Jak jsme vlastně přišli na to, že v roce 1908 se do oblasti Tajgy zřítil meteorit? Není to náhodou zase nějaké „vysvětlení za každou cenu“? Vždyť místní lidé se z této oblasti po varování tamních šamanů odstěhovali dva měsíce před událostí! Zmizela i zvířata, ptáci i ryby…

sJe rok 1908 a z oblasti Podkamenné Tunguzky se po varování šamanů, kteří obchází jednu usedlost po druhé, začínají stěhovat obyvatelé.

Věří svým šamanům a to, co říkají, je znepokojující.

Již od dubna tito lidoví mágové šíří poselství Bohů, kteří jim měli sdělit, že se brzy na oblast Podkamenné Tunguzky snese zkáza, něco jako konec světa, a je třeba lidi a dobytek odstěhovat do bezpečí.

Většina tamních kočovníků a obyvatel uposlechne.

Ti ostatní reagují později až na fakt, že se v květnu toho roku z oblasti začínají stahovat celá stáda sobů, odlétají ptáci, a dokonce i ryby buďto mizí, nebo se stahují na dna jezer.

To stačí už i těm největším pochybovačům, aby takříkajíc zmizeli taky.

A dělali dobře

30. června 1908 ráno se nad Tajgou objeví oslňující záře, která osvítí obrovskou část území. Celý jev doprovází ohlušující hřmění a následuje nepředstavitelná exploze, jejíž sílu odhadli vědci na několik tisíc atomových bomb.

Tlaková vlna vzniklá následkem výbuchu třikrát oběhne Zemi!!

Seizmické otřesy zaznamenají tehdejší přístroje v Moskvě, New Yorku, Londýně i jinde. Celá věc je doprovázena i optickými jevy, které jsou v podobě zářících červenofialových mraků viditelné i v Evropě.

V Německu se tři dny před událostí naprosto zblázní kompasy. Vědci v Německu se tím sice zabývají, ale netuší, oč jde.

Co to bylo?

Když se do oblasti dostali ruští vědci, udivila je svědectví, která se nedokázala shodnout, odkud se těleso, nebo jak to nazvali - ohnivá koule vlastně vzala. Uváděli čtyři směry, na kterých trvali. Nakonec to vypadalo, že tělesa byla buďto čtyři a srazila se nad oblastí, nebo šlo o útvar, který za letu měnil směr.

Ať tak, či onak, tato fakta nabourávají myšlenku, že šlo o meteorit. A ta kulhá, nebo je spíše nemohoucí ve chvíli, kdy si uvědomíme, že místní o události věděli a odešli. Také proto bylo i přes sílu exploze a její rozsah minimum ztrát na životech lidí i zvěře.

Navíc, asi padesát kilometrů od epicentra tábořící kmen Evenků trvá na tom, že již čtyři hodiny před explozí se začala třást země a ozývaly se rány, které tito lidé přirovnali k tomu, jako by někdo zespoda obřím kladivem mlátil do země.

Dnešní vědci navíc připouštějí, že zemětřesení, které následovalo prakticky na polovině planety, mělo sílu zhruba 5 st. RŠ, což není s ohledem na rozsah exploze vůbec normální a pochopitelné. Hlavně trvalo zemětřesení kolem dvaceti minut. To už vůbec není u zemětřesení normální. Trvají pár minut.

Co se tedy vlastně tehdy v Tajze stalo?

Největší záhada nás ještě čeká.

V článku jsem si nakonec nechala záhadu největší. A tou je kolem devátého století vzniklý zpívaný epos, který se předává v oblasti z generace na generaci.

Epos se jmenuje Olonkho.

Zpívá se tam: Ne severozápadě leží místo zvané Údolí smrti, kde není radno pobývat. Tudy na zem sestupuje božstvo, čas od času. Až zase příště přijde, lidé uzří druhé Slunce, jak se řítí k zemi. Hrozivé burácení bude se rozléhat a země se bude třást jako pod kopyty stád. Mohutný vítr zláme stoleté stromy jako malé třísky. Lesy budou plát jako pochodně plamenem a ti, kdo neutečou, lehnou v prach v jedné chvíli.“

Mimochodem, kdo z vás zná mytologii zcela jinou, a to severskou, ví, že Rögnarek, tedy u severských národů jakýsi soumrak bohů říká, že:

Za ohromného hřmění, které způsobí Bůh Thór tím, že bude mlátit svým mohutným kladivem, zemře Slunce a nové se narodí. Jen malou chvíli budou obě Slunce zářit na obloze, než se staré zřítí“ A tak dále… pak se mluví o tom, kteří bohové Rögnarek přežijí a kteří ne... ta podobnost mě zarazila.

Tohle je oblast Tunguzky po expozi

z
Obrázek: fyzmatik.cz

Za sebe si netroufám vyslovit jakoukoli terorii. Přinejmenším mi přijde zvláštní, jak mohli lidé o události vědět, byl-li to meteorit. Je zvláštní i ona shoda s eposem a také se scela odlišnou mytologií odlišné kutury.

Teorie nechám na vás. :-)

Reklama