Zapomeňme na různé drby o soutěži Česko hledá Superstar ve stylu: zda-li je hlasování poctivé či kdo s kým spí, aby vyhrál. Zkusme se na celou estrádu podívat z jiné strany, a to hned od konce úspěšného pořadu.  Pro mnohé z nás jsou z celého přenosu soutěže nejméně zajímavé titulky, přesto se v nich vyskytuje důležité jméno Simon Fuller, a to hned na prvním místě. Nejedná se o režiséra ani tajného soutěžícího, ale naopak muže nadmíru šikovného, který má z celé show nejvíce peněz, protože ji vymyslel. Zajímavé na něm je, že poctivě hraje šedou eminenci a nenechává se v podstatě fotit a rozhovory rovněž nijak neposkytuje. Nicméně pan Fuller není v zábavním průmyslu žádným nováčkem s jediným úspěšným projektem, objevujícím se nečekaně na scéně, či chcete-li spíše za scénou.

 

Většina z nás si určitě ještě pamatujeme na pět “ostrých“ děvčátek nazývajících se Spice Girls, které byly v podstatě rovněž výtvorem Simona Fullera. Respektivě je přivedl okamžitě po převzetí do tahu s Pepsi-Colou, neboť dívčí zpěv bylo to nejmenší, co ho na této skupině zajímalo. Mimochodem na nich vydělal pro sebe mnohem víc, než kolik si vydělala sama děvčata, jelikož z jejich výdělku si zabíral královskou pětinu. To byly časy, kdy byl ještě velkorysý, protože skupině puberťáků S Club 7 dával v podstatě jenom týdenní kapesné i přes milionové tržby. Pravděpodobně věřil tomu, že přemíra peněz kazí dětský charakter.
Zmiňované Spice Girls sice později daly vale Simonovi i jeho zdánlivé ždímárně a chtěly si vše dělat samy, ale to se jim moc nevyplatilo. Přestože si mohly od toho historického okamžiku vzpoury dělit čistěji peníze, tak se záhy rozpadly s bláhovým pomyšlením na samostatnou hvězdnou dráhu. Pouze jedna ze členek této skupiny se stala známou sézonní hvězdou, a to díky bývalé slávy Spice Girls a svého nově nabytého anorektického vzhledu. V současné době se však děvčata zase chtějí dát dohromady, takže se dá velmi pochybovat o jejich úspěchu na samostatné dráze a koneckonců i o obnovené přízni fanoušků, jelikož Simon se o vzpurné holčičky starat už určitě nebude. Ostatně pro něj samotného nebyli lidé nikdy důležití a vždy je považoval za papírové figury, které může kdykoliv nahradit. Může se nám to zdát kruté, ale popravdě je to pořád lepší, než kdyby si stoupl do řady lidumilných pokrytců.

 

Tomuto vydřiduchovi anebo schopnému manažerovi, záleží na vás, jak na něj budete nahlížet, nejsou cizí ani sportovní hvězdy, protože ty také mohou sypat slušnou kopu peněz. Mluvíme zde o Davidu Beckhamovi, ke kterému se v podstatě dostal přes bývalou členku Spice Girl Victorii. Z jejich vztahu a společných cest udělal marketingový úder největšího kalibru a těží z něj dodnes. Nicméně Victorie je pro Simona jen plochá ikona dosazené ke sportovní hvězdě, a proto k ní chová úcty jako k uklízečce. Sice úklidová síla placená nad poměry, ale věčně dolézající za svým nadřízeným a kvůli penězům trpící jeho rozmary. David Beckham je však u Simona hýčkán, protože on je hlavním oslíkem produkující peníze. Při případném rozvodu Beckhamových by se právě David stal tím, kdo byl měl lesk svobodného muže a Victorie by dostala mediální punc rozvedené matky a neúspěšné manželky.

 

Vraťme se však zase k soutěži Česko hledá Superstar, která je v zahraničí známá pod názvem Pop Idol. Dosud byla prodána do dvou desítek zemí a Simonově firmě již vynesla přes miliardu liber. Hvězdy takto stvořené se zatím moc na scéně dlouho neudržely, ale přesto se některým z nich podařilo udržet jakýsi okruh příznivců. Jistý úspěch vykazují i “odpadlé kusy“, které sice neprošly celým peklem soutěže, ale zase se mohly lépe profilovat na určitém žánru. Hlavním tahákem pro média není nová popstar, ale především samotná soutěž se vším, co se k ní nabalí. Jisté je, že Simovi se podařilo tímto pořadem pokrýt zájem skoro všech sociálních i věkových vrstev, a splnil si tak svůj obchodní sen. Se Spice Girls, S Club 7 či šťastným Beckhamovským párečkem by se mu tohle nemohlo nikdy podařit.

 

Superstar je drsnou soutěží ve stylu reality show, která odkrajuje nevyhovující kusy jako kolečka salámu, na jehož konci zbyde pouze nekvalitní konec, o který nikdo nejeví zájem. Popravdě však musím říci, že mě Simon také zasáhl, protože mám vždy v neděli zapnutou bednu. Vypadlého soutěžícího je mi většinou líto, ale šáhnu-li si poctivě na svědomí, tak další týden ani pořádně nevnímám, že v té soutěži někdy byl. 

Reklama