Jako každá žena mám ráda květiny. A protože nejsem odborník, ale pouhý obdivovatel a amatérský pěstitel, přišla mi nabídka rozhovoru s floristkou Tamarou Kovácsovou náramně vhod. A věřte nevěřte, dozvěděla jsem se spoustu zajímavých a užitečných věcí, které ráda předám i vám.  

V redakci Žena-in se neobejde žádný svátek ani narozeniny bez překrásné kytice. Každá je jiná, překvapivá a krásně uvázaná. Už se stalo tradicí, že se pugéty k těmto příležitostem na kupují na jednom místě. V květinářství Belles Fleurs. A právě tam jsem zavítala, abych se dozvěděla, co je nového v tomto oboru, jak to udělat, aby nám květiny co nejdéle vydržely, a co musí umět dobrá floristka.

květiny u vchodu

Květinová „pastva“ pro oči vás čeká už při vstupu

I laik pozná, že květinové vazby podléhají módním trendům. Dal by se nějak charakterizovat ten současný?
Samozřejmě že ani v tomto oboru nemůžeme ustrnout a musíme sledovat trendy. Míváme pravidelné semináře, které pořádají holandští floristé, a tam se dozvídáme o nových vazbách, barevných kombinacích, zkrátka o posledních floristických novinkách. Poslední dobou letí hlavně výrazné kontrasty, až extrémní barvy, které doslova bijí do očí.

Trendy jsou jedna věc a poptávka zákazníků druhá. Jdou proti módním trendům, jsou konzervativní, nebo se nechají ovlivnit vašimi vazbami?
My samozřejmě trendy sledujeme a snažíme se je zákazníkům nabízet, ale jak jste si jistě všimla už při vstupu do našeho obchodu, máme květiny rozdělené podle barev. Červené k červeným, žluté k žlutým atd. Zákazníci jsou spíš konzervativní a žádají jemnější kombinace a kytice sladěné tón v tónu. Aby to mělo nějaký řád a lehkost, tak se to líbí mně. Každá floristka má svůj rukopis a myslím, že moje vazby se líbí. Ale není problém vyhovět zákazníkovi, když má určitou představu a chce třeba pestřejší v méně tradiční kombinaci.

kytice

 Říká se, že je krize. Vidíte ji i ve svém oboru?
To určitě ne. Alespoň v našem květinářství žádnou krizi nepociťujeme.

Kupují květiny více ženy, nebo muži?
Možná to bude znít překvapivě, ale ze své praxe musím potvrdit, že stálými zákazníky jsou většinou muži. Samozřejmě že chodí i ženy, které si kupují květiny jako dekoraci do interiéru, ale mužů zákazníků je rozhodně většina.

To je milá zpráva.
Ale doma se to nějak neprojevuje… (směje se Tamara).
Existují nákupní vlny, největší zájem o květiny je určitě na Valentýna, Svátek matek apod., ale na to se předem připravujeme, vedeme si statistiky a vždycky se ten nápor zvládne.

Každou ženu určitě zajímá, jak se o květiny starat, aby nám co nejdéle vydržely krásné. Který druh květin vydrží (při optimální údržbě) nejdéle ve váze?
Exotika. Orchideje, strelície, prostě exotické květy. Ty vydrží až 14 dnů i víc. Jsou to samozřejmě dražší květiny, ale ta investice se vyplatí. I chryzantémy jsou vděčné, a karafiáty! Byla tady jedna paní (na tu nezapomenu), kupovala si karafiáty a říkala. „Já je mám tak ráda, ty jsou nejlepší, já jim vždycky myju ty nožičky…“ to mě rozesmálo. Je pravda, že jejich stonky osliznou a voda se brzy kazí.

kytice

Některé květiny mají zvláštní nároky. Třeba na množství vody. 
Například kaly. Jejich stonky snadno zahnívají. Proto potřebují málo vody, ale stále čirou a čistou bez jakýchkoliv výživ a přísad. Vzpomínám si na jednu příhodu: Když jsem začínala a neměla ještě ty zkušenosti, měly ze mě kolegyně legraci, jak jsem stále dolívala vodu kalám a divila se, jak „chlastají“. Ony ji vždycky odlily a já je zase napájela…

Exotické květiny potřebují vodu pokojové teploty, protože pocházejí z teplých oblastí a jsou náchylné na chlad. Proto i když se přepravují v zimě, musí být dobře zabalené v papíru. Jediné ofouknutí mrazivým vzduchem má za následek jejich zčernání.

Každá květina se musí seříznout ostrým nožem šikmým řezem, aby mohla nasát co nejvíc vody. Vždycky na to upozorňujeme zákazníky. I když je tady seřízneme, musíte to udělat i doma, aby se obnovila pletiva a květina se mohla znova napít. Než ji přinesete domů, můžete to nějaký čas trvat, pletiva zaschnou a květina nemůže nasát tolik vody, kolik by potřebovala. Přece jenom než voda přejde přes stonek do květu, musí urazit dlouhou cestu. 

kytice

Má se u růží sloupnout kůra?
Ne, ale část, která přijde do vody, musí být zbavená listů, trnů a nečistot, které by mohly ve vodě zahnívat. Proto každý den seříznou a vyměnit vodu. 

