th

Nevím přesně, kdy se tenhle stálezelený strom stal velkou módou, a nebylo zahrady, kde by nebyl vysazen. Ať už jako solitér, nebo (ještě hůř) v podobě živého plotu. Ale časem se to nějak vymklo z rukou a túje se staly jakousi epidemií, kterou lze jen těžko zastavit.

Pro příklad nemusím chodit daleko. V sedmdesátých letech si rodiče pořídili zahradu v zahrádkářské kolonii. Bydleli jsme v činžáku a chyběla jim relaxace a fyzická práce. A zahrada to všechno poskytovala. Tatínek postavil malou zahradní chatku, a aby měla soukromí a stín, vysázel před ní řadu tújí. Panečku, to byla paráda. Túje se měly k světu, rostly, houstly a brzy vytvořily krásnou zelenou stěnu, která chránila před jižním sluncem i cizími pohledy. Tatínek je vždycky sestřihl, aby nepřerostly, a pěkně se o ně staral.

Když umřel, přestala maminka na zahradu jezdit (příliš jí tatínka připomínala)… a zahrada „zvlčela“. A túje? Netrvalo dlouho, přerostly chatku a teď jim /odhadem) k deseti metrům už moc nechybí.

Po čase se maminka na zahradu vrátila a opět se pustila do práce, ale na túje už si netroufla. Co s nimi? Úplně pokácet? To jí přišlo líto kvůli tatínkovi… Zkrátit? Tak mohutné stromy už by neobrazily. A tak na její zahradě uprostřed svahu trčí vysoká hradba tújí jako pěst na oko.

Podobných „strašáků“ je všude plno. Jsou však lidé, kteří si dokážou poradit.

Třeba naši sousedé na chalupě. Vysázeli túje, aby nemuseli koukat do zdi. To bych pochopila, ale stromy časem přerostly a začaly jim stínit. Tak je uřízli v polovině kmenů a čekají, že znovu obrazí. Nedají si vymluvit, že tak staré stromy už se nevzpamatují a suché pahýly teď hyzdí nejen jejich zahradu, ale i celkový vzhled „ulice“.

k

A tak bych mohla pokračovat dál.

Túje sice rychle rostou, jsou stále zelené, oproti jiným stromům levné, a tak není divu, že si je lidé pořizují. Ale za chvíli nebude pro samé túje vidět jiný strom.

Nehledě na to, že se na českou vesnici vůbec nehodí.

Co si o tom myslíte, milé čtenářky? Máte také túje? Jak se o ně staráte, aby vám nepřerostly přes hlavu? Nebo už se stalo? Napište nám.

Čtěte také:

Reklama