Až budete zase zítra ráno balit své ratolesti do aktovky chleba se sýrem, šunkou, plátky rajčat a salátu a přikryjete ho pěkně druhým dílem chleba, aby si po jídle zapráskané ruce neotřel do těch nových kalhot a chleba se mu ještě předtím nenamatlal všude, vzpomeňte, že tento zázrak pro vás vynalezl chlap díky své lenosti vstát ze židle. Lord Sandwich.

sandvič

Píše se právě rok 1733 a za karetním stolkem sedí několik soustředěných mužů. Tvář pokerového hráče, tedy tvář žulová, je nutným předpokladem.

Je to napínavá chvíle a Lorda Sandwiche skutečně v tuhle chvíli ani nenapadne vstávat kvůli hladu. Do ticha troubí žaludek váženého muže.

„Herdek, přines kus namazanýho chleba, strč do něho kus roštěnky, dej tam papriku a přikrej to zase chlebem, abych nebyl mastnej,“ tak nějak znělo zvolání muže na jeho sluhu. Poté se už zase dál věnoval jen hře.

Sluha potřel dva kusy chleba máslem, obložil je masem, přidal všechno dle pánova přání a přiklopený chléb donesl k hracímu stolku.

Za krátkou chvíli už všichni zúčastnění muži rdousili personál a své poskoky o totéž.

„Výtečný nápad, lorde Sandwichi,“ pochvalují si a zadávají do kuchyně požadavky na obsah dvou přiklopených skýv podle vlastních chutí. „Člověk se může najíst a nemusí přerušovat hru, není umaštěný. To je velice důmyslné...“

Od karetního stolku bylo už jen kousek na stůl Jindřicha III., který si novinku velice pochvaloval.

Vynález s názvem „Sandwiches“ se jako lavina šíří po londýnské vyšší společnosti a bourá hranice Anglie.

Francouzský kronikář Pierre Jean Grosley píše ve své knize r. 1776 o slově sandwichs, kterým označuje nový druh pokrmů podávaných již několik let v londýnské společnosti.

Jeden vajíčkový chlebíček, prosím

Ano, ano, i na pracovní stůl velkého Napoleona Bonaparte se záhy dostala lordova vychytávka v podobě dvou naplněných přiklopených chlebů.

Jenže podezíravý Napoleon pokaždé jeden odklopil, protože prostě nutně potřeboval vědět, cože mu tam kuchaři vlastně dali. Podle své momentální nálady pak z chleba odstranil tu petrželku a jindy zase třeba vyšťoural kus papriky.

Později už jen suše nařídil, ať mu přinesou do pracovny ten „sandwich“, ale bez toho horního chleba.

Ano, tak se podle některých historiků a hlavně románů zase zrodily naše tolik známé obložené chlebíčky.

Osobně miluji vajíčkový, ale ten kus trávy také nemusím.

A sandwich? Když je nouze, na pumpě mají docela dobrý s vajíčkem a tuňákem.

Díky, líný lorde! :-)