Jezevčík je lovec odnarození. Ale můžete ho chovat i v bytě. Na zkušenosti s výchovou jezevčice Maggie jsem se zeptal kamarádky Evy. Byla takový malý poslušný neposlucha. Víc už v dalším pokračování Atlasu psích plemen.

Země původu: Německo
Použití: Lovecký pes – práce na povrchu a pod zemí
Klasifikace podle FCI:

Obvod hrudníku:

  • Jezevčík: nad 35 cm
  • Trpasličí jezevčík: 30 až 35 cm
  • Králičí jezevčík: do 30 cm

Hmotnost:

  • Jezevčík: 6 až 9 kg
  • Trpasličí jezevčík: asi 4 kg
  • Králičí jezevčík: maximálně 3,5 kg

Průměrně se dožívá: 13 až 17 let
Chovatelský klub: Klub chovatelů jezevčíků (www.kchj.cz)

Historie plemene...

jezevčík

Jezevčík (der Dachshund, Dackel, Teckel) je znám od středověku. Z brakýřů byli postupně vyšlechtěni psi vhodní zejména pro lov pod zemí. Z těchto nízkonohých psů vykrystalizoval jezevčík, který je uznáván jako jedno z nejvšestrannějších lovecky upotřebitelných plemen. Vykazuje rovněž vynikající výkony na povrchu – například na lovech s využitím hlasitosti na stopě, při naháňkách a práci na barvě.

Nejstarším chovatelským spolkem pro jezevčíky je Německý klub chovatelů jezevčíků (der Deutsche Teckelklub 1888 e.V.) založený roku 1888. Jezevčík se již po desetiletí chová ve 3 různých velikostech (jezevčík, jezevčík trpasličí a jezevčík králičí) a ve 3 různých druzích osrstění (krátkosrstý, drsnosrstý a dlouhosrstý).

Vzhled psa...

Nízká, krátkonohá, protáhlá, ale kompaktní stavba těla, silně osvalená, se směle vyzývavým držením hlavy a pozorným výrazem obličeje. Celkový výraz je typický pro příslušné pohlaví. Přestože má v poměru ke dlouhému tělu krátké končetiny, je velmi pohyblivý a hbitý.

  • DŮLEŽITÉ PROPORCE: S odstupem od země odpovídajícím zhruba jedné třetině výšky v kohoutku má být délka trupu v harmonickém poměru ke kohoutkové výšce - zhruba 1 ku 1,7 až 1,8.

Povaha jezevčíka...

Přátelské povahy, ani bázlivý, ani agresivní, s vyrovnaným temperamentem. Náruživý, vytrvalý a hbitý lovecký pes s jemným nosem.

Jak o něj pečovat?

O jezevčících se říká, že jsou tvrdohlaví. Samostatnost totiž mají přímo vrozenou. Jako norníci musí být schopní rychlého samostatného rozhodování. Neznamená to ale, že jsou neposlušní. Jsou velice dobře ovladatelní, jen prostě musíte vědět, kdy od něj co přesně chtít. Vzhledem k velikosti se hodí se i pro seniory, může spokojeně žít v bytě i na zahradě.

Miluje pohyb, ale přizpůsobí se životnímu tempu svého pána. Co se týče výživy, je zcela nenáročný (samozřejmě, pokud pracuje, je potřeba mu krmnou dávku úměrně výkonu zvýšit).

Na jezevčici Maggie jsem se zeptal kamarády Evy

Proč sis pořídila zrovna jezevčíka, tedy vlastně jezevčici?
No, protože u nás v rodině byla vždycky pro jezevčíky slabost. Jsou zábavní a chytří a nejsou tolik nároční na péči.

Bylo těžké ji vycvičit?
My měli zvláštní druh povelů... „Mrtvej brouk“ byl lehnutí na záda kvůli vyčištění bláta z tlapek, to fungovalo na sto procent. Pak fungoval povel „na místo“ a „zůstaň“. A taky „k noze“, to jsem ji naučila podle návodu v jedný knížce. Ale některé povely ignorovala, zvlášť venku. „Ke mně“ fungovalo jednou z pěti pokusů. Na sedni a lehni dělala, že neslyší.

Čím tě nejvíc naštvala?
To vím přesně - žárlila na to, že jsem si pořídila papouška, a v nestřeženém okamžiku ho ulovila a snědla. A pak ještě při mém prvním rande mi utekla a vrátila se vyválená v tom... prostě v hovně, ostuda šílená...

A čím tě nejvíc pobavila nebo potěšila?
Každý den mě něčim pobavila, např. odkoukala od lidí smích a cenila ve vtipných situacích zuby. Ale nejvíc mě těšilo období, kdy vychovávala štěňata (měla je 2x za sebou), to byl najednou z domácího baviče a mazlíčka opravdovej pes

Až si budeš zase pořizovat psa, bude to jezevčík?
To je velmi zajímavá otázka, jezevčíky miluju, ale možná bych si pořídila něco většího. A když se nebudu moct rozhodnout, pořídím si vlčovčíka (směje se).

Maggie

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.