Když se rozhlédnete kolem sebe, zjistíte, že je v dnešní době až příliš dětí, které jsou "oplácané", některé přímo obézní. To samozřejmě není vůbec dobré pro jejich zdraví, zatěžuje kostní, kloubní a cévní systém.
U některých dětí je obezita způsobena možnou genetickou dispozicí, u většiny jde bohužel o špatné stravování, nadměrný přívod energeticky bohatých potravin, přemíru sladkostí a nedostatek pohybu.

Pokud dáme dětem volnost ve stravování, většinou si nevyberou příliš dobře. Milují sladká a moučná jídla, knedlíky, jídla z fast food, majonézové saláty. Naopak, zeleninová jídla příliš oblíbená nejsou, o čerstvé zelenině nemluvě.       

Oblíbené u dětí jsou také nejrůznější sladké limonády, sirupy, horké čokolády. Děti navíc průběžně celý den pojídají chipsy a nejrůznější jiné pamlsky.

Skladba jídla během dne nebývá u spousty dětí také právě ideální. Děti, které nesnídají přicházejí do školy hladové a energii berou z tukových zásob. A jakmile se potom najedí, většina potravy se zpracovává na doplnění tukových zásob a dítě nemůže zhubnout.

Další problematické jídlo bývá večeře. Celá rodina se většinou sejde doma až večer a maminka proto připravuje na večeři teplé, vydatné jídlo. Chybou je, že tato večeře bývá často podávána velice pozdě.   

Jak připravovat celodenní jídlo školním dětem jste si mohli přečíst v předcházejících článcích:
Od snídaně po večeři
Na čem si děti pochutnají? 

Jak děti můžou ještě bojovat proti obezitě? Dostatkem pohybu! Pohyb je totiž právě to, co dětem zoufale chybí. Ve škole děti celý den, kromě hodin tělocviku, sedí. Navíc, děti, které už mají problémy s váhou, se tělocviku vyhýbají.
Po příchodu ze školy si většina z nich zasedne k televizi nebo k počítači. Večer zase sedí u televize, společně s rodiči.

Zkuste jim vymyslet jakoukoliv pohybovou aktivitu, třeba nějaký sportovní kroužek. Počítač a televizi by mohli vyměnit za pobíhání s kamarády, jízdu na kole spolu s vámi rodiči, nebo třeba zdraví prospěšné plavání.

Pokud už vaše dítě musí bojovat s obezitou, dbejte na dodržování zdravé výživy a dostatku pohybu. Vy i dítě se budete muset obrnit trpělivostí, ale výsledku se určitě dočkáte a bude stát za vynaloženou námahu. Když totiž vašemu dítěti nepomůžete s hubnutím vy, hrozí, že zůstane obézní i v dospělosti.

       

           
Reklama