„Ty máš ale červená líčka,“ řekla jsem své malé neteřince, která k nám společně s mojí sestrou přijela na celý víkend na návštěvu. „To nepoznáš, že má kopřivku?“ poučila mě hned moje sestra. „Naskočilo ji to teď v autě, má to každou chvilku“.

Kopřivku jsem nepoznala. Děti už mám dospělé, takže přehled o „jejich tvářičkách“ dávno nemám. Ale matně si vzpomínám, že slovo kopřivka u nás dřív také párkrát zaznělo.

Proč kopřivka?

Červené pupínky na tvářích vypadají opravdu, jako by děti požahala kopřiva.

kopr

Kopřivka postihuje nejvíce děti předškolního a školního věku. Tato vyrážka se vyskytuje na tvářích dětí zejména při přehřátí organismu, po slunění, ale také třeba při konzumaci některého druhu ovoce, nejčastěji citrusech, kiwi a jahodách.

„Neběhej pořád, podívej, jak jsi červená...“ Ale děti nezastavíte. Běhat budou pořád. Když už se stane, že si „vyběhají“ na sluníčku kopřivku, jak by se měly maminky zachovat?

Poradí dětská lékařka MUDr. Alena Zahálková

  • Maminkám bych doporučila, aby hlavně hned nepanikařily a tři dny počkaly, zda potíže sami nevymizí. Po tu dobu by děti neměly vystavovat sluníčku a ani jim dávat zmíněné ovoce. Na tvářičky pomůže i kalciová mast, tekutý pudr či fenistil, které kůži zklidní. Jsou dostání v každé lékárně.  
  • Pokud vyrážka ani do tří dnů nezmizí, měly by navštívit dětského lékaře, který buď sám poradí, nebo maminky odkáže přímo ke specialistovi na kožní oddělení.
  • Většina vyrážek, včetně počátku různých alergií, pokud je podchycena a léčena zavčas, zpravidla u dětí do tří let zmizí.

kkkkk

použity zdroj: www.prozdravi.cz

Čtěte také:

Reklama