Nejenom vlastní bohatou historii a prosluněné pláže nabízí Turecko svým návštěvníků.

V této turisticky hojně navštěvované destinaci na rozhraní Evropy a Asie si na své přijdou i vyznavači wellness a aktivních sportů, cyklisté, fanoušci automobilismu, milovníci orientálních bazarů, obdivovatelé podmořské přírody, ale také lyžaři a snowboardisté.    

Turecko se už přestalo orientovat výhradně na plážovou turistiku a radovánky s ní spojené.  Proto sem každoročně – krize nekrize – přijíždí stále víc turistů.

Tato země na Bosporu zaujímá třetí místo mezi nejoblíbenějšími dovolenkovým destinacemi Čechů v oblasti Středozemního moře.

IstanbulTurecký fenomén: bazar

Klasika u vody

Ti z vás, kdo zbožňují slunce, si mohou v Turecku vybrat z množství pobřežních regionů. Převážnou část dovolenkářů to táhne do turistických center na jižním egejském pobřeží a do tak zvané turecké riviéry mezi Antalyí a mysem Anamur.

Malé zátoky a pláže, poloostrovy a příkrá pobřeží se v Anatolii střídají a 300 slunečních dní v roce tvoří z tohoto regionu celoroční turistický cíl.

Mleté maso, lilek, zelenina. Proč jsou asi Turci  tak "šlank"?

K nejoblíbenějším prázdninovým destinacím patří Antalya, Bodrum, Marmaris, Datca, Köycegiz a Fethiye. Velké oblibě se těší také zátoky a pláže na severu černomořského pobřeží. Husté jehličnaté a listnaté lesy pokrývají souběžně k pobřeží probíhající pohoří. Inkum, Amasra, Cakras, Sinop, Samsun, Ünye a Fatsa jsou zde nejoblíbenějšími místy pro koupání turistů.

Dovolenkáři, kteří se nechtějí vázat na jedno místo a rádi plachtí, mohou na dvoustěžňové lodi zvané gulet podnikat křížovou plavbu podél egejského pobřeží. Cestující mohou navštívit osamělé zátoky, ale na programu jsou také výlety na pevninu.

"Lidová" cykloturistika, adrenalinový rafting anebo sport bílých límečků - golf?

Volný čas a sport

Na lehce dosažitelných, krásných egejských plážích je možné si odpočinout a uvolnit se, ale dají se zde provozovat také vodní sporty.

Ať windsurfing, vodní lyžování, jízda na kánoi, potápění nebo plachtění, v Turecku si zkrátka přijde každý na své.

Zejména golf se v posledních letech intensivně rozšířil. Mekkou tohoto sportu se v Turecku stalo prázdninové středisko Belek s obrovskými golfovými hřišti.

Dobrodružné lyžování

Z typicky odpočinkové destinace nabízející turistům převážně koupání a slunění, se Turecko v poslední době přeorientovala na celoročně zajímavé turistické cíle. V současnosti nabízí, mimo klasické dovolené u vody, množství jiných aktivit.

Země tisícem pramenů

Nejenom pláž nabízí v Turecku relaxaci. K odpočinku a dobrému zdravotnímu stavu na podzim a v zimě zve více než tisícovka termálních pramenů. V moderních termálních centrech bylo dvě stě z těchto pramenů zpřístupněno wellnessovým turistům.

Co by to bylo za středomořskou zem, aby se zde nedařilo vinné révě?

Již od antiky je Turecko rájem wellnessu kvůli svým horkým pramenům. Prostřednictvím geotermických zón a vysoké minerální kvality vody patří dnes Turecko ke špičkovým termálním zemím na světě. Bez návštěvy termálního centra by cesta do Turecka nebyla úplná.

Většina termálů se nachází v regionu Marmara a u Egejského moře, které jsou snadno dosažitelné z turistických center Istanbulu, Izmiru a Pamukkale.

Hurá na lyže!

Když se řekne Turecko, představí si zpravidla většina z nás slunce, pláž a moře. Nicméně Anatolský poloostrov nabízí také rozmanité možnosti pro zimní sportovce, kteří hledají něco výjimečného: Jak nedotčené svahy pro heli-lyžaře, tak i lyžařské oblasti pro rodiny s dětmi.

