Právě vstupuje do kin velkolepé historické drama Tulipánová horečka. Odehrává se v Amsterdamu v letech, kdy celou zemi zachvátila touha po cibulkách exotické květiny - tulipánu. Píše se 17. století a líbivé květiny zamíchají osudy mnoha lidí - vypukla totiž tulipánová horečka.

Snímek, jenž vnikl na základě knižního bestselleru, upravil do konečné podoby Tom Stoppard, držitel Oscara za film Zamilovaný Shakespeare (mimochodem, víte, že se narodil ve Zlíně? Ne Shakespeare, ale výše zmíněný slavný režisér a scénárista).

Ale zpět k tulipánové horečce, vlastně Tulipánové horečce. Film, pojmenovaný po jedné z nejstarších spekulativních bublin, která připravila o majetek neuvěřitelné množství lidí, je samozřejmě hlavně o lásce. Pouze jako by na pozadí mistrně propletených životních osudů hlavních hrdinů sledujeme i to druhé drama. Ekonomické.

Určitě vám nebudu popisovat obsah filmu, to bych vás připravila o ta nejlepší překvapení. Ale něco přece jen prozradím:

Na koho se můžete těšit?

Hlavní ženské role se se smutkem v očích jí vlastním zhostila Švédka Alicia Vikander. Její pohled raněné a oddané srny, v kterém se zračí konflikt rozumu s citem, zabíral například již ve filmech Krycí jméno U.N.C.L.E., Královská aféra. A rovněž v posledním smínku Jason Bourne. Tohle jí prostě sedne.

Tulipánová horečka

Alicia Vikander

Po slavných úlohách vyložených padouchů naopak překvapil změnou charakteru rakouský herec Christoph Waltz. Připomeňme si geniálního německého důstojníka v Hanebných panchartech nebo nebezpečného protihráče Jamese Bonda v zatím poslední bondovce Spectre.

Tulipánová horečka

Christoph Waltz

V menší, zdaleka ovšem ne nepodstatné roli se objeví vždy famózní Judi Dench. Neumím si představit, kdo jiný by mohl věrohodně zahrát jeptišku s talentem na podnikání, než právě ona...

Tulipánová horečka se vám bude líbit, pokud vás zaujaly filmy jako:

  • Zamilovaný Shakespeare
  • Královská aféra
  • Anna Karenina
  • Dívka s perlou

Na film raději nechoďte, jestli vás baví fantastické příběhy plné ohavných stvůr, mimozemšťanů nebo psychopatických pozemšťanů. Tohle je prostě klasika se vším všudy. A jako bonus nabízí pohled do zákulisí jedné z nejznámějších finančních krizí historie. A to vše kvůli květině. Věřili byste tomu?

foto: Forum Film CZ

Ať se vám líbí a třeba ve vás také trochu vzbudí zájem o investice. Člověk nikdy neví, kdy se to může hodit...

Přečtěte si také:

Reklama