Dobrá Voda je po celý rok klidnou vesnicí ležící nedaleko Českých Budějovic. Většina z obyvatel odjíždí každý den za prací z obce pryč, ale jen co se přiblíží doba velikonočních svátků, začne být v obci rušno.

V okolí barokního kostela Panny Marie Bolestné se koná každoročně pouť. Jako malá jsem na ni jezdila pravidelně a byla to pro mne součást Velikonoc. Neměla jsem však ponětí, jak dlouhou dobu se již dobrovodská pouť pořádá.

"První poutě se konaly po skončení první světové války," říká pamětník Eduard Haikl (80). Zajímavé je proto porovnat dnešní pouť s tou před lety. "Jako malí kluci jsme na dobrovodsku pouť chodili každoročně. Vstupné na atrakce před lety stálo kolem koruny," vzpomíná Eduard Haikl. Jen pro zajímavost, dnes je to minimálně dvacet pět korun za dvě až tři minuty.

Zatímco já jsem jako malá nejčastěji chodila na atrakce, jakými byly deštníky, labutě či řetízkové kolotoče, dnes se snaží návštěvníky pořadatelé přilákat především na atrakce spojené s dostatkem adrenalinu.

Holandské atrakce vás přetáčejí vzhůru nohama a vám nezbývá než křičet, nebo si hlídat žaludek, aby se nebouřil. "Když jsem byl malý, chodily jsme na řetízkový kolotoč, ale ne se bavit. Šest kluků vlastnoručně točilo kolotoč a každý dostal od kolotočáře šesták," vzpomíná Eduard Haikl. Poutě byly také spojovány s vystoupením zajímavých lidí. "Pamatuji si, když dobrovodskou pouť navštívil zápasník Frištenský," dodává Haikl. 

Tenkrát se prý nejvíc prodávala cukrová vata a sekaný turecký med. Trochu jako dnes. Ale je pravda, že nyní si již poutě nespojují s pravým důvodem jejich konání. "Poutě byly vždy součástí procesí a ta na Dobré Vodě nebyla výjimkou," potvrzuje Haikl.Já jsem si letos nechala vystřelit růži, svezla se na horské dráze a na labutích, koupila si sladký nugát a šla domů. A jestli vy nebydlíte daleko od Českých Budějovic, zajeďte si tam určitě také.Byla jste letos o Velikonocích na pouti? A kde?
Na kterou atrakci byste nikdy nešla?
Jaká pouťová sladkost vám nejvíce chutná? Prozraďte... 

Reklama