Pěkný pátek všem,
 
přemýšlela jsem nad dnešním tématem a myslím si, že takový pohlavek nebo plácnutí přes zadek ve správnou chvíli má své opodstatnění. Jde o to, vystihnout právě ten okamžik.
Já občas nějakou slízla a určitě mi to nijak neuškodilo, rozhodně jsem nikdy neměla pocit, že by mě mí rodiče týrali. A stejně to praktikuji i u svých dětí.

Ale chtěla bych se s vámi podělit o jinou zkušenost.

Když šla naše starší dcera do první třídy, vyfasovala na čtyři roky skvělou paní učitelku. Tu mimochodem letos "podědila" mladší dcera. Ve třídě byl i jeden klouček, no klouček, pěkný sígr to byl a pořád je.  Tenhle kluk při příchodu paní učitelky vstal a pokřikoval : "Nazdar účo!" Paní učitelka byla sice rozhořčená takovým chováním, ale to bylo asi tak všechno, co mohla dělat. Maximálně hošíkovi vysvětlila, že se takto chovat nesluší. Jenže klukovi to nestačilo a přitvrdil. Po pár týdnech už oslovení "účo" vyměnil za: "Nazdar Kačenice!" (paní učitelka se jmenuje Kateřina).

Dcera z toho byla úplně vykulená, protože paní učitelku milovala. A paní učitelka? Zase mohla jen napomenout. Přitom tohle chování jednoznačně chtělo pořádných pár facek. Minimálně. Ani pohovory s rodiči (zpočátku pouze s maminkou, neboť tatínek v rodině chyběl) nevedly ke zlepšení.

Situace se vyvinula tak, že pár "tvárných" spolužáčků se přidalo k tomu syčákovi, a to jen proto, že zjistili, že je vlastně nečeká žádný trest. Ten, který to všechno odstartoval, oslovoval podobným způsobem i své spolužáky. Nejmilejší oslovení bylo: "Ty parchante."

Tehdy jsem si říkala, že tělesné tresty na školách by nebyly k zahození. Ale to je samozřejmě nadsázka.
Jenže, co s takovým dítětem, které si dělá, co chce, a domluvy na něj neplatí?

Podobně je na tom moje sestřenice. Má devítiletého kluka a ten jí s klidem řekne "krávo blbá". A ona ho ani neseřeže. Řekne mu, že se to neříká, a on to za pár dní zopakuje. Nejlépe před hodně lidmi. Já bych mu, promiňte mi ten výraz, zmalovala pr*el do modra.

Protože, co bude takové dítě dělat, až mu bude třeba patnáct?  Rodiče zmlátí, kantory pošle do Pr****...., dost otřesná představa, že?
Ivana

Paní učitelka má takové páky, jaké si vytvoří na začátku. Já s tím nikdy problém neměla a syčáky jsem měla ve třídě taky. Ale je to problém rodičů. Učiteli dnes pro přežití ve třídě nezbývá než věnovat více času výchově. Pak děti mají něco umět, že?
Spousta reakcí na dnešní téma potvrzuje fakt, že jsou u nás tělesné tresty zakořeněné. Vyplývá z nich totiž, že kdo děti nebije, nevychovává je, takže pak z nich rostou ti malí  hajzlíci. No tak to jsme snad o sto let zpátky...

Jen připomínám, že pro spravedlivější hodnocení článků budeme odměny zasílat až v odpoledních hodinách. Přispívejte, dárečky se už objevují u Radka na stole a že se máte na co těšit!

Dnešní téma jsou tělesné tresty:
Bili vás rodiče?
Trestal vás pan učitel rákoskou?
Jak vychováváte děti?
Trestají učitelé v dnešní škole?

Když mě rozčílí, ubalím mu!

Jak trestáte děti?

Je facka účinné a správné řešení?

Je účinnější chválit?
Co se má a nemá?


Napište nám, odměníme Vás!
redakce@zena-in.cz