Nedávno mi jeden můj známý, zapřisáhlý ateista, s vážnou tváří sdělil, že výchova ve víře a výuka náboženství u dětí do patnácti let by měla být trestná. Marx by z něj měl radost. Jak vidno, v české společnosti zapustila jeho myšlenka, že náboženství je opiem lidstva, hluboké kořeny. Přesto si většina Čechů neumí plně představit, co ve skutečnosti znamená pojem sekulární stát.

Sekulární stát
Turecko, které má za sebou dlouhá staletí islámu, ale také propracované byrokracie, je takovým sekulárním státem. Do veškerých úředních budov je zakázáno vstupovat s náboženskými symboly, jako jsou například ženské šátky, církev je plně oddělena od státu a na spojení víry s politikou je pohlíženo s podezřením. Taková KDU – ČSL by zřejmě měla v Turecku problémy s existencí a česká představa o oddělení církví od státu by Turkům byla pro smích.

Umírněný islamista
A přesto je právě v Turecku u moci konzervativní AKP, nazývaná také umírnění islamisté. Tito politici, obvykle ze starých a tradičních rodin, pokračují v tradici proroka Mohameda a v jeho propojování politiky a víry. V posledních volbách získala AKP většinu, jejím členem je premiér Recip Erdogan, a nyní má AKP i svého prezidenta – Abdullah Gül byl zvolen ve třetím kole voleb, kdy mu k vítězství stačila prostá většina hlasů.

Bude puč?
Vojenské sekulární kruhy Turecka, které stály už posledně za předčasnými volbami, však bijí na poplach. Vyjadřují se o tajemných plánech likvidace sekulárního Turecka a o centrech zla. Trnem v oku je jim i Gülova manželka Hayrünnisu, kterou si Abdullah vzal jako patnáctiletou a která chodí na veřejnosti v tradičním šátku. Začíná se dokonce spekulovat o tom, jestli se armáda nepokusí o puč.

Západ ovšem volbu Güla podpořil – tento zkušený diplomat by mohl být podle Evropské unie tím pravým člověkem, který dovede Turecko k moderní demokracii.

Co myslíte, je Česká republika sekulární stát? Patří víra do politiky? Můžou věřící prosazovat v politice své zájmy? Jste pro vstup Turecka do Evropské unie?

Reklama