Líbí se vám tulipány? Mně určitě ano! Miluju jejich něžnost a to, jak jsou křehké a jemně krásné! I když nejsem zdatná pěstitelka, ráda je dostávám a někdy si je i koupím sama pro sebe jen tak pro radost.

Zaujal mne příběh samotného tulipánu, který se zapsal do historie. Ne do pěstitelské, ale do světa financí.  Jeho příběh je navždy spojený s pojmem „Tulipánová horečka“, která trvala tři roky.

Tulipánovou horečkou označujeme jednu z nejstarších spekulativních bublin, která proběhla v Holandsku v letech 1634-1637.

tulipán

Tulipán byl tak krásný a vzácný, že způsobil doslova poprask a chtěl ho mít každý. Poprvé se dostal na evropskou půdu v roce 1593 z Turecka, kdy si jej dovezl holandský správce leidenské botanické zahrady. Z počátku o tulipány, rostliny z čeledi liliovitých, nebyl zájem. Díky pěstitelské šikovnosti a experimentům s křížením rostlin vnikly postupně různé druhy tulipánů, které se lišily tvarem a barvami. Rostliny byly překrásné. Pořádaly se soutěže o nejkrásnější květiny, jejich popularita se stala kultem. To se spojilo s velkým zájmem. Jenže, tulipánových cibulek bylo málo. Často cibulka, než skončila v zemi, aby vykvetla, několikrát změnila majitele.

tulipán

tulipánJejich cena stoupala. A to tak vysoko, že původní cena 1 gulden se velmi rychle vyšplhala na 1000 guldenů za cibulku. Protože byly cibule tak cenné, byl stanoven dokonce zákon, který umožnil uvrhnout do vězení toho, kdo by cibule ničil. Na cibule se začali specializovat notáři, finanční úředníci, konaly se dražby cibulí, začalo se s nimi obchodovat na burzách, investice se jen hrnuly, všichni je chtěli mít. Tulipánové cibule ovlivňovaly celé hospodářství Holandska.

Tulipánové šílenství plně propuklo v letech 1636-1637. Kvůli tulipánům a investicím byly prodávány nemovitosti, zájem zase následně zvyšoval cenu cibulí.

Pro příklad, jak strmě ceny vylétly (zdroj wikipedie): pokud v roce 1624 stála jedna cibule vzácného druhu „Semper Augustus“ 1 200 guldenů, v roce 1625 to bylo už 3 000 guldenů a v roce 1636 dokonce 4 600 guldenů,povoz a dvě klisny i s postrojem. Cibule velmi vzácného druhu „Místokrál“ pak stála 24 vozů s obilím 8 vepřůtulipán, 4 krávy, 4 sudy piva, 1 000 liber másla a několik beček sýra. V roce 1637 se dokonce objevil případ výměny pivovaru v Utrechtu (hodnota 30 000 guldenů) za 3 kusy vzácných cibulí. Je zajímavé, že ve stejné době se dal měšťanský dům v Amsterodamu koupit přibližně za 10 000 guldenů. Právě v této době převýšila nabídka poptávku a ceny tulipánových cibulí začaly prudce klesat.

Prudký pokles ceny přinesl mnoho finančních ztrát a bankrotů. Lidé, kteří prodali své domy a jiné majetky, přišli téměř o všechno. Cibulky byly za pakatel, ztráty těch, kteří do nich investovali před poklesem ceny, byly až 90 % . Ti, kteří investovali v počátku tulipánové horečky, ale dokázali vydělat spousty peněz. Jejich výnosy byly i 1000%. Vlna pádu ceny zasáhla celé hospodářství Holandska.

Tak se tulipán dostal do učebnic ekonomie, horečka a šílenství bylo ukázkovým příkladem spekulační bubliny a chování davu. Na začátku příběhu byla krásná květina, kterou chtěl mít každý pro její krásu. Vidina a šílená touha po zbohatnutí na této kráse však přinesla jednu z neznámějších finančních krizí.

Čtěte naše články:

Sezona tulipánů je tady. Co dělat, aby nám vydržely ve váze

Tulipány k ledu a kaly neutopit, radí floristka Tamara Kovácsová

Máte rádi tulipány? Zde je několik rad, jak o ně pečovat, aby hned nevadly!

Tulipány jsou vytrvalé cibulovité rostliny. Květy jsou poměrně velké, většinou jednotlivé na vrcholu stonku. Tulipány se množí cibulkami, které se oddělují od matečné rostliny (na podzim). Je známo přibližně 100 až 150 druhů tulipánů. Původní oblastí výskytu tulipánů je pravděpodobně Čína, konkrétně jižní svahy Pamíru. Odtud se květina rozšířila (pravděpodobně obchodními karavanami) do Turecka, severní Afriky, Anatolie, Íránu a Japonska na východě. Většina druhů pochází z pohoří Pamír a Hindúkuš a kazašských stepí. Jinde jsou však hojně pěstovány a občas i zplaňují. Tulipány byly v oblibě u sultánů Mohameda II. (1451–1481) a Sulejmana Velikého (1520–1566). Zdroj. Wikipedie

Reklama