shutterstock-1104128168.jpg
Foto: Shutterstock

Čechy krásné, Čechy mé

Nedávno se k nám dostal obrázek, na němž bylo několik výřezů české krajiny porovnávané s krajinou zahraniční. Samozřejmě souhlasíme s tvrzením, že jsou Čechy krásné, ale pokud jste vždy toužily navštívit Skotsko, věřte, že krajina srovnatelná s tamějším venkovem u nás není. Takové srovnání zkrátka postrádá smysl a jde jen o lhaní si do kapsy. Přitom proč bychom se měli neustále poměřovat se zahraničím a ještě ke všemu z hlediska přírody. V každé zemi je jiná a dotváří tak spolu s ostatními aspekty národní identitu. Ano, nemáme moře a nikdy ho mít nebudeme, nemáme ani džungli, útesy a nad nimi pláně s vysokou trávou, ze které lze cítit slaný vzduch u nás také nenajdeme. Avšak máme zase něco jiného. Kouzelné lesy s mechovým kobercem, lomy s průzračnou vodou, divoké řeky či dechberoucí vodopády. Nejprve poznej zemi svou, až poté se vydej do světa, říkávaly babičky. A měly pravdu. Nyní je ten nejlepší čas.

Jsou vodopády věčné?
Vodopády vznikají ostrou změnou ve výšce říčního koryta, ale na stejném místě nejsou věčně. Každý vodopád jednou zanikne. Řeka se bude postupem času snažit vyrovnat spádové poměry svého řečiště, a tak se jeden vodopád rozpadne do menších kaskád. V druhé fázi takzvané zpětné hloubkové eroze se mění v peřeje. Ty později přejdou opět v normální tok níže položené části řeky.

Nejkrásnější České vodopády

Mumlavský vodopád

shutterstock-1603836613.jpg
Foto: Shutterstock

Mumlavský vodopád je považován za ten nejkrásnější v České republice. Nachází se v západních Krkonoších, blízko rekreačního města Harrachov na modré turistické trase, která vede podél řeky Mumlavy do centra Krkonoš. Je 12 metrů vysoký.

Vodopád v Bílé strži

shutterstock-1557931799.jpg
Foto: Shutterstock

Nejvyšší vodopád na Šumavě je oblíbenou turistickou atrakcí. Měří 13 metrů a najdete ho na žluté turistické trase 3 km od Černého jezera směrem na Zadní Hamry.

Velký vodopád Bílého labe

shutterstock-423179758.jpg
Foto: Shutterstock

Velký vodopád nedostal svůj název jen tak. Není sice nejdelší, ale určitě je nejmohutnější. Leží na začátku údolí Bílého Labe.

Dlouhý Vodopád na Černé Desné

Bez-nazvu.jpg
Foto: Kudyznudy.cz

Krásný vodopád najdete také na řece Černá Desná, která teče z přehrady Souš do obce Desná. Vodopádu je zde mnohem více a k tomu plno kaskád.

Vodopád Satina

shutterstock-1500785921.jpgFoto: Shutterstock

Chcete-li si udělat výlet do Beskyd, určitě nevynechte vodopád Satina. Nachází se na turistické trase, jež spojuje Malenovice s Lysou horou.

Vodopád na Jedlové

56d58f3d-54d9-4fab-a6f7-bfe3bc5b6175.jpg
Foto: Kudyznudy.cz

Vodopádů a kaskád je na potoce Jedlová v Jizerských horách více, ale všechny stojí za vaší pozornost. Ten nejoblíbenější je vysoký sice jen 5 metrů, ale voda z něj má rychlý spád, takže vypadá působivě.

Rešovský vodopád

shutterstock-466198058.jpgFoto: Shutterstock

V Nízkém Jeseníku se také nachází krásný vodopád. Rešnovský vodopád najdete na řece Huntavě a dojdete k němu po červené turistické trase, která spojuje Šumperk se Šternberkem.

Vodopády Bílé Opavy

shutterstock-1104128168.jpg
Foto: Shutterstock

V Hrubém Jeseníků se nachází údolí Bílé Opavy a zde najdete jedny z nejznámějších vodopádu, které jsou spíše ale kaskády. Dojdete k nim po žluté turistické trase z lázní Karlova Studánka.

Pančavský vodopád

shutterstock-1039621870.jpg
Foto: Shutterstock

Pančavský vodopád můžete z výšky sledovat cestou k pramenu Labe v Krkonoších. Ideální dobou na takový výlet je právě jaro, kdy bývá nejvíce vodnatý. Je nejvyšším vodopádem v České republice, měří 148 metrů!

Čtěte také:

Reklama