Diagnóza rakoviny je zdrcující a postiženým lidem vyrazí dech. Najednou už nic není stejné. Mnoho typů rakoviny je dnes naštěstí vyléčitelných - pokud jsou odhaleny včas! V roce 2000 byl vyhlášen Světový den boje proti rakovině, aby se zvýšila informovanost a připomnělo se, že lidé mají chodit na pravidelné preventivní prohlídky. Koná se každoročně 4. února a jeho cílem je jednak zvýšit prevenci onemocnění, jednak poskytnout hlas a platformu nemocným a jejich rodinám. Iniciátorem tohoto významného dne je Unie pro mezinárodní kontrolu rakoviny (UICC), největší a nejstarší mezinárodní organizace na podporu rakoviny na světě (weltkrebstag.com).

fra.jpg

Boj s rakovinou vyžaduje od postižených nejen maximální fyzickou výkonnost, ale často je také přivádí na pokraj jejich duševních sil. Po definitivním překonání nemoci obvykle zůstává hluboké vyčerpání a začíná dlouhá cesta zpět do normálního života.

Právě sem patří holistický program Facing Forward! lázeňského resortu Falkensteiner Spa Resort Marienbad. Podporuje lidi, kteří překonali rakovinu, na jejich cestě zpět k dobrému pocitu ze života a těla.

„Nemoc klade na pacienty neuvěřitelné fyzické i psychické nároky. Chemoterapie a radioterapie představují další zátěž pro imunitní systém. Abychom dosáhli co nejlepšího zotavení, je náš program založen na třech pilířích: Posiluje imunitní systém, podporuje fyzickou rekonvalescenci a zvyšuje vnitřní pohodu,“ vysvětluje Reinhard Wall, generální ředitel Falkensteiner Spa Resort Marienbad.

Imunitní systém je mimo jiné posilován speciálními léčebnými koupelemi, intramuskulárními vitaminovými kúrami a posilováním dýchacích cest. Aplikace jako lymfodrenáž, lokální kryoterapie nebo laserová terapie - vedle fyzioterapeutických masáží a individuální fyzioterapie - posilují pohybový aparát. A konečně, cvičení všímavosti, procházky v lese – lesní terapie, terapie Chi-Quong nebo Ai-Chi (čchi-kung nebo ai-či), speciální vodní terapie, obnovují vnitřní pohodu.

„Před zahájením programu proběhne komplexní lékařská diagnostika, na jejímž základě je pro účastníky vytvořen individuální terapeutický plán,“ říká Wall.

Program Facing Forward! se skládá z 22 pečlivě vybraných procedur a trvá sedm dní (šest nocí). Doprovází ji lékařský tým Falkensteiner, který se skládá z vysoce kvalifikovaných hydroterapeutů, zdravotních sester a fyzioterapeutů a který vede vedoucí lékař Dr. Vokatý.

Kromě vlastního programu mají hosté k dispozici veškeré vybavení nedávno zrekonstruovaného pětihvězdičkového hotelu v Mariánských Lázních. Hotelové lázně Acquapura Spa nabízejí uklidňující relaxaci. Hotelový šéfkuchař a jeho tým navíc hosty hýčkají vyváženým kulinářským konceptem na nejvyšší úrovni.

U příležitosti Světového dne boje proti rakovině nabízí Falkensteiner Spa Resort Mariánské Lázně speciální 10% slevu při rezervaci programu Facing Forward! na 4. února 2022.

Další informace najdete na www.falkensteiner.com/spa-resort-marienbad

Obecné informace o rakovině v České republice:
V mezinárodním srovnání stojí Česká republika v incidenci zhoubných nádorů v Evropě na 16.–17. místě, u řady onkologických diagnóz dokonce obsazujeme přední místa evropských statistik (např. 2. místo u zhoubných nádorů ledvin, 3. místo u zhoubných nádorů slinivky břišní, 3.–5. místo u zhoubných nádorů žlučníku a žlučových cest a 8. místo u zhoubných nádorů prostaty).
Incidence (tedy počet nově zjištěných onemocnění) zhoubných novotvarů setrvale roste, v posledních letech však pozorujeme zpomalení růstu v České republice. V roce 2018 bylo v ČR nově diagnostikováno 87 361 onemocnění, což je 822,1 na 100 000 osob. Incidence těchto onemocnění je dlouhodobě mírně vyšší v populaci mužů než v populaci žen, poměr zastoupení mužů a žen v roce 2018 byl 1,2 : 1. Mortalita na zhoubné novotvary (C00–C97) (tedy počet zemřelých na diagnózy C00–C97) stagnuje. V roce 2018 v ČR zemřelo na zhoubné novotvary 27 699 osob, což je 260,7 na 100 000 osob. ZN jsou dlouhodobě druhou nejčastější příčinou úmrtí v ČR po kardiovaskulárních chorobách.
Prevalence (tedy počet žijících osob s onemocněním nebo jeho historií) zhoubných novotvarů setrvale roste. K 31. 12. 2018 žilo v ČR 594 637 osob s tímto onemocněním, což je 5 596 na 100 000 osob. Ve srovnání s předchozím rokem tak vzrostl počet žijících osob s těmito onemocněními o 2,8 %. Prevalence zhoubných novotvarů je v dlouhodobém trendu na rozdíl od incidence mírně vyšší v populaci žen než v populaci mužů, poměr zastoupení mužů a žen v roce 2018 byl 0,8 : 1.
(Zdroj: Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR)

(RAKOUSKO:
V Rakousku bylo v roce 2019 diagnostikováno 41 775 nových případů rakoviny - 22 614 u mužů a 19 161 u žen. Nejčastějšími diagnózami byly zhoubné nádory prsu u žen (5 682 případů) a zhoubné nádory prostaty u mužů (6 039 případů), dále zhoubné nádory plic (4 831 případů, obě pohlaví dohromady) a zhoubné nádory tlustého střeva nebo konečníku (4 444 případů).
Na toto onemocnění zemřelo 10 926 mužů a 9 411 žen. To znamená, že rakovina je příčinou přibližně čtvrtiny úmrtí ročně.
Relativní pětileté přežití je 61 procent, ale s rakovinou žije stále více lidí. Na začátku roku 2020 to bylo 375 749 osob, což jsou čtyři procenta obyvatel.
(Zdroj: Statistický úřad Rakouska)

O skupině Falkensteiner:
FMTG - Falkensteiner Michaeler Tourism Group AG je jednou z předních soukromých společností v oblasti cestovního ruchu v sedmi evropských zemích. Pod svou hlavičkou sdružuje divize Falkensteiner Hotels & Residences, která v současnosti disponuje 27 čtyř- a pětihvězdičkovými hotely, 3 apartmánovými komplexy a prémiovým kempem, FMTG Development a poradenskou společnost v oblasti cestovního ruchu Michaeler & Partner.