Termální prameny

Turecké pohoří Kackar s lyžařskou základnou v Ayderu se pro exkluzivní lyžařské heli-dobrodružství a pro přátele hlubokého sněhu ideálně nachází. Není moc vzdálené od většiny evropských hlavních měst. Ayder je malá vesnička, vzdálená tři hodiny od města Trabzonu.

Patří k nejlepším lyžařským oblastem země: rozloha, rozmanitost sjezdovek, kvalita sněhu a organizace a bezpečnost jsou velkými plusy. Toto pohoří se nachází na severovýchodě Turecka, na hranici s Černým mořem, které je možné spatřit z některých vrcholků při dobré viditelnosti.

Lyžařské heli-túry jsou podnikány v malých skupinách o čtyřech osobách, které jsou vedeny profesionálním lyžařským průvodcem. Vrtulník vysadí lyžaře ve výšce 3000 metrů nad mořem. Průměrný výškový rozdíl svahů je mezi 700 a 1200 metry.

Noční Istanbul

Požitek z jízdy vychází z rozdílných druhů sněhu: od pevného sněhu přes lehký prašan až do vlhkého sněhu dole v zalesněné oblasti.

Stejné doporučení coby lyžařská heli-oblast si zasluhuje pohoří Bolkar, které je součástí masivu Taurus a které svými až 3700 m vysokými vrcholky nabízí svahy snů. Zde je průměrný výškový rozdíl svahů ještě větší než v masivu Kackar: tisíc až patnáct set metrů.

Turecký turistický hit - golf na greenu!

Směrem k Černému moři očekává po sněhu hladovějící lyžaře severoanatolské horské pásmo od 2.500 až téměř k 4.000 m, na druhé straně na jihu pohoří Taurus od 2.000 do 4.100 m. Sníh tam často zůstává ležet déle než šest měsíců. Zlatým hřebem pro turecké zimní sporty je horská vesnice Uludag ve stejnojmenném národním parku, v severoanatolském horském pásmu, ve výšce od 2500 až téměř k 4000 m, odkud si za jasných dní můžete užívat pohledu na Marmarské moře.

V Turecku zve k lyžování pět provincií. Uludag (provincie Bursa), Kartalkaya (Bolu), Erciyes (Kayseri), Palandöken (Erzurum) a Sarikamis (provincie Kars). Známou lyžařskou oblastí je  Kartalkaya v pohoří Köroglu jihovýchodně od Istanbulu a Ankary.

Jejda! Paragliding!

Snowboardisté a lyžaři se zde mohou na území přibližně 40 km dosyta vyřádit. Lyžařské centrum. Palandöken má nejdelší a nejstrmější sjezdovky na světě, které zaručuje dobrodružné sjezdy.

Dopoledne lyže, odpoledne plavky

Kdo se během své dovolené nechce zcela zřeknout letních koupacích radovánek, má tu možnost v lyžařském centru Saklikent. Místo leží pouhých 49 km od Antalyi. Na jaře můžete začít den sjezdem na lyžích, zatímco odpoledne přispěje k potěšení koupel ve Středozemním moři. Celá oblast je obklopena hlubokými lesy.

Perla v koruně = Istanbul       

Pokud se vydáte na návštěvu Turecka, rozhodně musíte navštívit Istanbul. Tady by si neměl nechat ujít čilý ruch života, kterým se vyznačují snad všechny bazary a tržiště města. Bazary jsou symbolem spojení mezi tradicí a modernou.

...a opět mleté maso, tentokrát v sýrové palačince se spoustou koření

Koření, čerstvé i sušené ovoce, ořechy, různé druhy čajů, oleje, esence. Obrovský výběr oblečení, módní doplňky, koberce a výrobky z hedvábí. Každé řemeslo má na bazaru své zastoupení…

Návštěva nejznámějšího bazaru ve městě, Kapali Carsisi (Zastřešeného bazaru), je pro milovníka nakupování nutností. Za Modrou mešitou na Starém městě se pak nachází menší Sipahi Carsisi, bazar Arasta. Ale i Egyptský bazar a velký Knižní trh jsou pastvou pro oči.

