Máslo nebo margarín? Anebo snad ghí? Z uvedené trojice je podle nejnovějších poznatků to třetí zdaleka nejzdravější. Éra margarínů, které byly jednu dobu vyzdvihovány jako nejzdravější varianta tuků pro domácí použití, je nenávratně pryč, přestože bezesporu své zdravotní výhody mají. Proti gustu žádný dišputát, každý z nás je originální bytost s různými chuťovými preferencemi a odlišným zdravotním stavem. Přesto u většiny lidí vede máslo pro svou jedinečnou chuť a vůni, jemnost i tradici. Nač je však dobré se zaměřit a přinejmenším vyzkoušet, je máslo ve své přepuštěné formě, tzv. ghí.

ghe.jpg
Foto: Shutterstock

Kořeny sahají hluboko do minulosti

Ghí je máslo ve své přepuštěné podobě, které se na indickém subkontinentu používá po tisíciletí nejen jako nedílná součást jídelníčku, ale i jako důležitý atribut ájurvédské medicíny. Ta ghí považuje za účinný životabudič a elixír mládí. Nutno dodat, že tuk, čímž ghí (máslo) je, patří mezi makroživiny a tvoří – vedle bílkovin a sacharidů – zcela nezbytnou součást lidské stravy. Tuky obecně jsou zásadní pro syntézu některých hormonů a nositelem řady pro tělo nezbytných látek, patří mezi nejvydatnější zdroje energie ve stravě (disponují cca dvojnásobnou energetickou hodnotou než sacharidy a bílkoviny), vyvolávají pocit sytosti a dodávají stravě jemnou chuť a charakteristickou vůni.

Ájurvéda je prastará indická nauka, jejíž počátky se datují do védského kulturního období (cca polovina 2. tisíciletí př. n. l.). Vůbec první zmínky o léčebných terapiích, zásadách hygieny a diagnostikování nemocí lze najít v tradičních hinduistických textech (tzv. védách) z té doby. Mezi holistickými (celostními) léčebnými metodami má významné postavení, ovlivnila lékařství starého Egypta a vytvořila základ pro tradiční čínskou medicínu. Ajurvéda byla v roce 1982 uznána také Světovou zdravotnickou organizací jako oficiální alternativní medicína.

Už naše babičky věděly své

Přepuštěné máslo má sice hluboce zakořeněnou tradici především na východě, přesto nejde o žádnou novinku ani v našich krajích. Protože tato specifická úprava másla značně prodlužuje jeho trvanlivost, hojně ji využívaly už generace našich babiček. Ledničky tehdy nebyly k dispozici a přepuštěné máslo vydrželo ve spíži (v dobře uzavřené nádobě a v relativním chladu) i velmi dlouho. Hospodyňky jej využívaly prakticky k veškeré úpravě pokrmů – od smažení, pečení a maštění téměř čehokoli, přidávaly jej do polévek, omáček i těst.

Chcete-li si vyrobit vlastní ghí, postupujte následovně:

 1. V hrnci a na středním plamenu nechte máslo rozpustit. Pomalu přiveďte k varu, poté ještě stáhněte plamen (teplotu) tak, aby máslo jen lehce probublávalo.  
 2. Postupně se na povrchu začne tvořit pěna a na dně se vysráží mléčná bílkovina. Ghí je hotové, když se tuk zabarví do jasně zlatého odstínu a vůní připomíná popkorn.
 3. Následně odeberte lžící veškerou pěnu z povrchu (lze ji využít třeba k omaštění kaše) a přeceďte přes čisté pláténko.
 4. Poté naplňte do uzavíratelné nádoby, nechte zchladnout a uchovávejte dobře uzavřené v chladu. Ghí vydrží uskladněné i několik měsíců.

Proč je ghí je zdravější formou másla

 • Ghí má vysoký tzv. kouřový bod (250 °C), což znamená, že se ani při velmi vysokých teplotách nepřipaluje a neuvolňují se z něho zdraví škodlivé látky.
 • Díky odstranění vody a mléčné bílkoviny vznikne vysoce odolná a trvanlivá potravina – správně uskladněné ghí vydrží až několik měsíců bez nutnosti skladování v chladničce.
 • Protože ghí neobsahuje mléčnou bílkovinu, je ideální pro lidi trpící laktózovou nesnášenlivostí či alergií.
 • Přepuštěné máslo je bohatým zdrojem řady vitaminů (A, D, E, K). Obsahuje také kyselinu máselnou, která zklidňuje zažívání, působí protizánětlivě a optimalizuje hladinu inzulinu. Za zmínku stojí také přítomnost konjugované kyseliny linolové, která upravuje hladinu cholesterolu, podporuje růst svalové hmoty a má antioxidační vlastnosti.
 • Ghí je vhodné také při redukčních dietách díky schopnosti spalovat tuk a odvádět z těla toxiny.
 • Působí blahodárně na nervový systém, a to především díky obsahu omega-6 a omega-3 mastných kyselin.
 • Ghí lze používat i vně – má hojivé, zklidňující a hydratační účinky na pokožku.

Čtěte také:

Zdroje: healthline.comsuperghee.co.ukfood.ndtv.com

Reklama