Řekni mi, čím píšeš, a já ti řeknu, abys to vyměnil.

 

A tak v jedné první třídě dostanou děti od svých rodičů výbavu do penálu dvakrát. Je to poprvé, co jsem slyšela, že trojhranný program tužek a pastelek může ničit úchop, ale jiný kraj, jiný mrav. Když Perun dopustí, i sukovice spustí.

           

O pár let dříve:
Ještě teď vidím, jak přísně zkoumá paní učitelka Kalátová mé dva řádky kliček v písance. A pak… slavnostně kývne. Ano! Od této chvíle smím psát plnicím perem a ne obyčejnou tužkou jako… co?… nikdo další už nepíše obyčejnou tužkou? No nic. Hned ten den jsem si opatřila nové růžové manžestráky slušivou skvrnou velikosti mexického dolaru.

 

Nějakou dobu jsme ještě psali něčím, čemu se říkalo ČÍNA, a taky to tak fungovalo. Linka příjemně tenká, ale závit se obvykle začal protáčet do konce týdne. Jistě to bylo celé plné ftalátů. Mohlo to ale vadit lidem, kteří vyrůstali v domech z radioaktivních tvárnic? Kdepak. Husákovy děti zabije jen vysoké procento biopotravin, protože na to jejich organismus není uvyklý.


Zpět k tématu! Druhé poutko v penále vyplňovala versatilka se zásobou papírových kuliček za účelem teambuildingu, a samozřejmě nezbytná guma se slonem. Čas od času se někdo odvázal a přivezl si pryž voňavou jako jahody nebo propisovací tužku s Mickey Mousem, který se vágně pohyboval uvnitř průhledné nádržky. Odlišit jednu čínu od druhé jste mohli také miniaturním šmoulou. Krásné. Zvlášť když se kolem posunuté samolepky nabalily chlupy a drobky.

Ovšem dnes… dnes už stojí za to omrknout, čím píší vaši přátelé! Vždyť si můžeme vybrat tužku přesně vystihující naši osobnost. Kdopak u vás v kanceláři píše vzkazy s chvějivým úsměvem žabáka připevněného pružinou na konec dřívka? A čí je ta osmibarevná pastelka vedle hrnku s kávou? Znáte taky někoho, kdo si zatvrzele chodí kupovat pořád to svoje školní pero, tak jako před lety? Někdo si přes internet objednává limitované edice „parkerů“. Jiný si své pastelky ořezává vždy osobně a jen nožem. Jsou lidé, co psací potřeby získávají výhradně „půjčováním“ od kolegů nebo v IKEA. Někdo si dodnes schovává svůj tříposchoďový penál s Fíkem.

A čím píšete vy?

Reklama