přírodě zařízeno, že tahle žravá mláďata občas něco spolknou a ve většině případů to zas vyjde v pořádku ven. Jen to prostě chvíli trvá.“

zali3

„Nový rentgen ani zatím dělat nebudeme, nechci ho zbytečně ozařovat, když je to bez komplikací. Vždyť on jinak vypadá jak chodící reklama na zdraví,“ usmívá se na nás. „Jen ho prostě dál cpěte vlákninou, ať se to trochu popožene, a uvidíme.“

Svým přístupem, ze kterého jsou patrná léta zkušeností, mě paní doktorka trochu uklidnila, ale stejně se ještě ptám, jestli není problém, že je knoflík kovový. Všichni mi předtím totiž říkali, že to je to nejhorší. „Nebojte,“ uklidňuje mě. „Buďte ráda, že je kovový, alespoň je dobře vidět na rentgenu. V případě potřeby ho tak máme alespoň možnost sledovat a víme, jak postupuje trávicím traktem. Kdyby byl umělohmotný, tak bychom neviděli nic. To mi připadá mnohem horší,“ vysvětluje mi. „Nejhorší jsou baterie, ostré předměty nebo takové, ze kterých se uvolňují nějaké škodlivé látky. K tomu pak samozřejmě přistupujeme jinak a většinou je, pokud to jde, ihned endoskopicky odstraňujeme. Knoflík, to sis vybral ještě dobře,“ směje se na Adámka. „No a taky netradičně, většinou řešíme spolknuté mince,“ dodává. „Takže pátrejte dál, a když to bude bez komplikací, přijdete se ukázat až za 14 dní. No, a kdybyste knoflík do té doby objevili, tak nám alespoň zavolejte, ať víme, že je Adámek v pořádku,“ loučí se.

zelicko2

Nemocnici tentokrát opouštím paradoxně mnohem klidnější než před týdnem a říkám si, že je to fajn, když narazíte na odborníka s lidským přístupem. Paní doktorka nám sice nic nenaordinovala, ani nás nehnala na žádné vyšetření, ale přesto mě uklidnila a připravila na další dny svými milými slovy plnými zkušeností. Navíc jsem ráda, že máme ještě čas, abychom se pokusili dostat knoflík ven přirozenou cestou, a že Adámka zbytečně neozařovali na rentgenu.

Tak a teď nás tedy čeká dalších 14 dní vlákninové diety a kontroly plínek. Pevně doufám a věřím, že se to už podaří a knoflík si budeme moct zarámovat, jak mi mnozí z vás radí. Děkuji vám také za všechny další rady a vaše milá slova, která mi ten týden také pomohla překonat.

Držte nám prosím dál palce, a pokud máte podobnou zkušenost, podělte se o ni s námi v diskuzi pod článkem. Velmi vděčná vám budu opět i za všechny vaše rady.

Čtěte také:

Reklama