ZÁKLADNÍ INFORMACE:
Kdy se sem vypravit? Hotelová kapacita se zcela naplňuje v červenci i srpnu, v době, kdy je země zasažena největšími horky. Pokud vedrům neholdujete, v moři se i méně otužilé z nás mohou vykoupat od dubna do října. Po zbytek roku se sem vyplatí jezdit na poznávací zájezdy. Mezi nejčastěji navštěvovaná tuniská letoviska patří Hammamet a Nabeul (proslulé květinami a hrnčířstvím), Monastir (místo, kde pravděpodobně přistane vaše letadlo), Sousse (největší a nejmodernější turistické místo), Mahdia (známá pro klid, bezkonkurenční moře a blízkost památek) a Tabarka (nádherná příroda kolem). A kategorií samu pro sebe je ostrov Djerba.

I když pláže a hotelové bazény vytvářejí perfektní prostředí pro relaxaci, zatoužíte-li po dobrodružství, vypravte se poznat zemi. Zvlášť doporučuji výlet na Saharu s noční projížďku na velbloudovi po poušti. Při nákupech nezapomeňte smlouvat! Pokud byste věc zakoupila za první cenu vyřčenou obchodníkem, překvapivě byste ho urazila (smlouvání je v Tunisku jakási národní hra), ale především byste pak litovala vyhozených peněz.

CO SI VZÍT S SEBOU:
Kromě klasické výbavy za sluníčkem (tj. plavky, opalovací krémy, sluneční brýle, čepice, atd.) byste neměla zapomenout na delší sukni a triko či halenku s delším rukávem pro případ, že byste se chtěla podívat do mešity. Nezapomínejte, že se Tunisko řadí mezi muslimské země, takže pokud se nechcete zcela vzdát alkoholu a nemáte předplacené all-inclusive, raději si láhev „něčeho ostřejšího“ přivezte s sebou (můžete zakoupit ve freeshopu).

PŘED ČÍM SI DÁT POZOR:
Cestujete-li sama ve společnosti dalších žen, budete muset čelit neustálému pokřikování, případně pokusům o seznámení s místními muži. Především pokud jste modrooká blondýna. Může vám pomoci nošení snubního prstýnku (i když vdaná třeba nejste). Při toulkách městem budete neustále narážet na děti prodávající jasmín. Pokud si odmítnete koupit, připravte se na to, že jsou malí prodavači vycvičení neodbytnosti. Pomůže jen, když je budete přehlížet. A hlídejte si kabelky – při vnucování květin (občas je nabízejí i zadarmo) se občas pokoušejí dostat do kabelky. Když už jsem se zmínila o krádežích, na cennosti si dávejte pozor všude. Tak jako na každém místě s velkou koncentrací turistů se tady pohybuje mnoho kapesních zlodějů.

CO SI PŘIVÉZT:
Mezi typické suvenýry patří ptačí klece (ty pravé se vyrábí ve vesničce Sidi-Bou-Said), ručně vyráběné orientální koberce, dřevěné sošky, šperky, kožené výrobky (z nich „dominují“ nepříliš povedené imitace kabelek a baťůžku Luis Vuittona), parfémy, pouštní růže, keramika a plyšoví velbloudi. Milovníky dobrého jídla a pití potěšíte mátovým čajem, místním kořením, fíkovou marmeládou a datlovou pálenkou.

NOČNÍ ŽIVOT: Zábava po setmění je snad jediné, co Tunisku chybí, v čem zaostává za jinými destinacemi Středozemního moře. Budete-li se chtít bavit v pozdních hodinách, nezbývá vám, než se zúčastnit večerních programů či diskoték v hotelu, popřípadě zajít si do kavárny či čajovny ve městě.