Jako poslední ze série diet, které se chystáme testovat, vám představíme dietu tukožroutskou. Tato hubnoucí kúra si získala řadu příznivců a možná ji ani představovat nemusíme, ale pro úplnost to raději uděláme.

Hlavní složkou diety je zeleninová polévka. Přestože mluvíme o tukožroutské polévce, tuky nepožírá. Princip kúry spočívá ve velmi nízkém energetickém příjmu, během něhož se tělo v prvních dnech nejprve pročistí, a pak začne čerpat energii z tukových zásob. Při dietě se organismus odvodňuje a přichází o důležité vitaminy a minerály. Proto je nutné dbát na jejich dostatečný přísun alespoň ve formě potravinových doplňků a dodržovat správný pitný režim.

Pokud chcete shodit během krátké doby pár kilo, jděte klidně do toho. S tukožroutskou dietou se prý dá shodit až pět kilo za týden. Ale bojujete-li s větší nadváhou, není to nic pro vás. Nadváha se musí řešit jinak a dlouhodobě.

Kdo bude dietu testovat?

Honza

Z řad čtenářek se k tukožroutské dietě nepřihlásil nikdo. V redakci jsme však jednoho statečného testera našli a je jím odvážlivec Honza. Přestože je pracovně vytížený, poskytl nám ke své dietě minirozhovor.

Honzo, proč chceš zhubnout a kolik?
Nikdy jsem nebyl vyžle. Nakonec to potvrzují už moje první oficiální míry: 4,10 kilogramů při 54 centimetrech. Nikdy jsem ale svoji postavou – kromě počátků puberty – nijak netrpěl. Vždy jsem se ale začal hlídat, když jsem cítil, že přibírám nějak víc. Měřítkem ale nebylo, co ukazovala váha, ale jak se cítil já. A poslední dobou se necítím nejlépe – obzvlášť, když jsem přestal kouřit.

Proč sis z nabízených diet vybral zrovna tukoužrouta?
Mám v mnoha věcech radikální přístup, tak jsem zvolil právě tuhle drastickou. Navíc v ni mám víc důvěry než ve tvoji fastfoodovou.

 Dieta trvá týden. To znamená, že oproti ostatním máš výhodu, protože můžeš začít o něco později. Kdy se na to vrhneš?
Příští pondělí.

Co si od diety slibuješ? A myslíš, že se to podaří?
Možná se to trochu na váze projeví a bude mě to motivovat k rozumnějšímu přístupu k hubnutí.

Jak na to?

Pro případ, že byste si to chtěla přece jen vyzkoušet, prozradíme vám, jak na to. Kúra se skládá ze sedmidenního cyklu (ne déle!), během něhož budete v jednotlivých dnech kromě polévky jíst ještě určité potraviny. Polévku si můžete dát kdykoliv, když pocítíte hlad.

  1. den jezte neomezené množství polévky. Doplnit ji můžete 1kg různého ovoce kromě banánů. Pijte neslazený čaj, kávu a neperlivé vody. S každou sklenicí neperlivé vody přispíváte ke svému váhovému úbytku.
  2. den jezte neomezené množství polévky a čerstvou zeleninu (nejlépe kořenovou), maximálně však 1.5 kilogramu. Vynechejte fazole, hrách a kukuřici. Dbejte na pitný režim.
  3. den si můžete kromě polévky dopřát libovolné ovoce a zeleninu. Mezi jednotlivými porcemi se ale pokuste dodržet 2 hodiny odstup. Nezapomeňte dbát na pitný režim. Po třetím dni byste měla vážit o 1–3 kilogramy méně.
  4. den kromě polévky si dejte 3 banány a vypijte 1–2 litry odtučněného mléka. Hodně pijte. Možná dostanete chuť na sladké, vydržte to!
  5. den musíte sníst alespoň dvě porce polévky. Kromě toho si dopřejte 300 g vařeného hovězího a 6 čerstvých rajčat. Musíte vypít minimálně 1.5 l neperlivé vody, zabráníte tím únavě.
  6. den opět si dejte alespoň dvě porce polévky. Jíst můžete i hovězí maso (2–3 bifteky pečené na grilu bez tuku) a jako přílohu čerstvou zeleninu. Znovu vypijte alespoň 1,5 litru vody.
  7. den už si vystačíte s jednou porcí polévky. Můžete jíst rýži natural a syrovou zeleninu. Dodržujte pitný režim.

Po dietě je třeba přijít na normální jídelníček pozvolna, v opačném případě by se totiž projevil jo-jo efekt a váha by byla zpět i s úroky. Sedmidenní kúru si můžete po nějakém čase znovu zopakovat.

Recept na polévku

Budete potřebovat: 6 velkých cibulí, 4–5 rajčat, 2 velké zelené papriky, 1 svazek dužnaté celerové natě (celer, řapík), 1 hlávka zelí, 1 zeleninový bujon v kostce, bylinky.

Příprava: Zeleninu nakrájejte na kostičky a 10 minut zprudka vařte, pak ztlumte oheň a vařte do změknutí zeleniny. Přidejte rozmačkaná rajčata a ještě vařte na mírném ohni a pod pokličkou dalších 20 minut. Polévku můžete mírně osolit, opepřit a dle chuti okořenit bylinkami (nejlépe čerstvými).

Vyzkoušíte tukožrouta? Máte s touto dietou zkušenosti? Myslíte, že to Honza zvládne?