Side znamená v překladu granátové jablko a je významným letovisek turecké riviéry. Jméno městečko dostalo podle granátového jablka, které se tu hojně pěstuje, stejně jako pomeranče, citrony, grapefruity nebo bavlna.

turecko

Toto místo osídlili v sedmém století před Kristem Řekové. Město mělo pohnutou historii, díky které dnes můžeme obdivovat zachovalé památky, jež utváření neotřelou tvář tohoto místa. Sídlili v něm Řekové, město se stalo základnou pirátů, bohatým městem , které obchodovalo s otroky a následně i útočištěm Římanů.

Starobylé město, památky, romantický přístav, řada obchůdků a restaurací, to vše je dnešní Side, oblíbené letovisko Středozemního moře. Side tvoří také přímořská kolonáda plná krásných hotelů a přímořských taveren. Hotely jsou velmi rozlehlé, mají vznosná jména, velké bazény a parky, ale v porovnání s Evropou nejsou tak drahé . Tato hotelová zóna se táhne od starého Side směrem na západ celých jedenáct kilometrů. Hotely lemuje krásná pláž s jemným pískem, v některých částech je pláž částečně oblázková. Vstup do moře je hodně pozvolný, takže je to ideální pro rodiny s dětmi. Moře bývá teplé od jara do podzimu, já jsem se příjemně vykoupal už v dubnu. Přímo ve starém městě Side je malá pláž na východním okraji poloostrova.

Je to pro návštěvníky skvělá kombinace pro relaxaci - po dni plném slunění a koupání na pláži se jít večer projít mezi starodávné ruiny, do křivolakých čarokrásných uliček, navštívit obchůdky a zajít si na něco osvěžujícího do místních restaurací či barů. Noční Side nabízí vše, co očekáváte od přímořského letoviska. Zábavu, pohodu a jedinečnost tohoto místa.

Jaké památky můžete v Side a jeho blízkosti navštívit?

turecko

Chrámy Apollóna a Athény
Apollónův chrám je nyní částečně zrekonstruovaný, jeho sloupy jsou vyfoceny v každé informační brožurce, skví se jako dominanta města na každém pohledu. Je to chlouba Side. Vysoké sloupy a
obnovené štíty chrámů otvírají úchvatný výhled na Antalyijský záliv zejména při západu slunce. U chrámů se rozkládá bazilika pozdějšího data, ztvárněná z kontrastních zrnitých kamenů. Hlavy Meduz na vlisu popředí se datují do 2.století po Kristu.

Římské divadlo - amfiteátr
Divadlo bylo postaveno někdy kolem druhého století po Kristu. Stojí takřka osamocené, jeho rozloha dodnes působí monumentálně. Divadlo pojalo 17 000 diváků, dolní sedadla podpírají svah, horní sedadla jsou postavena na vsutých obloucích. Divadlo bylo ve své době mezi největšími na tomto kontinentu.

Vespasianův pomník, oblouk a kolonádová ulice
Obloukovitá brána označující vchod do Side ze sousedního Manavgatu je pro většinu motorových vozidel neprůjezdná. Vedle oblouku uvidíte kašnu zasvěcenou císaři Vespasianovi, s nádrží zdobenou reliéfy. Kolonádová ulice lemovaná obyčejnými žulovými sloupy a fragmenty římských obchodů odtud vede k hlavní třídě. Aby turisté nemuseli chodit pěšky, od autobusového nádraží je sem doveze otevřený autobus tažený traktorem.

Muzeum v římských lázních
Muzeum se honosí okouzlujícím působištěm v největších lázních v Side. Schraňujte několik krásných sarkofágů, trojici soch zvaných Tři Grácie a další skulpturu vyobrazující Herkula se zlatými jablky Hesperidek. Prohlédnout si můžete i elegantní skulptury hlav a malé sošky, například dům se psem zvědavě vykukujícím ze dveří. Zahradu krášlí kupole s labyrintem a mnoha vlisy.

Akvadukt, nymfeum a městské hradby
Římané uměli stavět působivé vodovodní sítě. Poblíž hlavní brány se nacházelo nymfeum (okrasná kašna), do něhož přiváděl vodu dvoupodlažní obloukový akvadukt z 30 km vzdálené řeky Melas (dnešní Manavgat). Hliněným potrubím pak voda přitékala z městských cisteren do domácností.
Vně městských hradeb se prostírá nekropole se skalními hrobkami.

Plánujete dovolenou v Side? Obraťte se na cestovní kancelář Global Tour, kde mají všechny čtenářky Žena-in slevu v hodnotě 1000 Kč na každou dospělou osobu!

V rámci naší spolupráce s cestovní kanceláří GLOBALTOUR můžete využít speciální slevu ve výši 1000 Kč na každou dospělou osobu pro všechny čtenářky Žena-in, která je kombinovatelná se všemi dalšími slevami kromě lastminute. Sleva není časově limitovaná. Čtenářky, které jí budou chtít využít, napíší pouze do poznámky při objednávce zájezdu kód „žena-in“. Více najdete na www.globaltour.cz.

turecko

Náš tip na květnovou dovolenou:

Hotel Asteria Side ***** 23. 5. 2011–30.5.2011 cena pro dospělou osobu po slevě first minute (platí do 30. 4.) 19 294,-

Cena obsahuje:
letenku Praha–Antalya–Praha, letištní a bezpečnostní taxy, palivový příplatek, transfer z letiště do hotelu a zpět, ubytování, stravování podle popisu, služby delegáta, zákonné pojištění cestovní kanceláře.
Známý hotel patřící do skupiny Asteria Hotels leží na krásné písečné pláži. Prostředí dominují nádherné palmy a zeleň. Hotel svými službami poskytuje vysokou úroveň a je vhodný pro všechny věkové kategorie.

Pláž: písečná - lehátka a slunečníky zdarma
Stravování – Ultra All Inclusive: snídaně, pozdní snídaně, oběd, večeře formou švédských stolů, odpolední snack – káva, čaj, koláčky, půlnoční snack, místní alkoholické i nealkoholické nápoje v době od 10.00 do 24.00 hodin zdarma, lobby bar 24 h denně.
Více najdete ZDE.

Reklama