Že vaše děti nechtějí chodit ven a raději sedí doma u televize nebo počítače? Máte-li zahradu, zařiďte ji tak, aby byla lepším lákadlem než obrazovka.

Nejjednodušší je to v případě, že zahradu zrovna zakládáte. Vzpomenete si ještě na své dětství? Co jste venku nejvíc milovali? Nebyly to náhodou třeba živé iglú (z vrbového proutí či bambusu), zahradní domky nebo skrýše v korunách stromů? V zahradě mohou být rovněž různá tajemná zákoutí ideální třeba pro hru na schovávanou s kamarády. „Zkuste se zamyslet, jaké hry bavily v dětství vás, a zahradu tomu přizpůsobte,“ radí zahradní architekt Martin Adamíra ze společnosti Zahrada Praha.

Dětský svět lze samozřejmě vytvořit i z již existující zahrady. Zde už sice nelze příliš zasahovat do základního uspořádání, ale místo se určitě najde pro skluzavky, houpačky nebo pískoviště.

Jaké místo je ideální?

„Umístěte je na otevřené travnaté prostranství viditelné z domu, aby bylo děti možné pohledem kdykoliv zkontrolovat. Dejte také pozor, aby byly herní prvky oficiálně certifikované, tedy kvalitní a pro děti bezpečné,“ upozorňuje architekt Martin Adamíra. Proto žádné vietnamské tržnice, ale raději Hornbach, Obi či značkové obchody s hračkami.

g

Pro malé děti (1–6 let) je vhodná houpačka nebo pískoviště, pro větší (6–13 let) pak složitější herní sestava, třeba s provazovým žebříkem, lezeckou stěnou nebo domkem. Oblíbené jsou také trampolíny, počítejte ale s hlasitými projevy nadšení. Starší děti ocení stůl na ping-pong nebo basketbalový koš, celá rodina pak houpací síť, protože venku je spánek a odpočinek nejsladší.

Učte děti zahradničit

Vděčným prvkem, který ocení zvláště malé děti, je vlastní záhonek. Lákavé je pěstování hrachových lusků, pár keříků jahod, malin, ředkviček, mrkve, zkrátka všeho, co rychle roste a má poživatelné plody. Špatné nejsou ani bylinky, které pak konzumuje celá rodina.

as

Nebezpečné nástrahy

Voda – Jezírka, bazén, možná někde i žumpa… to jsou místa, která na děti působí jako magnet. „Spíš než hlubokému bazénu dejte raději přednost přírodní sprše nebo přírodnímu mělkému jezírku,“ radí zahradní architekt.

Rostliny – do dětské zahrady rozhodně nepatří živé ploty z trnitých keřů a jedovaté rostliny, zvláště ty s plody barevných bobulí. Takové pestré „bonbonky“ děti moc rády ochutnávají.

V zahradách by neměly růst: oleandr, durman obecný, konvalinka vonná, lýkovec jedovatý, některé zimolezy, tis, cesmína, vraní oko, čilimník...

Reklama