Snad jediný drobný hlodavec, u kterého bezpečně poznáte pohlaví v raném věku, je potkan. A´t už si pořídíte morčátko, myšku, křečka nebo třeba králíčka, jsou-li příliš malí, pohlaví určíte těžko.

mys

Nechcete, aby vaše morčátko, králíček nebo křeček byli doma osamělí, a tak uvažujete o tom pořídit mu společníka - zvířátko stejného druhu a většinou i pohlaví, protože o potomstvo z praktických důvodů nestojíte.

Tahle úvaha je správná. „Nikdy bych nedoporučila chovat jen jedno morčátko. Jedno morče se cítí osaměle, jsou to společenská zvířata. Ideální je chovat dvě morčátka v jedné kleci,“ říká chovatelka Eva Kozlová.

Jenže vy jste si pořídili drobečka jen jednoho a k druhému se odhodlali až časem. Jak poznat jeho pohlaví?

Jak poznat pohlaví drobného hlodavce?

„Pohlaví se u hlodavců obecně určuje velmi špatně, ať už jde o myši, morčata, králíky, křečky...“ tvrdí chovatelka Jana Králová, která má letité zkušenosti z veterinární kliniky a zverimexů, „snad jedině u potkanů, u těch to poznáte snadno. Potkaní kluci mají jasně vyvinutá varlata hned od začátku.“

Pokud tedy nemáte zrovna náhodou malého potkánka, tak určit pohlaví není žádná legrace. Samozřejmě by vám měl chovatel či pracovníci ve zverimexu říct, zda si pořizujete samečka, nebo samičku, ale i ti se občas spletou. Proč? Důvod je jednoduchý.

„Pohlaví poznáte hned po porodu, a pak následuje dvouměsíční období, kdy nemá jistotu nikdo,“ vysvětluje Jana Králová.

Obecná rada

Chcete-li mít stoprocentní jistotu, počkejte, až budou u mláďátek pohlavní znaky jasné. Křeččí kluci mají například špičatý zadeček, morčecí okolo zadečku varlátka a před nimi malý hrbolek - penis.

„Laik to může poznat někdy ve dvou a půl až ve třech měsících, odhaduje Králová. „U každého hlodavce vypadají pohlavní orgány jinak, takže nějaká obecná rada v podstatě neexistuje. Tedy vlastně ano, můžete mláďátko zkusit zmáčknout mezi nožičkami u zadečku prsty k sobě - u chlapečků by měl vyjet ven malinký pindík.“

Kam dál?

Reklama