Budoucí matka prodělala speciální léčbu poté, co předtím během dvou let dvakrát samovolně potratila. Rodička, jejíž jméno zatím zůstává utajeno, je podle britského listu Daily Mail odhodlána všechny děti porodit i přes varování lékařů, že její mnohočetné těhotenství představuje velmi vysoké riziko.
Žena se navíc rozhodla porodit přirozenou cestou. Podporuje ji v tom i lékařský tým v nemocnici ve městě Gafsa, který o ženu pečuje. Britští lékaři ale naopak varujíi, že tlak dvanácti plodů na organismus pacientky by už ve 20. týdnu, tedy po uplynutí doby poloviny běžného těhotenství, mohl vést k předčasnému porodu.
„Samozřejmě je možné nosit dvanáct plodů, ale ne dlouho. Problémem je velikost a kapacita dělohy,“ upřesnil britský gynekolog Peter Bowen-Simpkins.
Kluci : holky – padesát na padesát
Není přesně známo, v jakém stadiu se těhotenství nachází. Protože však rodička už zná pohlaví plodů, což je možné rozpoznat ultrazvukem nejdříve kolem 16. týdne, není od kritického momentu daleko.
„To jediné, co chci, je, abych mohla obejmout svých šest chlapečků a šest děvčátek a dát jim všechnu svou lásku,“ prohlásila třicetiletá žena, která pracovala jako učitelka ve škole, kde učila spolu s manželem.
„Zpočátku jsme si mysleli, že to budou dvojčata. Pak se ale objevily další plody. Naše radost se s rostoucím počtem zvyšovala,“ řekl novinářům budoucí otec dětí Marván.
Předčasný porod přežily dosud jen děti, které přišly na svět ve 22. až 23. týdnu těhotenství. Vyžadovaly velmi intenzivní péči a většina z nich vyvázla s trvalým neurologickým poškozením.
Šance jedna ku stu, že přežijí
„Nechci jí brát nadšení, ale je nanejvýš pravděpodobné, že porodí ve 20. týdnu. Dokonce bych odhadl šance na přežití aspoň jediného z dětí na jedna ku stu. Je to děsivé,“ prohlásil Bowen-Simpkins.
Není známo, zda lékaři matce nabídli možnost „selektivní redukce“ počtu plodů, která by zvýšila naději na přežití zbylých dětí i matky. Tuniská vláda slíbila, že udělá všechno, co bude v jejích silách, aby matce i jejím dětem zajistila potřebnou péči.
Porod dvanácti dětí najednou by představovalo rekord. V roce 1996 čekala 23letá kyperská Řekyně jedenáct dětí, avšak devět z nich si musela nechat předčasně odebrat, aby zbývající dvě zachránila. V roce 1971 porodila matka v australském Sydney devět dětí, z nichž ani jedno z nich nepřežilo. Letos v lednu ale kalifornská matka Nadya Sulemanová ohromila svět, když porodila zdravá osmerčata. Děti přišly na svět císařským řezem.
Nový komentář
Komentáře
Kdo ví, jak to doopravdy vlastně je
http://www.novinky.cz/koktejl/176807-dvanactinasobne-tehotenstvi-si-tunisanka-zrejme-vymyslela.html
to snad ne to ani králíci nemají
Radši mít 4-6 zdravých než 12 nemocných děti a nebo žádných dětí a zkažený život.Je to hnusné říci,ale člověk by se měl rozhodovat trochu logicky.Třeba už po tom porodu nebude moct mít nikdy děti a ani jedno nepřežije,co pak bude dělat???Vyčítat si to.Ale nikoho nesoudím,ať si dělá jak chce.
karym — #8 ...odteď kdykoliv budu číst tři mušketýry, vzpomenu si na dělohu narvanou jak uprchlický tábor. Díky
Bébina — #5 Napadá mě "jeden za všechny, všichni za jednoho". Jinak to asi nedopadne.
Louisa — #6 To je důvod, proč jsem nikdy, ani v tom nejtelecím věku nechtěla být doktorkou. Já bych tohle nepřekonala
ToraToraTora — #2 pokud pacientka nesouhlasí se selekcí, lékař nic nezmůže. Naopak potom musí udělat vše rpo to, aby vše bylo v pořádku. O prognose těhotenství a stavu mysli pacientky si může myslet své...
Kdyz clovek uvazi, ze rizikove jsou uz dvojcata, protoze lidska deloha je proste stavena jen na jeden plod a ma urcitou kapacitu... Treba se plody zredukuji sami.
Na víru bych to nesváděla, předpokládám, že speciální léčba bude nějaká stimulace pro IVF nebo IUI a to by jako věřící taky nesměla....
Nojo...chápu, že je bolestný nechat "zabít" několik embryí, aby ty ostatní přežily...ale takhle je nejspíš zabije všechny...Holt je to bohužel volba mezi zlem a menším zlem
Ale ono to u ní bude asi spojené i s vírou, tam je každý argument marný, protože náboženství nepřipouští diskusi....
maje — #1 K blbosti se negratuluje, nýbrž kondoluje.
I jediné dítě porozené tak brzy nebude nikdy zdravé. Paní bude mít dvanáct či méně postižených dětí, v jiném případě několik hrobečků, které bude chodit opečovávat vzpomínajíc na svých pět minut slávy.
Mezi námi, lékař, který to nechal zajít tak daleko by měl dobrovolně odevzdat diplom.
tak teda nevím, jestli ji mám blahopřát nebo ji politovat.