Zatímco v padesátých letech vévodily na módních přehlídkách i na ulicích ženy a dívky plných tvarů, v letech šedesátých ovládla svět drobná útlá Britka s chlapeckým tělem, velkýma očima a s řasami mrkací panenky. Říkala si Twiggy - a stala se ikonou 60. let, která nastolila do té doby zcela opačný ideál ženské krásy.

 

twiggy

Twiggy, vlastním jménem Lesley Hornbyová, se narodila 19. září 1949 tesaři a továrnici žijícím na londýnském předměstí. Už od dětství byla kost a kůže. Rodiče s ní sice chodili k lékaři, ale ten vždy konstatoval, že je zdravá jako rybička, jenom trochu více kostnatá. „Moje výhoda je také v tom, že mám rychlý metabolismus. Kdybych měla říct, čemu vděčím za svůj úspěch, pak nejspíš právě jemu. Ničemu jinému. A pak ještě několika lidem, kteří mi věřili. Když mě Nigel potkal v kadeřnictví, nebyla jsem ničím zajímavá. Vážně, já jsem byla ta nejobyčejnější holka, jakou si dovedete představit, avšak světla reflektorů a líčení dokázaly dělat divy,“ řekla Twiggy v jednom ze svých rozhovorů.

Neměla prsa ani boky. Vypadala jako kluk. Přesto na ní bylo něco zvláštního. Něco, co zaujalo i jejího objevitele a milence Nigela Davese. V patnácti letech přišla do jeho kadeřnického salonu na brigádu. Tehdy při své výšce metr sedmdesát vážila pouhých 41 kilogramů. Vymykala se normálu. Ale v šedesátých letech bylo módní především a právě to, co se vymykalo normálu.

„Viděl vychrtlou, vysokou holku a napadlo ho, že by na ní mohly dobře vypadat šaty,“ tvrdí s úsměvem Twiggy. Nigel jí nabídl práci. Také rozhodl, že bude užívat přezdívku Twiggy, kterou získala už v dětství, neboť připomínala proutek. (Twig je anglicky proutek nebo větvička, odtud Twiggy).

Když Twiggi poprvé vyfotili na obálku módního magazínu, nastalo pozdvižení. „Kdo to je?“ „Co má tohle znamenat?“ šuškalo se. Její fotografie však brzy zaplavily magazíny po celém světě. Stala se symbolem šedesátých let. Všechny ženy chtěly vypadat jako Twiggy. Všechny chtěly být Twiggy. Celá šedesátá léta byla Twiggy.

twiggy

Móda vyzáblé Twiggy však pomalu končí. Ona sama v médiích všemožně varuje před nezdravou vyzáblostí. Éra hubených modelek dohasíná po neuvěřitelných více než čtyřiceti letech! Po celou tu dobu se tisíce a tisíce dospívajících dívek a modelek pokoušely nacpat své ženství do co nejmenších velikostí. Avšak vyčnívající pánevní kosti a paže bez kousku masa skýtaly pro mnohé z nich velké zdravotní problémy a nebezpečí. Ne všechny jsou totiž Twiggy. Ne všechny jsou zdravé jako rybička - pouze s rychlým metabolismem.

twiggy

Související články:

Reklama