tvaroh

Možná jste na tom lépe než já, ale mně je v letníchh vedrech dost často špatně od žaludku. Přehřívám se. Před nějakým časem jsem navštívila věhlasného českého lékaře, který se zabývá ayurvédou a ten mi tehdy mimo jiné sdělil, že mám problém s vnitřním ohněm, a tudíž bych se měla spíše ochlazovat.

K tomu se vázala mnohá doporučení, co konzumovat a co ne, také mi bylo doporučeno mnoho prostředků z jeho vlastního obchodu za mnoho tisíc korun. :-) Návštěva tehdy dopadla špatně, přístup pana slavného můj vnitřní oheň rozpálil do běla. Z jeho oučinných škapulířů, mazání a zázračných pilulek jsem si nekoupila zhola nic a měla jsem co dělat, abych mu za jeho bohorovný přístup jednu nevrazila… Je ale pravdou, že od té doby se mé vnitřní ochlazování zachovalo.

Tedy zpět k horkým dnům a žaludeční nevolnosti. Určitě máte také zaručený prostředek, který v těchto situacích zabere - u mě je to tvaroh! Stačí pár lžiček a je mi hned lépe. Tvaroh podle mého oblíbeného bylinkáře Pavla Váni je skvělým domácím lékem. Sám květinový lékař doporučuje denně jíst 4-6 lžic tvarohu při zánětu a vředu žaludku, někdy tvaroh pomáhá i při samotné rakovině žaludku, jelikož chladí! Rozkládá a hojí. :-) Při zanícených očích doporučuje Váňa sušinu rozředit na mast, jemně rozetřít, namazat na plátýnko a přiložit. Ve větším množství známý bylinkář radí použít tvarohový obklad při zánětu plic, pobřišnice, pohrudnice, na otoky a rakovinné vředy. Tvarohovou léčbu mohou užívati i lidé starší, chudokrevní ovšem ne mnoho najednou!

tvaroh

Tvaroh je z mého pohledu zázračná a jednoduchá léčivá potravina, kterou znali již naši předkové a hojně ji užívali. Věděli, že tvarohový obklad poslouží ke splasknutí otoků (mám úspěšně vyzkoušené), právě protože chladí a tím zmírňuje bolesti. Je také léty osvědčeným prostředkem při zánětlivých onemocněních kloubů, zánětech prsů, zanícených křečových žílách, kožních problémech, jako je např. sluneční úpal, bodnutí hmyzem, ekzémy či akné. 

Další skvělá bylinkářka Ursel Buhringová k obkladům doporučuje nízkotučný tvaroh, já sama však dávám přednost tomu tučnému, ať již ke konzumaci (a zažehnání žaludeční nevolnosti) či k samotným obkladům. 

Snažím se dbát na to, aby v těchto dnech naše lednice obsahovala alespoň jedno balení tučného tvarohu, na cokoliv, :-) a pokud by jej nebylo potřeba na nějakou tělesnou potíž, dá se použít na nějakou chutnou letní laskominu - která může být opět nenápadným lékem či prevencí. :-)

Reklama