Byly prázdniny, čas třešní a višní. U babičky na zahradě jich rostlo víc než dost a já se celé dny cpala a cpala. To víte, dítě z paneláku, které si užívá venkova a jeho plodů. S bratránkem jsme vytvořili nerozlučnou dvojku a prozkoumávali statek prarodičů, lezli po půdách, sklepech i po těch stromech na zahradě. Babička nám pořád vyhrožovala, že někde spadneme a pěkně si natlučeme. Vyprávějte tohle dětem...

Každý večer jsme dělávali u stodoly táborák. Nakoupil se kabanos, chléb, udělala se šťáva malinovka a smečka hladových dětí měla o jídlo i zábavu postaráno. Kousek od ohniště byl také strom. Malý, starý, seschlý. Jenže my se s bratránkem rozhodli zdolat i tuto překážku. Seděli jsme na větvi, houpali nohama a sledovali pěkně zezhora ten mumraj pod námi. A protože jsme neposedové, a protože jsme se houpali čím dál víc, ozvalo se prasknutí a oba jsme letěli jak shnilá jablka dolů. Stará větev už nás asi měla dost.

Jemu se nic nestalo, ale já to „napálila" obličejem na kraj ohniště, cestou smetla babičku i s čerstvě opečenými buřty a hlavičku zabořila do popela. První co bylo, že na mne okamžitě vychrstli kýbl vody, neb se okolí obávalo, že jsem se popálila. Začala jsem řvát jako když mne na nože berou a vyděšená babička mne otočila a čekala to nejhorší. Obličej byl v pořádku - vyjma toho, že jsme byla špinavá jak čert. Ale za to ruka bolela. A hodně.

Okamžitě mne odvezli do nemocnice. Po rentgenu mi pan doktor sdělil, že mám natřikrát zlomenou ruku a že se bude sádrovat. Pak si povzdychl: Ty zatracený třešně a višně, to už jsi holka dnes pátá, co jsi z nich sletěla". Tiše jsem špitla, že to nebyla třešeň. Počkej, vždyť tady mám napsáno, že jsi spadla ze stromu!" To, jo, ale byla to švestka!" V tu chvíli jsem mu vzala vítr z plachet. Zarazil se, a až po chvíli zareagoval: Proboha, vždyť ještě nejsou zralé. Co holka bláznivá lezeš po švestkách?! Vždyť to jsou posvátné stromy!"

Ptáte se proč posvátné? Babička je z Moravy a tam jsou švestky chráněné víc než státem. Protože slivovice se z ničeho jiného dělat nedá Pro příště tedy budu padat z višně, abych nerozzlobila doktory. A mně ta švestka dala ponaučení a varování, že se na ni opravdu lézt nesmí. Ona ta slivovice za to stojí...

Sona25


Milá Sono25,
a budou čím dál posvátnější, šárka je pěkná potvora. :-)
Reklama