637258043bdbcobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Na začátek si povíme, jaké jsou hlavní pozitiva a výhody tuhých produktů:

  • Dá se s nimi jednoduše cestovat
  • Nemohou se vylít
  • Jsou šetrné k životnímu prostředí
  • Obsahují méně zbytečného odpadu
  • Zklidňují
  • Dlouho vydrží
  • Obsahují méně chemie
  • Je v nich obsažena vysoká koncentrace látek
  • Dobrý poměr cena/výkon

Přírodní složky z kosmetiky působí do hloubky pleti
Stejně jako jídlo, které zkonzumujeme, také kosmetika proniká skrz pokožku do našeho těla. Nicméně se nedá všeobecně říct, že přírodní kosmetika je automaticky lepší nebo účinnější než ta konvenční. Na rozdíl od potravin, u kosmetiky totiž chybí důkladná regulace v oblasti názvosloví a sjednocení samotných bio certifikátů. Toho využívají mnohé firmy, které své výrobky deklarují jako přírodní, ačkoliv jsou vedle nějakého přírodního výtažku plné syntetické chemie. 

Místo vyhledávání přírodních výrobků je lepší sledovat, zdali má produkt bio certifikát. Ten garantuje, že syntetická chemie a pesticidy nebyly ve výrobě použity. Aby byla přírodní kosmetika skutečně účinná, měla by přírodní výtažky být zastoupené v dostatečně vysoké koncentrace. Produkt v tuhé formě, nebo na olejové bázi bude s vyšší pravděpodobností účinnější, než ten. v jehož složení je na prvním místě uvedena voda (Aqua). Účinek konkrétního výrobku se odvíjí od jeho složení. Všeobecně vzato, pokud je složení správně nakombinované, měla by přírodní kosmetika působit zklidňujícím účinkem a pomáhat pleti k nalezení rovnováhy. Pleť, která je v celkovém balancu, lépe odolává výzvám počasí a má menší sklony k reakcím v podobě zarudnutí, suchosti anebo akné.

Čím se nahrazují chemické konzervanty?
V případě kosmetiky bez vody je to velice jednoduché. S absencí vody totiž chybí i živná půda pro bakterie, a tak v případě tuhé kosmetiky není téměř potřeba konzervanty vůbec přidávat. A pokud, tak velmi málo, za použití přírodního vitamínu E, který nemá dráždivé anebo vysušující vlastnosti jako chemické konzervanty. Naopak právě před vysoušením, prohlubováním vrásek a poškození UV zářením chrání. Vitamin E se přidává také do kosmetiky na olejové bázi, aby jeho složky lehce stabilizoval.

Cesta k přírodní kosmetice
Škála nabízených přírodních produktů se dnes velkou rychlostí rozšiřuje. Zeptali jsme se dvou čtenářek, jaké mají zkušenost s tuhými kosmetickými produkty. „Tuhou kosmetiku jsem si oblíbila už před několika roky, a to kvůli cestování. Používám do příručního kufru tuhý šampon i mýdlo. Nově jsem si letos k moři koupila i tuhý kondicionér, ale ten se mi špatně nanášel na vlasy a ani účinek nebyl takový, jaký jsem čekala. Naopak mi skvěle vyhovoval tuhý krém na tělo. Postupně tak nahrazuji svoji stávající kosmetiku. Zabere mnohem méně místa a většinou je v té nejvyšší bio kvalitě," říká Jana (35).

„Já jsem si k tuhé kosmetice zatím nenašla cestu, takže zůstávám u klasické. Například u tuhých šampónů mám pocit, že mi vlasy neumyjí tak dobře, jako ty tekuté. Je to možná zvyk a pohodlnost, tuhý šampon jsem použila jednou a od té doby ho nevytáhla. Umím si ale představit, že dokáže ulehčit například cestování. Mám to asi zažité z tuhých klouzavých mýdel, které jsme měli na umyvadle dřív. Zkoušela jsem i tuhý přírodní deodorant, ale byl tak tvrdý, že jsem si s ním dřela kůži a ani moc nefungoval. Mám ale pocit, že jsem měla možnost vyzkoušet produkty, které mi nevyhovovaly a měla bych zkoušet dál. Ještě tomu dám šanci," zařekla se Lenka (42).

6372538a7ba4cobrazek.jpg
1. Tuhé omlazující sérum, 519 Kč / 2. Tuhý krém na ruce Whiteorchid, 340 Kč / 3. Tuhý šampon Biooo, 239 Kč / 4. Regenerační tělový krém České mýdlo, 229 Kč / 5. Tuhý parfém Lush, 325 Kč

Foto: Se souhlasem Kosmetikabezvody, Whiteorchid, Biooo, České mýdlo, Lush

Zdroj: vitalweb, biooo, Anita Skotnicová, spolumajitelka e-shopu www.kosmetikabezvody.cz, respondentky Jana a Lenka

Čtěte také: