Jak už určitě všichni víte z mého krátkého a stručného cestovatelského deníčku (poslední díl najdete ZDE (KLIKNI), strávila jsem překrásný týden v Tunisku. Na pozvání tuniského národního úřadu pro cestovní ruch jsme mohli poznávat krásy této země, kterou většina lidí zná pouze jako cíl kvalitní pobytové dovolené.

Tunisko

Kromě velice dobře vybavených hotelů s bazény, servisem a vlastními plážemi však nabízí Tunisko velké množství cest za historií a poznáním krásné přírody. Naše cestování probíhalo především na severu Tuniska.

Na cestu do této země určitě budete potřebovat pas. Vyměňte si eura, která přímo v Tunisku směníte za dináry. Jeden dinár je v přepočtu zhruba 13 českých korun a kurz je v celé zemi, na každém místě stejný. Takže si můžete vyměnit na letišti, v obchodě, v recepci na hotelu. Doporučuji měnit si raději menší částky a vícekrát. Dinár se totiž z Tuniska nesmí vyvážet a při zpětné výměně na eura určitě proděláte.

Thalassa Monastir

Pojedete-li do Tuniska od června do října, pravděpodobně narazíte na překrásné počasí. Já jsem si omylem zapomněla přibalit něco s dlouhým rukávem, a nakonec jsem nelitovala. I při nočních sedáncích u večeře a sklenky vína bylo příjemně. Stačilo si přehodit přes ramena lehký šátek.

Plavky však zapomenout nesmíte. Ať jedete na pobytovou, nebo poznávací dovolenou, moři se nevyhýbejte. Pláže u hotelů jsou čisté, uklizené, s jemným pískem. Někde můžete při vstupu do moře překračovat pruh chaluh, ale potom je moře opět krásně čisté.

Royal Thalassa Monastir

Ženám doporučuji přibalit si jednu dlouhou sukni a nějaký šátek nebo tričko s delším rukávem. Když se chcete podívat do mešity, tak s odhaleným tělem vás tam nepustí. Do jedné, která se právě opravovala, jsme se chtěli podívat. Mužská část naší výpravy prošla v pohodě, ale já a naše průvodkyně Martina, pracovnice ONTT (Tuniský národní úřad pro cestovní ruch), jsme vejít nemohly. Nakonec se asi přece jen chtěli pochlubit a náš úžasný tuniský řidič domluvil skvělé řešení.

Jeden z místních občanů, který žije v sousedství mešity, nás vzal k sobě domů a půjčil nám šaty, šátky, já jsem na hlavě měla ručník. :-) Takto upravené jsme mohly mešitu navštívit.

Muži by si neměli zapomenout dlouhé kalhoty. Ve většině hotelů vás totiž na večeři nepustí v kraťasech.

Naše putování po Tunisku jsme zahájili příletem do města Monastir. Město leží na pobřeží a má velice výhodnou polohu. Když váš let přistane právě tady, máte to kousek do mnoha krásných hotelů, které jsou vystavěné na dlouhé pláži, která se klikatí až k dalšímu městečku Sousse. Na druhou stranu od Monastiru leží další letovisko – Mahdia. Můžete si tak vybrat z mnoha krásných hotelů, u kterých jsou pozvolné písčité pláže.

Thalassa Monastir

My jsme se ubytovali v lázeňském hotelu Thalassa, přímo v Monastiru, asi pět minut cesty od letiště. Tam nás vyzvedl náš řidič, který s námi byl po celou dobu cesty. V Tunisku se kromě arabštiny mluví také tunisky, což je vlastně něco jako arabské nářečí a všichni místní umí velice dobře francouzsky, většinou také slušně anglicky. S řidičem se proto skvěle dorozumívala Martina, která měla za úkol nám celé Tunisko představit. Podařilo se jí to výborně, myslím. Protože já jsem se do této země opravdu zamilovala.

Royal Thalassa Monastir

Náš první hotel byl určitě ten nejkrásnější, jaký jsem kdy viděla. Všechno naleštěné, čisté, světlé. Prostorné pokoje, které byly velikostí jako byt pro menší rodinu, měly krásné velké postele, sedací koutek, mnoho skříní a velice luxusní koupelnu. Každý pokoj měl svou terasu a z pokojů v našem křídle se dalo vyjít přímo k bazénu na terase s výhledem na moře.

Royal Thalassa Monastir

Dokázala bych si představit strávit tady celý týden. Lenošit, občas vyjet na výlet a užít si některou z thalasso terapií. Tyto lázeňské procedury kombinují zázračné vlastnosti mořského bahna, rostlin a vody. Náš hotel se specializuje a nabízí jejich širokou škálu svým klientům.

Royal Thalassa Monastir

My jsme však pouze povečeřeli, ráno sbalili téměř nevybalené kufry, posnídali a přesouvali se dál, směrem na sever.

Royal Thalassa Monastir

A víte, na co si ještě dejte pozor? Když snídáte na terase a jste u stolu sami, nikdy od plného talíře neodcházejte. Na tom mém, mezitím co jsem si šla pro kávu, hodovalo pět ptáčků. :-)

Čtěte tuniský deníček:

Reklama