Možná vás překvapí, že cvrnkání do kuliček je hra stará více než tři a půl tisíce let a že ďůlek patou uměli vykroužit v hlíně už faraoni.

Podle starých rukopisů, které byly nalezeny v Egyptě, poté v roce 1922 ukradeny a poté nalezeny v Káhiře, hrával malý Tutanchamon kuličky spolu s jinými egyptskými chlapci. Je zachycen i na několika jiných obrázcích tehdejších kreslířů, kteří zachycovali a popisovali život malého Tutanchamona. Dodejme, že s pytlíkem kuliček se vládce Egypta proháněl v letech  1341–1323 před naším letopočtem. O smrti tohoto mladého faraona se dodnes vedou spory. Stále se vědci nemohou shodnout, jestli fraktura jeho lebky byla způsobena rukou vraha, nebo nešťastnou náhodou. Každopádně je faraon Tutanchamon nejznámější panovník z celé egyptské historie. Zasloužil se o to Howard Carter, když v roce 1922 objevil jeho nevyloupenou hrobku.

Takhle vypadá jméno Tutanchamon, které převzal, zapsané v hieroglyfu. V překladu znamená něco jako „Ten s tváří Atona“. Život a okolnosti jeho vlády i náhlé smrti by vydaly na celých několik článků.

 

 

 

Reklama