verbena.jpg

Foto: Shutterstock

Je to neustálé potvrzování toho, že náhody neexistují, již delší dobu mám totiž na mysli bylinku - sporýš lékařský, latinský název Verbena oficialis!

Bylinkáři o verbeně - sporýši uvádějí, že je oblíbená vzhledem ke svým uklidňujícím a antidepresivním účinkům, je skvělým prostředkem během rekonvalescence, při stresu a hyperfunkci štítné žlázy.

Látky, obsažené v této pradávné bylince pomáhají rozpouštět sekrety a zpomalují zánětlivé procesy, např. ve vedlejších dutinách nosních, již v dávných časech jej kořenářky používaly i k hojení ran, tišení bolesti, zastavování krvácení a ke zmírnění zánětu. Řečí dnešního moderního světa bychom ještě mohli dodat, že tato rostlinka i z hlediska vědeckých výzkumů vládne antibakteriálními a antivirovými vlastnostmi, má významnou roli na pozici posilování  přirozené imunity.

Vrátíme-li se do dávné historie starého Egypta, byla verbena zasvěcena nebeské vládkyni světa Isis, jež byla zároveň bohyní lékařství. Pro udatné germánské bojovníky byl sporýš účinným talismanem, který měl přinést ukončení války, nastolit uzavření míru a měl mít též sílu k rozbíjení železa a řetězů. Vezmeme-li do hledáčku středověk, byl sporýš ctěn jako univerzální všelék, kdo jej nosil, dobře spal, oplýval dobrou náladou a nebyl nikdy unavený - tolik z fascinující knihy Ursel Buhringové o léčivé síle bylinek.

5f3bada4452e9obrazek.pngA pojedeme ještě chvíli na vlně návratu v čase, tentokrát do doby pradávných moudrých druidů. Ani jejich moudrému oku léčivá podstata verbeny- sporýše nemohla uniknout.

Moudří druidové o této bylince věděli mnoho, při ušních infekcích, revmatismu a na rány aplikovali placky ze sporýše. Vnitřně tuto rostlinnou drogu užívali při podpoře menstruace, k uklidnění nervů, jako afrodisiakum, k čištění žláz a ženských pohlavních orgánů.

Sporýš modrý užívali jako přírodní sedativum, při nachlazení, jako prostředek proti střevním červíkům a zevně při různých poraněních

Abychom nezůstali jen u léčivé podstaty již zmíněné bylinky, její působení ve světě magie a kouzel je neméně významné!

Dovolím si pro vás citovat z Druidského herbáře Ellen Evert Hopmanové: Sporýš je výrazně magická bylina planety Venuše. Římští kněží a kněžky používali tuto bylinku jako oltářní rostlinu - vázali jej do otepí a těmi pak zametali či spíše čistili oltář. Druidové verbenu namáčeli do vody a tou následně žehnali účastníky samotného obřadu.5f3bae2ab90f6obrazek.png

Sporýš se trhal za východu Psí hvězdy, v temné fázi měsíce, těsně před rozkvětem. Byl ze země vyhrabán posvěceným srpem a do vzduchu vytažen levou rukou. Po modlitbě díkůvzdání dal druid Zemi darem med jako kompenzaci za utrpěnou ztrátu. Vinnou infúzí sporýše se lidé natírali pro ochranu před hmyzem a hadím uštknutím. Koupel z této významné léčivky chrání před uhranutím a pomáhá při uskutečnění našich snů.

Magické užití staví člověka pod ochranný vliv Diany, umyjeme-li si v infúzi ruce, probudíme lásku toho, kterého se dotkneme. Strachu se lze zbavit tak, že každý den zapálíte svíčku a obložíme ji sporýšem. Nahlas se pomodlete k bohům a bohyním a požádejte o zbavení strachu. To dělejte tak dlouho, dokud je nutné.

V noci úplňku jděte ven s kalichem naplněným vodou, sporýšem a solí. Vezměte si i svíčku a kousek zkamenělého dřeva. Namočte kámen do vodní směsi a protáhněte ho plamenem svíčky. Dotkněte se chodidel, rukou, ramen a hlavy, žádajíce o dary mládí a krásy. Vše opakujte sedmkrát.

Koruna ze sporýše se nosí pro ty, kdo čarují. Sype se po domě nebo obřadním prostoru, pálí pro ochranu a k nastolení míru. Sporýš v ložnici přináší klidné sny. Do domu bohatství a zdraví rostlinám. Rozhozený po zahradě coby dar elementálům a dalším přírodním duchům. Kouř zahání soužení z neopětované lásky. Sporýš se nosí kvůli znovuzískání ukradených předmětů. Zastrčený do kolébky přinese dítěti radost a čilý intelekt.

Přečte si také:

pr3.jpg

fu3.jpg

Reklama