Turistická trasa WildeWasserWeg, která nabízí fascinující výhledy, právem patří mezi klenoty Stubaiského údolí. Sestává celkem ze tří etap, které je možné projít buď najednou, nebo každou zvlášť. Na délce přes deset kilometrů turisté překonají převýšení až 1 200 metrů a vystoupají tak k ledovci do nadmořské výšky 2 477 metrů.

Údolí Stubai

Okolí trasy se vyznačuje nádhernou nedotčenou přírodou s malebnými loukami, alpskými náhorními plošinami a skalami až neuvěřitelných tvarů. Cesta lemuje malé potůčky i majestátní vodopády, neuvěřitelně modrá horská jezera a ledovcové pláně, které se třpytí na sluníčku a starají se tak o dokonalý zážitek.

Údolí Stubai

Začátek od konce

Jednotlivé zastávky jsou po trase rozmístěny proti proudu řeky, tedy směrem k prameni, ktreým je jezero pod ledovcem Sulzenauferner. Začátek cesty je umístěn v WildeWasser Areně hned vedle lomu v oblasti Ranalt. Návštěvníci se cestou nejen dozví, jak významnou roli hraje voda ve Stubaiském údolí, ale mohou si všemi smysly užít nádheru tamní přírody. Čím víc člověk směřuje do údolí, tím větší napětí v něm roste. Zajímavé je sledovat ten vývoj, když se poklidně tekoucí řeka Ruetz promění v úchvatný bouřící vodopád Ruetz Katarakt. Dokonalý pohled na něj umožňuje most a menší platforma, která částečně vyčnívá ze skály. Těsně za kataraktem už z vody vystupují balvany a skalní stěny, které návštěvníky vítají ve venkovském hotelu Tschangelair Alm. Tady je ideální místo na odpočinek a občerstvení před posledním úsekem první etapy, která končí vyhlídkou na vodopád Grawa. Celá první část trasy je bezbariérová, takže se na ni můžou s klidem vypravit i maminky s kočárky.

Údolí Stubai

Kondiční etapa

Druhá část začíná v samém srdci trasy WildeWasserWeg, právě u vodopádu Grawa. Tento vodopád má podle vědeckých studií dokonce zdraví prospěšné vlastnosti. Kombinace chůze a pravidelných zastávek na úpatí vodopádu, které trvají vždy minimálně hodinu, může věst ke zlepšení stavu horních dýchacích cest. Ideální jsou k tomuto účelu dřevěná lehátka na platformě přizpůsobené okolnímu prostředí a umístěné právě na úpatí vodopádu.

Údolí Stubai.

Údolí Stubai

Cesta pak pokračuje z údolí nahoru přes hranici lesa, okolo dalších dvou vyhlídek na vodopád až vystoupá na alpskou náhorní plošinu, skrz kterou se vinou a větví meandry řeky. Turisté pak pokračují ve stoupání přes horskou pastvinu Sulzenaualm až k chatě Sulzenauhütte, která se tu rozkládá jako orlí hnízdo. Návštěvníci odsud navíc mohou dohlédnout k monumentálnímu vodopádu Sulzenau.

Informativní ledovcová trasa

Údolí Stubai

Poslední třetí etapa turistické trasy, která vede od chaty Sulzenauhütte až k patě ledovce Sulzenauferner, se mění v naučnou stezku utvořenou samotnou přírodou. Nestává se velmi často, že by se na tak malé ploše prostřídaly různé typy ledovcové krajiny. Cestou se turistům otevírá pohled na působivou stěnu ledovce Sulzenauferner a tamní nejvyšší horu Zuckerhütl. Během toho míjejí morénová jezera, tyrkysově modrá ledovcová jezera, jako je například Blaue Lacke, nebo hladké a barevné ledové skály, až nakonec přijdou k ledovcovému jezeru pod křížením cest Peiljoch. Toto je právě místo, kde se řeka poprvé dostává na povrch a začíná odsud svou cestu do údolí. Zároveň je to i konec trasy WildeWasserWeg.

Události WildeWasserWeg

Údolí Stubai

Nádhernou přírodu je sice možné obdivovat během celého léta, při plánování výletu do Stubaiského údolí se ale hodí znát data speciálních událostí, které tu probíhají. Mezi takové patří akce pro milovníky dobrého jídla Gourmet Hiking Evenings, která se koná 29. července u vodopádu Ruetz Katarakt a 12. srpna u vodopádu Grawa. Během těchto událostí si návštěvníci vychutnávají místní speciality, zatímco sledují magicky ozářenou okolní přírodu.

Více informací o all inclusive balíčcích najdete na: www.stubai.at

Údolí Stubai

 

Reklama