Toto kouzelné malé městečko ležící na levém břehu Dunaje rozhodně těží ze své polohy. Je branou do jedné z nejhezčích oblastí Rakouska, do Wachau, dunajského údolí obklopeného středověkými hrady, zámky, kostely, ale i vinicemi táhnoucího se odtud až k Melku. Vede tudy slavná dunajská cyklostezka, jedna z nejvýše hodnocených v Evropě. Ale i když zrovna nejste milovníkem pedálů, najdete si tu své…

Tábor římského impéria

Že město bylo osídleno již za doby Římanů, svědčí několik architektonických památek z této doby. V době císaře Domitiana zde stála vojenská pevnost Comagena. Salzturm neboli Solná věž je zase z období císaře Diocletiana.

Město zahrad

Právem se takto Tulln často nazývá, neboť hned za městem najdeme jednu z největších stálých zahradnických výstav v Evropě - Die Garten Tulln. Od dubna do října zde na padesáti hektarech vystavují plody své fantazie ti nejlepší zahradní architekti a pěstitelské firmy – zahrady bylinkové, zeleninové, odpočinkové, parkové úpravy, vzácné rostliny – vše tu najdete. Nechybí nespočet zahradního vybavení od nábytku po altánky, grilovací stánky a podobně. No inspirace pro zahrádkáře jak vyšitá…

Die Garten Tulln

Die Garten Tulln

A když se na to vše chcete podívat tak nějak s nadhledem – vyšplhejte na třicet metrů vysokou vyhlídkovou věž v korunách stromů, pokud ovšem nemáte závratě. Trénovaní cyklisté to jistě zvládnou hravě a pro nás ostatní – je tu výtah…

Die Garten Tulln

Die Garten Tulln

V zahradě najdete mnoho takovýchto romantických zákoutí…

Die Garten Tulln

… nebo třeba tuto variaci na téma „Psací stůl zahradního architekta“

Posaďte se na terasu místní restaurace nebo na lavičku u jezera a kochejte se hrátkami vodotrysků za doprovodu krásných tónů evergreenů klasiky.

Die Garten Tulln

 

Hundertwasser tu asi nikdy nebyl, ale….

Tento poněkud mírně řečeno zvláštní umělec prožil deset let svého života na své lodi, kterou pojmenoval Regenstag. Při pohledu na nevelkou kocábku je skoro neuvěřitelné, že s ní za osmnáct měsíců doplul z Benátek přes Gibraltar, Západní Indii, Panamu a Tahiti až na Nový Zéland, kde zůstala po jeho smrti.

Ship Regenstag

V roce 2004 byla loď dopravena do jeho vlasti a umístěna v přístavu právě v Tullnu. Byla tehdy součástí velké výstavy Umění, člověk, příroda věnované Hundertwasserovi v bývalém minoritském klášteře. Při jeho prohlídce získáte nevšední pohled na jeho dobrodružný život.

 

Museum Egona Schieleho

Nevíme, zda již za života Egona Schieleho byli v Tullnu na svého rodáka hrdi, faktem ale je, že právě po sto letech od jeho narození, v roce 1990, si na něj vzpomněli a zřídili zde Museum Egona Schieleho. Je umístěno v budově bývalé věznice okresního soudu. Můžete si tu prohlédnout množství fotografií, dokumentů i dobových předmětů denní potřeby ilustrující jeho život v Tullnu a během studií v Klosterneuburgu.

Schielemuseum

Schielemuseum

Jedna z bývalých cel je upravena jako ta, ve které prožil své uvěznění po aféře s nahými dívkami v Neulenbachu. Na zeď cely jsou promítány kresby, kterými je původně pomaloval. No dokonalá iluze…

Z jeho tvorby jsou zde vystavena především díla z počátku kariéry, z let 1906 až 1908.

 

Génius štětce se narodil na nádraží

O tom, jak si dnes svého rodáka považují a jak z jeho slávy těží, svědčí i fakt, že ve městě je také tematická Cesta Egona Schieleho, po které navštívíte místa, kudy jeho krátký život kráčel. Z celkem třinácti zastavení je zajímavý snad jen služební byt na tullnském nádraží, kde se Egon roku 1890 narodil do rodiny přednosty stanice Adolpha Schieleho.

Tulln - nádraží

Egon ve služebním bytě na nádraží vyrůstal do svých deseti let, než ho po smrti otce rodina musela vyklidit. I když nábytek a vybavení bytu jsou pouhými replikami, docela je tu cítit atmosféra doby fin de siècle.

Tulln - nádraží

 

Hagen, Siegfried, Kriemhilda a další...

Starou germánskou ságu vyprávějící o hrdinství, hluboké lásce, zradě a pomstě asi dobře znáte. Setkání krásné Kriemhildy, vdovy po Siegfriedovi, s hunským králem Attilou se odehrává právě zde, jak dokládají verše eposu vytesané do kamenné knihy na fontáně:

Město leží na Dunaji v zemi rakouské,
jehož jméno je Tulln...
Král Attila jede v čele svého doprovodu,
šťastný a slavný, dvorný a úspěšný,
snad čtyřiadvacet knížat, mocných a vznešených:
svou královnu vidět toužili, jak nic jiného víc...

Že neznámý autor tohoto hrdinského eposu umístil část děje právě do Tullnu na Dunaji, svědčí o významu tohoto místa již v raném středověku.

A přibližně 800 let po vzniku eposu zde tuto fiktivní událost připomíná veliké sousoší umístěné nad fontánou na břehu Dunaje. Fontánu Niebelungů vytvořil v roce 2005 rusko-rakouský sochař Michail Nogin.  

Niebelungen denkmal

Niebelungen denkmal

 

 

Čtěte také:

 

Reklama