Co říkáte na osvědčené „babské“ recepty. Acylpyrin, dřevěné uhlí, cukr nebo savo do vody?
Ke každé květině dáváme zdarma výživu, kde jsou látky, které vodu desinfikují, a tím prodlužují  životnost květin. Je jich velká škála. Jiné jsou na exotické květy, jiné třeba na růže. Jejich použití je opravdu znát.  Cukr podpoří rychlejší vykvetení poupat, o to dřív ale květina odkvete. Mohla bych doporučit kapku sava - ale opravdu jen málo. Kapka sava do půllitru vody stačí na to, aby vydržela déle čerstvá a nekazila se. Jinak na to moc nevěřím.

Máte takovou zajímavou specialitu, že prodáváte kytice ve vodě. Můžu v tom květinu nechat i doma?
Vodní balení je super na přepravu, když jdete třeba do restaurace nebo vezete květinu v autě a není šance, že by se dostala brzy do vázy. Je to stabilní, dá se to postavit na stůl, dát do tašky, ale když se to obdarovanému nelíbí, není problém z toho květiny vyjmout a dát do vázy.

Některé květiny se ve váze „nesnesou“, přesto je občas vídám ve vazbách, co tomu říkáte?
Třeba narcis roní mléko, které může podráždit jiné květy. Ale to by musel být narcis utržený ze zahrádky. My máme květiny dovezené z Holandska, tady je seřízneme, dáme do chladicího boxu, v němž si mléko vyroní, takže my už pracujeme s „čistou“ květinou.

kytice

Nebo už jsme mluvily o karafiátech. Ty mají tendence k osliznutí stonků, ale zase dlouho vydrží ve vazbách a jsou v krásných barevných kombinacích, takže já to neřeším a vážu je klidně společně. Když budete dodržovat pravidelnou výměnu vody a seříznutí stonku, vydrží vám i takto nakombinovaná kytice relativně dlouho.

Každopádně se k sobě nehodí květiny s rozdílnou dobou trvanlivosti. Třeba exotika a tulipán. Tulipán brzy odkvete a exotika vydrží třeba 14 dnů. Pak je špatné, když máte kytici, a půlka vám zvadne a druhá je svěží. Takže při vazbě květin musíme brát ohled na trvanlivost.

Když už jsem u těch karafiátů. Mám dojem, že pomalu zažívají renesanci. Dřív byla tato květina spojována s oslavami MDŽ a lidem se zprotivila. Nebo třeba chryzantémy, které si lidé spojují s Dušičkami a hřbitovem.
Dnes je vyšlechtěno tolik druhů, tvarů a barevných variant, že není důvod jimi opovrhovat. Ráda je dávám do vazeb, protože vyplní prostor, vydrží dlouho, a ty sluníčkové jsou opravdu krásné. Chryzantémy jsou na tom v oblibě lépe než karafiáty, které mají stále tu nálepku komunistické kytky. 

Jakou květinu byste doporučila teď na jaře? Která nám zvedne náladu po té dlouhé pochmurné zimě?
Obecně cibuloviny, ty mají v sobě zažité kouzlo jara a působí optimisticky. Třeba tulipány, to je na jaře asi největší trend. Na ty se zákazníci ptají už v zimě, ty jsou na jaře asi nejoblíbenější.

kytice

A i když já osobně mám radši klasiku, tón v tónu a žádné šílené barvy, na jaře bych určitě doporučila kontrasty. Pestré barvy, zelenou, žlutou, fialovou, oranžovou…To člověka doslova nabije energií.

Tulipány, ty jsou jedny z mých favoritů, ale moc dlouho nevydrží. Nemáte nějaký „fígl“?
Dejte je do hodně studené vody a šoupněte k nim třeba led. Tyhle květiny jsou rané, odolné vůči mrazíkům, takže jim zima a chlad naopak vyhovuje. Je pro ně přirozenější.

Děkuji za milý rozhovor a užitečné rady, které ráda předám dál.

tamara

Tamara Kovácsová je stejně krásná jako květiny, které váže.

A ještě vám něco, milé čtenářky, musím prozradit

Při odchodu jsem dostala puget bílých tulipánů, a když jsem si je hrdě nesla přes Václavské náměstí, všechny ženy mi záviděly. Doma jsem je seřízla, dala k ledu a těšila jsem se z nich skoro celý týden. Zřejmě jsem trhla rekord v jejich životnosti, takže recept opravdu funguje.

O čem bude řeč příště?

Příště se můžete těšit na opravdu zajímavé povídání o svatebních kyticích a šatech. Víte, které tvary kytic a střihy šatů se k sobě nejvíc hodí?

To vám společně prozradíme už brzy!

Nabídku květin z květinářství Belles Fleurs najdete na těchto stránkách http://www.bellesfleurs.cz/

Více najdete na e-shopu www.bellesfleurs.cz a na stránkách Facebooku  www.facebook.com/Belles-Fleurs

bb

Reklama