Mnoho lidí z řad hubnoucích a vyznavačů zdravé stravy považuje tuk za svého úhlavního nepřítele. O tucích koluje řada mýtů a nepravd. Pojďme se na některé z nich podívat. Skutečně jsou všechny tuky škodlivé? Musím je z jídelníčku úplně odstranit, chci-li hubnout?

Tuky jsou nezdravé
Jen některé – většinou v souvislosti se škodlivými tuky hovoříme o tucích živočišných. Naopak malé množství rostlinných tuků (nejlépe olejů) je zdraví velice prospěšné. Tuky hradí podstatnou část celkové energetické potřeby organismu. Rostlinné tuky jsou zdrojem nenasycených mastných kyselin. Ale je nutné, aby náš jídelníček obsahoval alespoň malé množství tuků živočišných.

Tuky v našem životě hrají důležitou roli. Jsou stavební složkou důležitých hormonů, pomáhají udržovat tělesnou teplotu a jsou důležité pro vstřebávání vitaminů rozpustných v tucích (A, D, E, K).

Při dietě musím vyloučit z jídelníčku všechny tuky
Příjem tuků je vhodné omezit, ale rozhodně není dobré je zcela vyloučit. Při nedostatečném příjmu tuků je ohroženo naše zdraví. Je nezbytné, aby byly alespoň v minimální míře přítomny v každém jídle. V žádném případě by denní příjem tuku neměl klesnout pod cca pod 45 g. Pokud nedržíte dietu, měl by se váš příjem tuků pohybovat mezi 60–80 g/den. Samozřejmě dávejte přednost tuků rostlinným, ale je nutné, aby se v denním příjmu objevilo i malé množství tuku živočišného.

Jídlo bez tuků je zdravé
Jak již bylo zmíněno, jídelníček bez tuků může zdraví spíše ohrozit. Absolutně nemastné jídlo není ani příliš chutné, jsou to totiž právě tuky, které jídlu propůjčují chuť. Takové jídlo navíc nezajišťuje vstřebávání vitaminů rozpustných v tucích. Dokonce je nutné, aby jídelníček obsahoval i malé množství živočišných tuků – ty jsou zdrojem cholesterolu. Při jejich nedostatku dochází k velmi vážným poruchám fungování organismu.

Tuky obsahují cholesterol a cholesterol je špatný
To je pravda jen napůl. Stejně jako cukry, tuky, tak i cholesterol existuje „hodný a zlý“. Škodlivý LDL cholesterol má tendenci usazovat se v cévách, čímž zhoršuje jejich průchodnost. Souvislost s rizikem infarktů a mozkové mrtvice je nasnadě. Oproti tomu vyšší hladina „hodného“ HDL cholesterolu cévám prospívá, pozitivní vliv mají i na tělesný vývoj a vývoj mozku.

Hladinu škodlivého cholesterolu pomáhá snižovat příjem rostlinných tuků obsahujících nenasycené mastné kyseliny. Živočišné tuky pro změnu obsahují cholesterol, ze kterého se tvoří steroidní hormony.

Máslo i margarín obsahují tuky, tedy se po nich tloustne
Máslo a margarín není totéž. Zatímco másla obsahují minimálně 80 %, margaríny (rostlinné tuky) mohou obsahovat tuků mnohem méně. Možností obsahu tuku v margarínu se pohybuje od 20 do 80 %. Margarín (rostlinný tuk) s nízkým obsahem tuku je tedy ideální řešení při dietách.  

Kolik tuku denně přijímáte? Vyhýbáte se všem tučným jídlům?

Reklama