Obrovské výškové rozdíly ovliňují kvalitu sněhu...Bez smlouvání se tu neobejde žádný obchod. Dohady o ceně jsou pevnou součástí bazarové kultury.

Nenechte si ujít

Když se dostatečně nabažíte nákupů a pouličního rumraje, nesmíte opominout turecké kulturní dědictví, kterým se Istanbul pyšní. Kdo navštíví pulsující milionovou metropoli na Bosporu, měl by bezpodmínečně udělat zastávku v historických městských částech Eminönü a Fatih.

V Eminönü přes den panuje obchodní ruch. Tato čtvrť se nachází v oblasti nejstaršího sídliště Byzantionu a byla založena v 7. století před naším letopočtem. Byzantion (Byzanc), známou také pod názvem Konstantinopol, založili Řekové.

Protože tato městská část poskytuje jediný trajekt pro automobily přes Bospor, přijíždějí sem denně tisíce lidí, aby se nechali převézt.  

Hory krásné, hory mé...

Nejznámějšími pamětihodnostmi jsou Hagia Sophia, Modrá mešita či Palác Topkapi. Hagia Sophia byla dříve řeckou katedrálou, poté mešitou, nyní slouží jako muzeem. Vystavěl ji sultán Ahmed I.

Knížecí rezidence – Palác Topkapi – byl sídlem sultánů v letech 1465 až 1853, v němž se setkávali ke státním přijetím a královským společenským večerům. Avšak ke konci 17. století ztratil palác na významu. Dnes je palác jednou z nejdůležitějších turistických atrakcí v Istanbulu a patří k nejbohatším muzeím na světě.

Na cestě, která spojuje Hagii Sophii a náměstí Beyazit, uvidí návštěvník mnoho pozůstatků z doby staré Byzance. Zde se také nachází mešita Süleymaniye, která je obecně považována za nejkrásnější a nejdokonalejší v Istanbulu.

Bazar ožívá i v noci!

Čtvrť Fatih je nejstarší čtvrť města a je proto často nazývána tím „pravým“ anebo „prvním“ Istanbulem. Eminönü bývala dříve městskou částí Fatihu. Dnes jsou tyto městské části propojeny Atatürk Bulvari. Tato ulice byla zformována ve 4. století postaveným Valensovým akvaduktem.

Mešita Fatih, která dala čtvrti jméno, byla kdysi postavena na rozvalinách kostela, který byl zničen zemětřesením a válkami. Od 18. století se Istanbul začal rozrůstat za zdi Fatihu a mnoho tehdejších dřevěných domů bylo nahrazeno moderními. Dnes existuje pouze málo původních staveb, i když byly do 60. let 20. století dřevěné domy stavěny cíleně.

Mešita Nusretiye v noci

Fatih patří k největším čtvrtím Istanbulu a má své vlastní fascinující městské části: Aksaray, Findikzade, Capa anebo Vatan Caddesi.

Ve Fatihu je vysoce ceněna činohra. Tato městská část má pověst divadelní čtvrti Istanbulu: Může za to především známé divadlo Resat Nuri Sahnesi Theater. Fatih je ale také náboženským centrem města.

Cestovní ruch patří v Turecku k nejsilnějším hospodářským odvětvím a je současně devizovým zdrojem země. Největší počty turistů přibyly do Turecka z Německa a Ruska, později z Velké Británie, Bulharska, Holandska, Francie a USA.

Wellness lázně

Turismus se v posledních letech vyvíjel v Turecku mimořádně rychle. V období let 1980–2005 vzrostl počet turistů více než sedmnáctinásobně a příjmy se více než zpětinásobily. Výnosy z cestovního ruchu jsou dnes pevnou součástí hrubého domácího produktu země a mají stoupající tendencí.

 „Top“ co do počtů návštěvníků jsou Istanbul, Antalya, Izmir nebo střední Anatolie. Podle průzkumů oceňují zahraniční turisté především dobrý poměr mezi úrovní služeb a cenami za ně, dobré služby obecně a pohostinnost.

Zdroj: MediaTrust Communications

Reklama